Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
G20 by měla při řešení dluhové krize více prosazovat zelené zotavení

G20 by měla při řešení dluhové krize více prosazovat zelené zotavení

24.04.2021 15:37

Ministři financí ze skupiny G20 se tento měsíc shodli na návrhu vydat rezervní aktivum Mezinárodního měnového fondu, tzv. zvláštní práva čerpání (SDR), v hodnotě 650 miliard dolarů a také na dodatečném šestiměsíčním moratoriu na splátky dluhu až pro 73 rozvojových zemí. Avšak byť tato dohoda představuje krok správným směrem, G20 promeškala příležitost se s dluhovou krizí, která se rýsuje na globálním Jihu, vypořádat zpříma. Dřívější dluhové krize nás už měly naučit, že jestliže se udělá příliš málo příliš pozdě, zpozdí se zotavení a náklady na restrukturalizaci dluhu vzrostou pro dlužníky i věřitele. Světu stále hrozí riziko, že zopakuje chyby, které vyústily ve dvě dekády ztraceného rozvoje v 80. a 90. letech minulého století.

Globální Jih mířil do dluhové krize už před pandemií. Teď se ale situace dramaticky zhoršila. Ke cti G20 je třeba říct, že v dubnu 2020 zareagovala rychle, když schválila Iniciativu pro pozastavení dluhové služby (DSSI). Jenže ačkoli DSSI dala asi 43 zemím prostor k nadechnutí, neboť jim umožnila odložit splátky veřejným věřitelům, čistou současnou hodnotu dluhu těchto zemí nezměnila.

V listopadu 2020 byla proto DSSI doplněna o Společný rámec pro zacházení s dluhy mimo DSSI. Ten dává 73 nízkopříjmovým zemím, které spadají pod DSSI, možnost požádat o restrukturalizaci dluhu. I to však byl krok správným směrem, který nešel dost daleko.

V prvé řadě se Rámec vztahuje pouze na nízkopříjmové země. Mnohé z nich skutečně potřebují dluhovou úlevu, ale potřebují ji i vysoce zadlužené středněpříjmové země, jež pandemie tvrdě zasáhla. Světová banka se domnívá, že z odhadovaných 124 milionů lidí, kteří se v roce 2020 propadli do krajní chudoby, žije 80 % v zemích se středními příjmy.

Navíc Rámec přistupuje k dluhovým potížím jednotlivých zemí případ od případu, a nedokáže tudíž řešit problém trvalé stigmatizace země, která úlevy využije. Kromě toho, že mnohé rozvojové země už v zásadě přístup na kapitálové trhy ztratily, se ty země, které se stále ještě financují mezinárodními dluhopisy, potýkají s rostoucími riziky. V očekávání přísnějších úvěrových podmínek ekonomiky rozvíjejících se trhů od počátku letošního roku plošně oslabily. Na rozvojové země rovněž od začátku pandemie připadá 95 % všech poklesů hodnocení od tří předních agentur úvěrového ratingu.

Konečně Rámec postrádá závazek věřitelských i dlužnických zemí, že nově nalezený fiskální prostor bude využíván v souladu s celosvětově dohodnutými klimatickými a rozvojovými cíli. Bohaté empirické důkazy ukazují, že klimaticky zranitelné země obvykle hradí vyšší náklady ze svého veřejného dluhu a že změna klimatu zvyšuje riziko úpadku daného státu. Země, které nemohou investovat do klimatické odolnosti a do rozvoje, budou mít v budoucnu ještě méně dluhové udržitelnosti.

I bez zohlednění dodatečných klimatických rizik, jimž nízkopříjmové země čelí, naznačuje analýza MMF, že ke konci února 2021 víc než polovina těch, které Fond posuzoval, byla v dluhové tísni nebo jim silně hrozila. Situaci ještě dále zhoršuje to, že rozvojové země zažívají vytrvalé čisté odlivy kapitálu a peníze, které jim jako pandemickou pomoc poskytují mezinárodní organizace, se využívají na splátky soukromým věřitelům.

Potřebné změny

Vzhledem k těmto problémům je naléhavě zapotřebí Rámec přepracovat, aby umožňoval komplexní úlevu od dluhů orientovanou na zelené, inkluzivní zotavení. Za tím účelem navrhujeme následující úpravy.

Zaprvé, namísto čekání, až země jednotlivě předstoupí a požádají o dluhovou úlevu, by Rámec měl připustit, že systémová krize vyžaduje systémové řešení. G20 by mohla pobídnout všechny země s nízkými a středními příjmy, jejichž dluh se považuje za neudržitelný, aby se restrukturalizace dluhu zúčastnily. Při hodnocení dluhových břemen pak analýza musí zahrnovat klimatická a jiná rizika pro udržitelnost, jakož i odhady finančních potřeb země kvůli adaptaci na změnu klimatu a jejímu zmírňování.

Neméně důležité je, aby se vlády, které dluhovou úlevu obdrží, musely zavázat k reformám, jež uvedou jejich politiky a rozpočty do souladu s Programem pro udržitelný rozvoj do roku 2030 a s Pařížskou klimatickou dohodou. Určitá část restrukturalizovaných splátek by se měla převést do Fondu pro zelené a inkluzivní zotavení, jejž by vláda využívala k investicím do výdajů v souladu Cíli udržitelného rozvoje.

Dále je zapotřebí, aby Rámec zahrnoval adekvátní pobídky, které zajistí, že se zúčastní soukromí věřitelé a ponesou spravedlivý díl břemene. Jestliže analýza udržitelnosti dluhu uvede, že státní dluh země vyvolává podstatné obavy, MMF by měl své programy podmínit restrukturalizačním procesem, který bude zahrnovat soukromé věřitele.

Vyjednávání o restrukturalizaci by v tomto směru usnadnila zlepšení úvěrů Bradyho typu u nových dluhopisů, které by se vyměňovaly za starý dluh. Za tím účelem navrhujeme Záruční facilitu pro zelené a inkluzivní zotavení, spravovanou některou z multilaterálních rozvojových bank. Jestliže by u nových dluhopisů došlo ke zmeškání splátek, záruka by byla uvolněna ve prospěch soukromých věřitelů a neuskutečněné splátky by záruční facilitě musel splatit suverén.

Odkládání nevyhnutelné restrukturalizace dluhu zapříčiní, že se bude hůř dařit předluženým zemím a jejich obyvatelům. Vlády nedokážou ochránit své obyvatele během nynější hrozivé zdravotní a sociální krize a nebudou schopné investovat do zajištění svých ekonomik před důsledky změny klimatu. Ještě je čas, aby G20 vystupňovala své úsilí a zajistila všem zemím příležitost usilovat o zelené, inkluzivní a vytrvalé zotavení.

Autoři: Šamšád Achtarová, bývalá guvernérka Státní banky Pákistánu, je předsedkyní představenstva neziskové společnosti Karandaaz Pakistan. Ulrich Volz, ředitel Centra pro udržitelné financování při Londýnské univerzitě SOAS a tamní docent ekonomie, vědecky působí v Německém institutu rozvojové politiky. Moritz Kraemer, hlavní ekonomický poradce Acreditus, konzultační společnosti pro oblast rizik, je bývalý vedoucí referent S&P pro rating suverénních subjektů. Stephany Griffith-Jonesová je emeritní členkou Ústavu rozvojových studií na Sussexské univerzitě a ředitelkou pro finanční trhy v Iniciativě pro politický dialog na Kolumbijské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?
09.03.2021 6:07
Skupina G20 se domluvila na nové alokaci zvláštních práv čerpání (SDR)...
Nový finanční multilateralismus Janet Yellenové
21.03.2021 15:51
Mezinárodní měnový fond a Světová banka se daly do práce způsoby, kte...
Banky eurozóny mají dostatek kapitálu na zvládnutí pandemie, věří Mezinárodní měnový fond
26.03.2021 16:05
Banky v eurozóně mají dostatek kapitálu na to, aby odolaly dopadům pan...
Život po pandemii nemusí být růžový, hrozí politická krize
29.03.2021 6:01
Jak očkování posiluje naději, že pandemie brzy skončí, množí se rychle...
Česká ekonomika podle MMF poroste pomaleji. Pro svět čeká menší jizvy než po krizi 2008
06.04.2021 15:15
Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil odhad letošního růstu světové e...
MMF: Výdaje na očkování jsou nejrychlejší cestou k podpoře veřejných financí
07.04.2021 16:24
Pandemie covidu-19 bude v letošním roce dál prohlubovat zadlužení glob...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2024
15:09Kearney: Ekonom středního proudu znervózní, když vláda začne rozhodovat o podpoře firem a odvětví
14:33IEA: Globální poptávka po uhlí zůstane letos i příští rok zhruba stejná
13:51Automobilka Aston Martin prohloubila pololetní ztrátu na 217 milionů liber
13:17Braňo Soták: První z velkých techů udal solidní tón, trhům to však aktuálně nemusí stačit. Alphabet masivně investuje do AI data center  
12:09Jakub Blaha: Hrubá marže Tesly dále klesá kvůli cenovým válkám  
11:55Průzkum: Dvě třetiny rodičů spoří svým dětem na budoucnost
11:13Výsledky tlačí akciové trhy dolů. Špatná byla i data  
11:03S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:17Důvěra v ekonomiku ČR v červenci klesla, pesimističtí jsou spotřebitelé i firmy
9:43Průzkum: Růst spotřebitelské důvěry v Německu se obnovil, přispěl k tomu fotbal
9:42Italská UniCredit zvýšila zisk, dohodla se na převzetí firem Aion a Vodeno
9:23Rozbřesk: MNB srazila sazbu o očekávaných 25 bazických bodů
8:25Výsledky zveřejnily Alphabet s Teslou, Evropa zahájí obchodování negativně  
8:07Zisk majitele Googlu ve druhém čtvrtletí vzrostl o 28,6 procenta
8:04Zisky Tesly ve čtvrtletí klesl o 45 procent, tržby však překvapivě vzrostly
8:02Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky
7:43Zbrojovka Colt CZ Group oznámila další zrychlený prodej akcií
23.07.2024
22:04Nejslabším indexem byl technologický Nasdaq  
20:44LVMH: Slabé prodeje v Číně posílají akcie dolů  
17:37Preview: MONETA pololetními výsledky potvrdí, že je na dobré cestě ke splnění ročního ziskového cíle  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Prodeje nových domů