Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od tržeb až po dividendy a moje nedbalost

Od tržeb až po dividendy a moje nedbalost

15.01.2020 15:23

Občas tu poukazuji na to, že zisky mohou být značně matoucím ukazatelem toho, co firma dokáže vydělat. Je mnohem lepší dívat se na tok hotovosti. Jenže jaký? Této otázce jsem se tu již chtěl nějakou dobu věnovat, abych čtenáři usnadnil orientaci ve svých příspěvcích, kde se zamýšlím nad hodnotou některých firem a akcií. Nyní mě k tomuto kroku již donutilo to, že jsem zjistil, že některé mé předpoklady u článků z minulého týdne byly hodně volné.

Provozní CF

Základním pohledem na to, co firma vydělá, může být provozní tok hotovosti, který lze lehce najít ve finančních výkazech. Odráží to, jaké měla firma provozní příjmy a výdaje, včetně investic do pracovního kapitálu (tj., kolik peněz jí zůstalo, či nezůstalo v pohledávkách, zásobách a provozních závazcích). Už tady se ale dostáváme do „komplikací“, protože provozní tok hotovosti v sobě zahrnuje i úrokové náklady, tedy položku, která nemá s provozem co do činění. „Skutečný“ provoz by byl bez této finanční položky.

Zapáčené a nezapáčené FCF

Pokud od provozního toku hotovosti odečteme investice do dlouhodobých výrobních aktiv (kapitálové výdaje CapEx), dostaneme takzvané volné cash flow FCF. To nám v podstatě ukazuje, co vydělala aktiva firmy (poté, co do nich také bylo zainvestováno). A tudíž co může být rozděleno mezi ty, kteří poskytují kapitál (plus kolik firma vydělala na ostatní investice, či kolik hotovosti zadrží v rozvaze).

Takže pokud byl provozní tok hotovosti 10 a CapEx 5 , firmě zbývá 5 na splátku dluhů, úrokové náklady, odkup akcií, dividendy, investice do jiných firem a/nebo navýšení hotovosti v rozvaze. Tedy v případě, že používáme „skutečný“ provozní tok hotovosti očištěný o úrokové náklady. Pak dostaneme takzvané „unlevered“ FCF, tedy FCF „nezapáčené“ – neodrážející úrokové náklady (a jejich dopad na zdanění).

Toto nezapáčené FCF můžeme použít i k odhadu hodnoty celé firmy tím, že jeho projekce diskontujeme průměrným nákladem kapitálu WACC. Naopak zapáčené FCF je volným tokem hotovosti, který spočítáme na základě tradičně počítaného provozního toku hotovosti (čistý zisk bez dalších úprav). Z hlediska finančního zdraví ukazuje opět schopnost splácet dluhy, či vyplácet dividendy a kupovat další firmy, nyní již ale poté, co byly zaplaceny úroky. Tento ukazatel ale nejde používat pro odhad hodnoty firmy, protože úrokové náklady a jejich daňový dopad by tu byly implicitně počítány dvakrát (přímo a nepřímo přes WACC)

Co zbude akcionářům

Vlastníky firmy nejvíce zajímá to, co zbude na ně. Z výše uvedeného vidíme, že tím je to, co zbude z volného toku hotovosti (provozního toku hotovosti po investicích) a také po změně dluhů. Pokud výše zmíněná firma dala z 5 volného toku hotovosti (zapáčeného) 2 na splátku dluhů, zbývají pro akcionáře 3 . Jinak řečeno, volné cash flow na vlastní jmění FCFE je 3 . Pokud by dluhy naopak zvýšila o 2 , FCFE je 7 . S těmito penězi mohou akcionáři kupovat jiné firmy, rozdělit si je, nebo navýšit hotovost v rozvaze.

Pomocí FCFE můžeme odhadnout hodnotu vlastního jmění (ne celé firmy) a to tak, že jeho projekce diskontujeme nákladem vlastní jmění. Pokud by FCFE mělo dosahovat stabilně 5 ročně (ona firma by tu držela dluhy konstantní, FCF by se tak rovnalo FCFE) a náklad vlastního jmění/požadovaná návratnost by byla 10 %, hodnota vlastního jmění by dosáhla 50 (5/10 %).

Dividendy...

Do ruky se akcionářům dostávají až dividendy, tedy ta část FCFE, která není zadržena v rozvaze, či použita na ostatní investice. Z tohoto pohledu jde o sázku na jistotu, protože i valuace přes FCFE může být skrytě zavádějící. Například příliš optimistická pokud firma FCFE nevyplácí, ale zadržuje hotovost v rozvaze bez odpovídajícího zhodnocení. Valuace přes dividendy ale také má svá úskalí.

A moje ledabylost...

Jak jsem uvedl v úvodu, tento výlet od tržeb po dividendy je z části vynucený tím, co jsem spáchal minulý týden. Ve svých příspěvcích zaměřených na konkrétní tituly tu často ukazuji, jak se jejich volný tok hotovosti „rýmuje“ s cenou akcie, respektive s kapitalizací. Z výše uvedeného plyne, že s ní bychom měli srovnávat volný tok hotovosti na vlastní jmění: Pokud by například kapitalizace výše zmíněné firma dosahovala 100 , musíme se ptát, zda je náš předpoklad stabilní dividendy příliš skeptický, či trh naopak trpí nemístným optimismem (protože nám vyšlo, že „férová“ kapitalizace by měla být na 50 Kč).

Počítat FCFE, natož jeho projekce je ale časově dost náročné, pro hrubý obrázek tak používám zapáčené FCF s předpokladem, že dluhy dané firmy se nebudou výrazněji měnit (tj. FCF = zapáčené FCFE). Tento předpoklad tu občas připomínám, aby „nezapadl“. Minulý týden jsem ale pro projekce volného toku hotovosti u Tesly, Netflixu, Carvany a Domina použil data z S&P – konkrétně projekce nezapáčené FCF (které je ještě o „úrokový“ krok dál od FCFE)

Po dodatečné kontrole toho, jaké jsou rozdíly mezi historickým zapáčeným a nezapáčeným FCF se ukázalo, že mimo Netflixu jsem se snad stále pohyboval v rozumných mezích – měřítkem je mi možný rozptyl všech možných dlouhodobých scénářů týkajících se těchto firem.  U Netflixu je ale rozdíl mezi dvěma typy FCF příliš velký. Což znamená, že část mé úvahy o Teslfixu týkající se této firmy by vyzněla (ještě) méně optimisticky. Čtenářům se omlouvám.

 

Čtěte více:

Jedna z nejúspěšnějších firem na trhu posledních deseti let
07.01.2020 17:29
O společnosti Domino’s Pizza a jejích akciích už v prosinci na CNBC ps...
Carvana a automobilové měřítko vyspělosti země
08.01.2020 17:32
Jedním z odvětví, které by se už v ne moc vzdáleném budoucnu mohlo měn...
Tesflix
09.01.2020 17:54
Na počátku minulého roku se (alespoň podle mého pocitu) na trhu vytvoř...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.08.2020
22:04Wall Street zahajuje týden růstem. Microsoft +5,62 %  
19:04Ondřej Martínek: Soudný den pražských bank přijde na konci roku
17:20Jaká je ta nejlepší inflace? A jaká bude?
16:53MPSV: Nezaměstnanost za červenec vzrostla z 3,7 na 3,8 pct
16:40Pozvánka na webinář: Jak využít ETF ve svém portfoliu
16:36První obchodní den srpna přináší sílící dolar a ochotu riskovat
16:17Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Notářské zápisy ze schůze vlastníků
15:56Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosu kotované emise HZL WHB VAR/22, ISIN CZ0002006034
15:41Bloomberg: Co dokáže zlato a co dluhopisy nesvedou
15:00Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Pololetní zpráva Wüstenrot hypoteční banky a.s.
14:46Schodek rozpočtu stoupl na 205 miliard, dosud nejhorší výsledek
13:53Týdenní výhled: Fiskální pat v USA a Big Tech jako vítěz  
12:36Vždycky hraju za tým, kde jsem kapitánem, řekl nový šéf Škoda Auto. Šéf koncernu chce vidět posílení v segmentu cenově výhodných aut
12:12Mankiw: Měly by se firmy starat o něco víc než jen o zisky?
11:10Aktivita továren v eurozóně se v červenci vrátila k růstu
10:45Komentář analytika ke KB: slabší příjmy a možné firemní defaulty versus celkový růst úvěrů a vybavenost kapitálem  
10:39The Economist: Letecký průmysl povstane z popela, zářivější než kdy dřív
10:12Petr Dufek: Lepší PMI navzdory slabým zakázkám a stále nízká nezaměstnanost
9:48Apple je největší firmou na světě podle tržní kapitalizace
9:25Zisk banky HSBC v pololetí klesl o 65 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00American International Group Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
0:00Berkshire Hathaway Inc (06/20 Q2)
0:00Diamondback Energy Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
0:00Ferrari NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
0:00Marathon Petroleum Corp (06/20 Q2, Bef-mkt)
0:00McKesson Corp (06/20 Q1, Bef-mkt)
0:00Natixis SA (06/20 Q2, Aft-mkt)
0:00Siemens Healthineers AG (06/20 Q3)
0:00Societe Generale SA (06/20 Q2)
0:00Take-Two Interactive Software Inc (06/20 Q1, Aft-mkt)
0:00Tyson Foods Inc (06/20 Q3)
0:00Virgin Galactic Holdings Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
3:45Čína - PMI v průmyslu
6:00HSBC Holdings PLC (06/20 Q2)
6:30Dufry AG (06/20 Q2)
7:00Heineken NV (06/20 Q2)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m