Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poučný příběh švýcarského franku

Poučný příběh švýcarského franku

19.10.2020 17:17

Letošní situace ve světě s sebou nese to, co bychom mohli nazvat explozí rozvah centrálních bank. Ta na jednu stranu nepřekvapivě vyvolává obavy z inflace a destrukce měn. Na stranu druhou je ale podle mne dobré mít na paměti, že ani historicky, ani teoreticky zdaleka neplatí, že růst rozvahy centrální banky rovná se automaticky vysoká inflace a/nebo destrukce měny. Pokud by tomu tak bylo, musel by například švýcarský frank už být na trzích někde na úrovni dolaru. Ovšem toho zimbabwského. I proto je podle mne ohledně podobných témat namístě klid.

V pátek jsem tu ukazoval graf porovnávající velikost rozvah centrálních bank v dlouhé řadě zemí. Pokračováním tohoto grafu může být ten následující, který u Fedu, ECB, Bank of Japan a švýcarské SNB ukazuje, jak jsme se k současným nafouknutým rozvahám dostali:
graf 1
Zdroj: Twitter


SNB má rozvahu k produktu zdaleka největší již více než deset let. O nějaké destrukci švýcarského franku ale těžko hovořit (i když i zde podobné názory zaznívají). Kauzalita je obrácená – síla a status bezpečného přístavu, který frank má, vedou k tomu, že rozvaha centrální banky roste. Protože SNB se snaží nedopustit posílení franku na úrovně, které by ohrozily domácí ekonomiku. V květnu tak například guvernér SNB hovořil i o tom, že SNB nemá jinou alternativu, než držet negativní sazby, protože bez nich by frank byl ještě více atraktivní a prudce by posiloval.

Ve Švýcarsku kvůli mohutnému tisku peněz nezvedá hlavu ani vysoká inflace, naopak. Jak to? Odpověď je na té základní úrovni jednoduchá: Rozvaha centrální banky a peněžní nabídka rostou v době, kdy roste poptávka po penězích (nebo přesněji řečeno „protože“ roste tato poptávka). Na to vše pak můžeme namítnout, že Švýcarsko je dost speciální případ, ale úplně stejný mechanismus „nabídka vždy relativně k poptávce“ je třeba i za následujícími dvěma grafy. Ty popisují naprosto odtržený vývoj peněžní nabídky a inflace v USA a eurozóně:
graf 2
Zdroj: Twitter

Graf nese celkem populární nadpis, který „vyvrací“ Friedmanovo tvrzení, že inflace je vždy monetárním jevem. Fakticky z mého pohledu vyvrací jen příliš zjednodušený pohled na to, co je to „monetární jev“. Pokud vezmeme do úvahy i poptávku po penězích, jde o něco trochu jiného a tak záhadný (ex post) už není ani v grafech popsaný odtržený vývoj inflace a peněžní nabídky.

K uvedenému toho lze samozřejmě dodat mnoho. Mým cílem zde bylo jen po čase opět pomoci k většímu klidu těm, kteří se nechtějí oddávat hyperinflačním a kolapsovým úvahám. Pokud by měla přijít dlouhodobě vysoká inflace, musely by centrální banky v principu ztratit kontrolu nad monetárními brzdami. To znamená:

Že by jim brzda byla fakticky odňata, čímž se rychle dostáváme na pole politické. Nebo by brzdy ztratily z technického hlediska – nefungovaly by. Zde je podle mne ale dobré mít na paměti, že monetární brzdy jsou svou funkčností obvykle mnohem účinnější, než šlapání na plyn. Jinak řečeno, na provázek se těžko tlačí, ale tahá se za něj lépe. Mají tyto dvě popsané inflační možnosti nulovou pravděpodobnost? Asi ne. Co to tedy vše dnes uzavřít s tím, že to nakonec bude tak, jak budeme sami chtít?


Čtěte více:

Umíráček inflačního cílování
14.10.2020 15:04
Centrální banky letos snižovaly sazby, mnohé až na takzvanou technick...
Bloomberg: Centrální banky apelují na vlády, aby dál pumpovaly peníze
15.10.2020 12:52
Největší centrální banky světa apelují na vlády, aby kvůli dopadům šíř...
Jak by ekonomika měla fungovat?
16.10.2020 18:24
Proč Bůh stvořil ekonomy? Prý proto, aby vylepšil image těch, kteří př...
Natixis: Kdy monetizovaná fiskální politika narazí na své hranice?
19.10.2020 13:58
Francouzská investiční banka Natixis v jedné ze svých posledních analý...
Tisk: Bankéři ČNB Nidetzký a Benda očekávají stabilitu sazeb
19.10.2020 15:39
Dnešní tisk přináší rozhovory s bankéři ČNB Tomášem Nidetzkým a Vojtěc...

Váš názor
  • s inflací
    20.10.2020 13:51

    je to se svobodou, oficiálně jsme uplně svobodní, ale musíme tohle, nesmíme toto, a když neuděláme tamhleto tak..., no a inflace oficiálně skoro není, ale tak nějak je spousta položek, kde platíme o 30-50-500% více a tak nějak víme jak je to se statistikou že :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    20.10.2020 13:15

    "Co to tedy vše dnes uzavřít s tím, že to nakonec bude tak, jak budeme sami chtít?" Přesně tak! O tom co bude rozhodují ti "obyčejní lidé", ne "tradiční" tápající teoretici, které lpění na jejich teoriích přivedly do slepé uličky. Když se lidé "rozhodnou" (výstižněji zpanikaří), že bude hyperinflace, tak bude. Bez ohledu na to jak vysoko centrální banka stanoví úrokové sazby. Když lidé budou spořit a omezovat spotřebu - připravovat se na krizi, přijdou dezinflační tlaky a možná se dočkají i té krize. Když lidé budou utrácet jak diví, bude prosperita a růst naplnění produkčních kapacit až k prasknutí a pak se třeba dostaví i inflace, pokud tedy akční podnikatelé včas nenavýší ty produkční kapacity. Jsme strůjci svého osudu ve svobodném světě svobodných účetních peněz. Za dob zlatých standardů lidé byli svázáni svěrací kazajkou zlatého standardu. Obdobné svěrací účinky by měl v současnosti vzývaný BTC, který má řešit současné neexistující problémy.
    Richard Fuld
  • HICP je jen cast inflace
    20.10.2020 11:14

    A neni ta inflace jen skryta v rostoucich cenach nemovitosti (relativne vuci platum) a zapornych realnych urokovych vynosech? Pokud se nemylim, HICP meri jen zbozi a sluzby?
    wbcom
    • Re: HICP je jen cast inflace
      20.10.2020 11:31

      Logicky CPI consumers price index, měří jen to co se konzumuje neboli spotřebovává. Čili nemovitosti, akcie nebo malby starých mistrů, které nespotřebováváš tam nepatří.
      ..
      •  
        20.10.2020 18:23

        tak bydlenim v nemovitosti "konzumuju" cas straveny v teple, bezpeci, komfortu. Toto jsou de facto sluzby, a tudiz i ty by mely byt zahrnuty v HCPI.
        wbcom
  • Řekl
    20.10.2020 6:32

    bych, že brzdy musí být vždy silnější než plyn (zkuste se v autě rozjet, když máte zataženou třeba jen ruční brzdu), ale otázka je, jestli ten jedoucí 'valník' ještě nějaké brzdy má a jaké. Jsou vozidla, u kterých od určité rychlosti brzdu spíš spálíte, než aby došlo k zastavení a smyk taky není zrovna bezpečný způsob. Samozřejmě mluvím o bezpečném a bezbolestném zastavení jak pro ten 'valník', tak pro okolí, protože pokud se na tyto parametry přestanete ohlížet, je možné zastavit vše. A k příměru s tím provázkem, pokud to s plynem a posléze s tím taháním za provázek přeženete, tak se taky může přetrhnout nebo mě uvláčet, protože i malou silou, pokud je dostatečná doba a nízký odpor, mohu dosáhnout hodně vysoké rychlosti. Otázka tedy zní, jak dlouho bude poptávka, jakým způsobem skončí a jak rychle, že. :-))))
    OP
  •  
    19.10.2020 20:46

    no, když tady "expert" Singer zavedl ten slavný kurzový závazek proti té hrozné deflaci, tak taky ekonomové se předháněli, jak česká kačka bude následovat švýcarský frank to prudké posilování.....no a realitu všichni víme......ale my nemáme švýcarský frank, ale českou inflační kačku....tak jaká bude predikce české kačky???
    abc1
    •  
      19.10.2020 21:22

      ČNB prudké poslilování nepředpokládala, to místní celebrity a vyšlo jí to. Proč oslabuje kč dnes je jiný příběh.
      Velkamedvědice
      •  
        20.10.2020 8:37

        ano, jde o to, co je myšleno prudkým posilováním, ale je fakt, že dle prognózy ČNB vývoje Kč, tyto hodnoty Kč nikdy nedosáhla
        abc1
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC