Růstové akcie jsou pro řadu investorů populárním segmentem trhu. Nejednou jde o tituly, u nichž téměř nemá smysl hledět na fundament – na současné finanční zdraví a sílu společností. Hraje se totiž výhradně o příběh – o to, co všechno firma dosáhne v budoucnu a zda jí jen nebe bude limitem.
Investor Brian Feroldi před několika dny na stránkách Fool.com prezentoval výsledky svého lovu ve vodách vysokorůstových akcií, jeho síť byla spletena z následujícího filtru: Tržní kapitalizace nad 300 milionu dolarů, roční růst zisků na akcii (EPS) během posledních pěti let dosahující minimálně 25 % a minimálně stejný očekávaný růst EPS během následujících pěti let.
Do této sítě se chytily společnosti Paycom , Supernus Pharmaceuticals a . Dnes se podívejme na první dvě. Paycom nabízí komplexní softwarové řešení problematiky lidských zdrojů a mezd. O kvalitě produktu Paycomu hovoří to, že v minulých letech rostla firma dvojciferným tempem, nyní má 17 000 klientů. Velmi malý počet odchodů stávajících zákazníků ukazuje, že společnost má co nabídnout. Dosavadní růst neubírá analytikům na optimismu, spíše naopak. Podle konsenzu by měly zisky v následujících pěti letech růst o 40 % ročně. Investoři ale samozřejmě nejsou vůči tomuto příběhu slepí a za současné zisky platí vysokou cenu – PE počítané na základě zisků dosažených během posledních dvanácti měsíců je na hodnotě 74.
Já i u podobných příběhových akcií doporučuji alespoň krátký pohled na fundament a zejména tok hotovosti. Je totiž velký rozdíl, pokud investujeme do společnosti, která roste doslova na dluh, či do firmy, která svůj růst financuje tím, co sama vydělá. Paycom sice své provozní investice svým provozním tokem hotovosti pokrývá s přehledem. Jenže stejně jako u řady jiných softwarových společností i ona investuje hodně do akvizic, či fůzí. A to už z vnitřních zdrojů neutáhne, což vede k značnému růstu jejího (krátkodobého) dluhu a s tím souvisejících rizik. O nějaké brzké výplatě dividend tu řeč být nemůže.
Od mezd k biotechnologiím
Supernus Pharmaceuticals se zabývá biotechnologiemi a zaměřuje se na nemoci centrálního nervového systému. Na trh zatím uvedla léky Oxtellar XR a Trokendi XR, které se používají při léčbě epilepsie. V roce 2016 generovaly růst tržeb ve výši 46 %, zisky na akcii dokonce rostly o 528 %. Podle managementu by měly dobré časy pokračovat i v letošním roce a to díky testovaným lékům na ADHD (attention deficit hyperactivity disorder).
Pokud čtenář nyní čeká opět nějaké extrémně vysoké PE, bude stejně jako já překvapen. PE založené na ziscích posledních 12 měsíců se totiž pohybuje na velice umírněné hodnotě 17. Analytici přitom očekávají, že zisky dál znatelně porostou jak v roce letošním, tak v roce 2018. Firma je také na rozdíl od té předchozí schopna pokrývat své investice provozním tokem hotovosti – ten v roce 2016 dosáhl 67 milionů dolarů, investice byly téměř poloviční. Supernus nevyplácí dividendy a jeho rozvaha je silná.
Zatím tedy žádná známka toho, proč by takto rychle rostoucí firma měla mít relativně nízké PE. Nabízí se její malá velikost – od malých společností toho investoři obvykle chtějí znatelně více (požadovaná návratnost je vyšší a to tlačí valuační násobky dolů). A beta společnosti je na hodnotě blížící se 1,8 – systematická rizikovost je tedy ve srovnání s celým trhem téměř dvojnásobná. I tak si ale tato akcie podle mne zaslouží velkou pozornost.
Následující graf ukazuje, že oba dnes diskutované tituly jsou se svou dlouhodobější návratností úplně jinde, než celý trh. To samé ale platí o jejich rizikovosti – není pro ně problém během několika týdnů oslabit, či posílit o desítky procent:

Zdroj: Financial Times