Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Nebezpečný americký neoprotekcionizmus

Project Syndicate: Nebezpečný americký neoprotekcionizmus

15.02.2017 11:18

Americký prezident Donald Trump co nevidět zavede chybnou politiku. Poškodí – zejména v krátkodobém výhledu – země napříč subsaharskou Afrikou, Latinskou Amerikou a Asií, především rozvíjející se ekonomiky jako Čínu a Srí Lanku (ty mají velké obchodní přebytky ve vztahu ke Spojeným státům) a Indii a Filipíny (hlavní cíle outsourcingu). Žádná však neutrpí víc než samotné USA.

Zmíněnou politikou je zvláštní neoliberální protekcionizmus – říkejme mu „neoprotekcionizmus“. Na jedné straně je pokusem „zachránit“ domácí pracovní místa tím, že osolí cla na zahraniční zboží, ovlivní směnné kurzy, omezí příliv zahraničních pracovníků a vytvoří překážky pro outsourcing. Na druhé straně zahrnuje neoliberální finanční deregulaci. To není způsob jak dnes pomoci americké pracující třídě.

Američtí pracující čelí významným výzvám. Přestože se USA v současnosti chlubí nízkou mírou nezaměstnanosti ve výši 4,8 %, mnozí lidé pracují jen na částečný úvazek a míra účasti v pracovních silách (podíl populace v produktivním věku, která pracuje nebo práci hledá) klesla ze 67,3 % v roce 2000 na lednových 62,7 %. Navíc už desítky let převážně stagnují reálné mzdy; reálný mediánní příjem domácností je dnes stejný jako v roce 1998. V letech 1973 až 2014 se příjem nejchudších 20 % domácností dokonce mírně snížil, ačkoliv příjem nejbohatších 5 % domácností se zdvojnásobil.

Jedním faktorem, jenž za těmito trendy stojí, je úbytek pracovních míst ve výrobě. Dobrým příkladem je Greenville v Jižní Karolíně. Ve městě kdysi známém jako hlavní město světového textilnictví, kde toto odvětví v roce 1990 zaměstnávalo 48 000 lidí, dnes zbývá jen 6000 textilářů.

Růst produktivity díky technologii

Ekonomická realita pohánějící tyto trendy je ale mnohem komplikovanější, než naznačuje obecná rétorika. Hlavní výzva, jíž dnes pracovní síly čelí, spočívá v otevřeném obchodu či imigraci jen zčásti; mnohem větším viníkem jsou technologické inovace, především robotika a umělá inteligence, které podstatně posílily produktivitu. V letech 1948 až 1994 se zaměstnanost ve výrobním sektoru propadla o 50 %, ale produkce vzrostla o 190 %.

Studie uskutečněná na Ball State University dokládá, že kdyby produktivita v letech 2000 až 2010 zůstala konstantní, USA by k tomu, aby na konci uvedené dekády produkovaly to, co skutečně produkovaly, potřebovaly 20,9 milionu výrobních dělníků. Technologiemi umožněný růst produktivity ovšem znamenal, že USA reálně potřebovaly jen 12,1 milionu dělníků. Jinými slovy, během uvedeného období zaniklo ve výrobě 42 % pracovních míst.

Přestože některé formy cílené ochrany mohou hrát v podpoře amerických pracujících jistou úlohu, neoprotekcionizmus správnou odpovědí není. Nebyl by přitom jen neúčinný; skutečně by způsobil podstatnou újmu.

Je prostým faktem, že díky vymoženostem od efektivních a bezpečných přepravních tras po digitální technologie a internet mají globální producenti k dispozici obrovskou zásobárnu levné pracovní síly. Americké snahy znemožnit domácím firmám, aby z tohoto zdroje čerpaly, by realitu nezměnily ani by ke změně chování nepřiměly společnosti odjinud. Američtí výrobci by proto vůči výrobcům třeba z Německa, Francie, Japonska a Jižní Koreje ztráceli konkurenční schopnost. Deregulace finančního sektoru by přitom v USA zhoršovala hospodářskou nerovnost.

Řešením může být základní příjem

Účinné řešení problémů, s nimiž se střetají američtí pracující, si musí přiznat, z čeho tyto problémy vyrůstají. Pokaždé, když nové technologie umožní firmě používat méně pracujících, dochází k posunu od celkového objemu mezd k zisku. Pracující ale potřebují víc mezd. Nepřicházejí-li od zaměstnavatelů, měly by přicházet odjinud.

Nadešel čas uvažovat o určité formě základního příjmu a sdílení zisků. Finsko už v této oblasti experimentuje. V rozvíjejícím se světě načrtla kompletní plán Indie, ve svém nejčerstvějším ekonomickém šetření.

V tomtéž duchu by se měla výrazně posílit progresivita daňové soustavy; v současnosti nejbohatším Američanům nabízí příliš mnoho děr. Podstatné budou také investice do nových forem vzdělávání, které pracujícím umožní přijímat kreativnější úkoly, jež nedokážou plnit roboti.

Vzor z Greenville: diverzifikace

Někteří představitelé americké levice – například senátor Bernie Sanders – po takových politikách volají. Uvědomují si, že střet se odehrává mezi pracovními silami a kapitálem, zatímco neoprotekcionisté omílají konkurenční soupeření mezi pracujícími v USA a v zahraničí. Většinu mocenských pák ale získali neoprotekcionisté a teď hrozí, že budou prosazovat politický program, který přistřihne křídla americkým výrobcům a v posledku podkope postavení Ameriky v globální ekonomice.

Když město Greenville vidělo, že se konkurenční výhoda jeho výrobního sektoru začíná vytrácet, mohlo se pokusit vytvářet umělé pobídky na ochranu firem. Namísto toho ale vytvořilo pobídky k příchodu jiných typů podniků. Tato diverzifikace upevnila ekonomiku města, přestože přišlo o většinu pracovních míst v textilní výrobě.

Právě tak by dnes měly přemýšlet USA. Kdyby prezidenti USA už v minulosti zavedli dnes navrhované neoprotekcionistické politiky, aby chránili práci pro lidi s nízkou kvalifikací, když se tato místa začala prvně přesouvat do rozvojových zemí, americké hospodářství by dnes nejspíš mělo větší výrobní sektor, vyžadující víc pracovních sil. Také by ale USA mnohem víc vypadaly jako rozvojová země.

Kaushik Basu, bývalý hlavní ekonom Světové banky, je profesor ekonomie na Cornellově univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2017.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Jak investovat ve světě uzavřených hranic
29.12.2016 7:18
Investoři se, podobně jako astronomové či antropologové, opírají o myš...
Project Syndicate: Trumpův daňový plán je nesmyslný. Kvůli plovoucímu dolaru
09.01.2017 7:04
Donald Trump je zvolen prezidentem Spojených států a republikáni ovlád...
Jak by mohla vypadat obchodní válka USA proti Číně?
24.01.2017 14:23
Obchodní válka mezi USA a Čínou je nyní daleko pravděpodobnější, než v...
Cílem Američanů může být i Švýcarsko, trhy ignorují extrémní nejistotu
10.02.2017 18:56
Jak by se do celkového zahraničního obchodu vybraných zemí promítlo t...
Project Syndicate: Trumpova anachronická obchodní strategie
23.02.2017 15:28
Exekutivní příkaz, v němž Donald Trump zakazuje vstup do Spojených stá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)