Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komoditní býk pro investory, medvěd pro ekonomiku

Komoditní býk pro investory, medvěd pro ekonomiku

28.10.2020 15:12

Jeff Currie z Goldman Sachs hovořil na Bloomberg Finance o tom, že přichází býčí trh na komoditách. Myslím, že v současném prostředí to nelze zrovna považovat za středněproudý pohled. Minulý pátek jsem se tu navíc věnoval poměru ceny zlata k mědi (a srovnáním s výnosy obligací) a pohled na tezi, kterou představuje pan Currie, může být zajímavým prodloužení tohoto tématu.

Hlavním protiargumentem na býčí trh na komoditách by asi byla současná pandemická situace. Pan Currie ale míní, že zde je třeba sledovat vývoj na celé planetě a ten je podle něj  takový, že ve třetině světa se situace horší, v další třetině se ale lepší. A jeho hlavním argumentem pro onoho býka pak má být ne poptávková, ale nabídková strana trhu. Tedy to, že na řadě trhů existují nabídkové deficity (vyjma několika trhů se zemědělskými plodinami, ropa je pak speciální případ).

Ekonom zmínil, že GS již od roku 2017 hovoří o „pomstě staré ekonomiky“. Jde o zkratku, která má poukázat na to, že již roky se atraktivitě těším zejména technologický sektor a ekonomika „nová“. A do té také proudí kapitál, zatímco na tu starou se trochu zapomnělo. Což by podle komoditní teze zde prezentované mělo vést k nedostatečným investicím do těžby a zpracování komodit a následně k onomu nabídkovému deficitu. K tomuto odlivu kapitálu a nedostatečným investicím měla podle ekonoma přispět i pandemie také tah na ESG, tedy posun k firmám, které se snaží chovat zodpovědně k životnímu prostředí a společnosti. 

Situace by se navíc měla podle GS změnit i na poptávkové straně a to díky mohutné vládní stimulaci v řadě ekonomik. Na příklad u mědi (o které jsem tu psal nedávno) by tato stimulace měla podle ekonoma svou velikostí převýšit efekt, který měl čínský boom na počátku tohoto století. K tomu se přidává slabší dolar a prý i obavy z inflace, které budou sílit tak, jak se bude ekonomika zvedat z útlumu. 

Nejsem odborník na komoditní trhy, přesto bych si dovolil pár poznámek. Za prvé, pokud by skutečně přišel nabídkovou stranou tlačený znatelný růst cen komodit, šlo by o rozdání nových karet v celé globální ekonomice. Což by se mimo jiné mohlo projevit na přístupu k monetární politice, která před pandemií v podstatě „řešila“ slabost poptávky s tím, že nabídková strana globální ekonomiky je vlídná – působí sice dezinflačně, ale v tom pozitivním slova smyslu. Komoditní býk by sice pomáhal zvednout inflaci k cílům centrálních bank, ale tím horším způsobem. Jinak řečeno, nabídkový (!) komoditní býk pro investory je komoditní medvěd pro ekonomickou aktivitu. Vyjma speciálních případů, jako jsou komoditní exportéři.

Za druhé, často se hovoří o tom, že kvantitativní uvolňování a současná monetární politika nafukují bubliny na investičních aktivech. Pokud by ale byly hlavním nafukovačem, je otázkou, proč to doposud nefungovalo na komoditách. Tedy na aktivech, které bývají obyčejně zmiňovány jak nejlepší zajištění proti vysoké inflaci (která zase bývá poněkud unáhleně zmiňována jako nevyhnutelný důsledek stimulace). Já sám si to vysvětluji jednoduše – monetární uvolnění může bublinám pomáhat, ale hlavním faktorem není. Jím musí být nějaký příběh, respektive široce rozšířená iluze (ale uznávám, že touto iluzí může být teoreticky i pouhá příliš zjednodušená rovnice „monetární uvolnění = bubliny“, čímž se trochu zacyklíme). 

U příběhu monetární politiky a cen komodit je každopádně hodně vypovídající následující graf, který před lety používal Tim Duy na vyvracení tehdy rozšířeného názoru, že Fed svým kvantitativním uvolňováním živí bublinu na komoditách. Pokud jsme totiž brali v úvahu jen vývoj po roce 2009, mohli jsme skutečně rychle dojít k závěru, že kvantitativní uvolňování značně podporuje růst cen komodit. Pokud ale pohlédneme na následující graf, obrázek vypadá dost rozdílně – komodity rostly znatelně už předtím a po roce 2009 se jen vrátil utlumenější trend a to ještě znatelně posunutý dolů:

 0

Zdroj: The Fed Watch

Ideální přitom je, pokud kvantitativní uvolňování skutečně zvedá ceny aktiv včetně komodit. Ale ne přes likviditu samotnou, ale tím, že zvedne ekonomickou aktivitu na potenciál 

Za třetí, výše zmíněná teze v podstatě říká, že jsme se silně a rychle přiklonili k nové ekonomice a opomíjení té staré se projeví tím, že zdraží to, co nám dává. Pokud bychom se s tímto scénářem ztotožnili, můžeme uvažovat i nad tím, co by se stalo potom. Někde je možné, že by tento proces ještě zrychlil odklon od staré ekonomiky. Jinde je ale možné, že bychom se trochu zastavili, přibrzdili a věnovali patřičnou pozornost tomu, co bylo opomíjeno. Což by v případě komodit vedlo k dalšímu obratu v cyklu.


 

Čtěte více:

Oživení „V“ a udržitelnost vládních dluhů
14.10.2020 17:15
Dejme tomu, že následující měsíce přinesou další relativně rychlé oživ...
Pod povrchem současného akciového trhu
15.10.2020 17:15
Vypadá to nyní spíše na oživení tvaru V, nebo na něco méně raketového?...
Jak by ekonomika měla fungovat?
16.10.2020 18:24
Proč Bůh stvořil ekonomy? Prý proto, aby vylepšil image těch, kteří př...
Poučný příběh švýcarského franku
19.10.2020 17:17
Letošní situace ve světě s sebou nese to, co bychom mohli nazvat explo...
Aktuální vývoj ve světové ekonomice ve čtyřech grafech. A jeden dlouhodobý
20.10.2020 17:25
Index ekonomických překvapení od Citi sleduje, jak se nová ekonomická ...
Nejvyšší dividendové výnosy na světě
21.10.2020 17:26
Podívejme se dnes na nejvyšší dividendové výnosy na světě a poté na to...
Velmi podhodnocená dividendová akcie v zemi s velmi podhodnocenou měnou?
22.10.2020 17:21
Náš akciový trh patří svými dividendovými výnosy k rekordmanům, na opa...
Přichází boomdeflace?
23.10.2020 18:19
Cena mědi na světových trzích by měla dost záviset na aktuální a oček...
V Číně se děje něco neobvyklého
26.10.2020 17:52
Ekonom Brad Setser poukazuje na to, že podle Mezinárodního měnového fo...
Nový velký cyklus a jedna výjimečná akcie
27.10.2020 18:00
Dnes trochu o jednom velkém akciovém cyklu a malé společnosti, která u...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data