Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie

Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie

11.12.2017 15:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Je obecně známo, že západní svět trpí velkou příjmovou nerovností. Není ale zdaleka jasné, jak se s ní vypořádat. Už celá desetiletí tu jsou konzervativci, kteří problém popírají a prosazují politiku, která jej ještě zhoršuje. Liberálové kladou důraz na vzdělávání, levičáci věří v ozdravný účinek vyšší síly odborů a státu blahobytu. „Některé myšlenky na řešení jsou dobré, některé špatné, žádná z nich ale nejde přímo proti nerovnosti. Řešení je přitom jednodušší, než se na první pohled zdá,“ píše na stránkách NYTimes ekonom Matt Bruenignov. 

Podle ekonoma stačí využít už mnohokrát otestovaný systém, který máme k dispozici již nyní. Stačí jen dát každému podíl na investicích, které dnes drží zejména ti nejbohatší. Stalo by se tak díky vytvoření speciálních „sociálních“ fondů, které by nakupovaly investiční aktiva a které by byly „vlastněny kolektivně celou společností“. Takový fond by vydělával a platil dividendy všem, nejen těm nejbohatším či upadající střední třídě. 

Bruenignov tvrdí, že vytvoření takového fondu je nejlepším způsobem, jak zastavit dlouhodobě rostoucí příjmovou nerovnost, kterou ještě prohloubila Velká recese. Jako příklad významu současného problému dává své odhady, podle nichž má v USA nejbohatší 1 % obyvatel v průměru majetek v hodnotě 26,6 milionu dolarů, zatímco nejchudší třetina obyvatel má čistou hodnotu aktiv zápornou (jejich dluhy převyšují jejich aktiva). Taková nerovnost vytváří na společnost obrovský tlak, ale jak bylo zmíněno, přímých řešení je vážný nedostatek. 

Takovým řešením by byl zmíněný fond, který by v případě Spojených států založila federální vláda a na kterém by měl podíl každý dospělý občan. Tento fond by postupně vytvořil diverzifikované portfolio akcií, dluhopisů a realit a podílníkům by vyplácel „všeobecnou základní dividendu“. Akcie by byly nepřevoditelné. „Pokud by časem fond držel třetinu bohatství země, jeho roční dividenda by také odpovídala třetině návratnosti vytvořené investovaným kapitálem. To je asi desetina národního příjmu,“ píše ekonom. A tvrdí, že podobné fondy úspěšně fungují v Norsku a na Aljašce, kde „v průměrném roce dostane každý ročně 1 000 – 2 000 dolarů na dividendách“. 

Podobná myšlenka není úplně nová, prosazoval ji už Thomas Paine v roce 1797, poté někteří socialističtí ekonomové a v posledních letech například bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis nebo během své volební kampaně dokonce i Hillary Clintonová. Klíčovým problémem je přirozeně získání potřebných zdrojů. Aljaška využívá příjmů z přírodních zdrojů, většina jiných států ale podobnou možnost nemá. Možným řešením by v některých případech byly příjmy z prodeje některých státních aktiv či například licencí. K tomu se může přidat zvýšení daní z kapitálu, které se dotýká zejména těch nejbohatších. 

Dokonce by mohl být pozměněn i způsob, jakým Fed pumpuje peníze do ekonomiky. V současné době tak činí nákupem vládních obligací. Namísto toho by mohl nakupovat akcie, které by pak byly uloženy v novém fondu. Takové nákupy akcií by mohly být využívány zejména v recesích, kdy by fond získal aktiva poměrně levně a zároveň by stabilizoval trhy a stimuloval ekonomiku, přemítá Bruenignov.

Zdroj: NYTimes 


 

Čtěte více:

Změní Trump Fed za dva roky k nepoznání?
08.12.2017 13:20
Americký prezident Donald Trump může během prvních dvou let své vlády ...
Proč jsou čínské technologické firmy tak úspěšné doma, ale v zahraničí se jim nevede?
08.12.2017 6:36
Média v Evropě a v USA snad každý den přinesou nějakou další zprávu o ...
2018 – padesát odstínů růžové?
08.12.2017 18:12
Zatímco ještě v roce 2016 panovaly značné obavy z toho, že globální ek...
Perly týdne: Pozor na kaskádovité pohromy, nepoužitelný bitcoin a severokorejské mobily
08.12.2017 15:58
Domino efekt a přírodní škody. 2017 jako rok technologií. Severní Kore...

Váš názor
 • Výkonnostní nerovnost
  12.12.2017 10:13

  Je také obecně známo, že západní svět trpí také vysokou výkonnostní nerovností, ať už je způsopbena čímkoliv, a že tato výkonnostní nerovnost je základem fungování nejefektivnějšího ekonomického systému v dějinách lidstva. Funguje i tam, kde to popírají (Čína). Proč by si měl být rovni v příjmech ti, kdo si nejsou rovni ve výkonech?
 • Helicopter money
  12.12.2017 8:22

  K akciím zadarmo je ještě jedna alternativa: Nejméně 2 roky se po celém světě diskutuje zavedení základního příjmu (Basic Income) za to, že člověk dýchá. Jak se v r. 2008 položily všechny banky na Islandu, tak vláda vydala seznam občanů a každý dostal příděl virtuální digitální měny zadarmo. V Česku sice krize není, ale eTolar dělá něco podobného, dávají 10.000 eTolarů zadarmo nebo téměř zadarmo (zaplatí se za SMSku). V lednu nebo únoru ale chtějí zdražit, tak to není přesně Islandský model. Kdyby OSN nebo někdo celosvětově dával lidem nějakou malou částku, to by mohlo podpořit utrácení, bez rizika lenošení.
  Detective
 •  
  11.12.2017 21:29

  Konečně užitečný článek autora " Redakce " . Řecko a Hiláry to jsou pro svět příklady , jak by to mohlo fungovat . Je mrzuté , že Tomáš Pajn v r. 1797 nedotáhl myšlenku do koce . Nemuselo by být chudých a bohatých , bylo by jen chudých .
  karel IV
 • Ale to jsme tady už měli a moc se to neosvědčilo
  11.12.2017 17:07

  A někdo to už zkouší znova. Jak v tý pohádce o slepičce, kde si byli všichni rovni a nikdo nechtěl pracovat a čekali na jiné až začnou až nakonec všichni pochcípali hlady.
  ..
  • Re: Ale to jsme tady už měli a moc se to neosvědčilo
   11.12.2017 17:08

   Ksy, prosím?
   Kalka.
 • Každý zná jinou zemi, kde je ta nerovnost stokrát větší.
  11.12.2017 16:54

  Ale o tom se psát nesmí. Tam se dokonce střídá jeden prezident sám se sebou a všichni tam ted' s napětím čekají kdo vyhraje příští volby.
  :o))
 •  
  11.12.2017 16:39

  Tak tak, myšlenka to není nová. Přesto to Klaus chtěl udělat po svém. Věděl proč...
  Kalka.
Aktuální komentáře
05.07.2022
9:33Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli
9:22Bizarní situace na evropském trhu práce podle hlavního ekonoma Natixis
9:14Austrálie zvýšila hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
9:03Rozbřesk: Zeman chce holubičí bankovní radu ČNB
8:38Evropské trhy zahájí druhou polovinu roku a první prázdninový týden na pozitivní vlně  
8:11Tesla dodala ve druhém čtvrtletí o 18 % méně elektroaut, čelila uzávěrám v Číně a zvolna navyšuje kapacitu. Červen byl rekordní
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m