Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příští týden očekávám debatu o zvýšení sazeb o 50 či 75 bodů, říká viceguvernér Nidetzký

Příští týden očekávám debatu o zvýšení sazeb o 50 či 75 bodů, říká viceguvernér Nidetzký

26.10.2021 13:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Utažený trh práce, vysoká jádrová inflace, uvolněná fiskální politika i slabší kurz koruny tvoří společně faktory, které přimějí členy bankovní rady České národní banky, aby po zářijovém utažení o 75 bazických bodů na svém jednání příští týden opět rozhodovali mezi zvýšením hlavní sazby o 50 či 75 bazických bodů, uvedl viceguvernér Tomáš Nidetzký.

Nidetzký v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že ačkoli globální nákladové cenové šoky dříve či později odezní, domácí inflační tlaky si vyžádají ze strany ČNB ostřejší postup, takže úrokové sazby by mohly dosáhnout neutrální úrovně v rozmezí 2,5% až 3,0% už na prosincovém nebo únorovém měnovém zasedání.

To by znamenalo zvýšení hlavní dvoutýdenní repo sazby o dalších 100 až 150 bazických bodů ze současných 1,50%. Na minulém měnovém zasedání 30.září bankovní rada rozhodla o překvapivě razantním utažení hlavní sazby o 75 bazických bodů, zatímco na předchozích dvou zasedáních v létě ji zvedla vždy o standardních 25 bazických bodů.

"Určitě to nebude standardní 'hike'," řekl Nidetzký. "Myslím, že nyní v listopadu bude ta debata stejná (jako v září), buď 50, nebo 75 bazických bodů."
"Pokud se nestane nic zásadního, budeme směřovat k neutrálním úrokovým sazbám 2,5-3,0%. Teď nedokážu říci, zda to bude už koncem letošního roku nebo začátkem roku příštího."

Bankovní rada bude na nadcházejícím zasedání 4. listopadu debatovat o nové inflační prognóze a Nidetzký řekl, že má pocit, že by rada mohla být i při zvýšení o tři čtvrtě procentního bodu stále o něco opatrnější, než bude doporučení měnové sekce.

"Myslím, že s cílem vyslat signál k ukotvení inflačních očekávání to doporučení (měnové sekce pro listopad) může být více než 75," řekl.

Meziroční spotřebitelská inflace v září zrychlila na 4,9 %, vysoko nad horní hranici cílového pásma centrální banky i nad 3,2 % očekávaných v její prognóze. Ukazatel jádrové inflace dosáhl ještě vyšší hodnoty, a sice 5,8 %.

ČNB v červnu spolu s Maďarskou národní bankou jako jedna z prvních zahájila cyklus utahování měnové politiky, posléze následovaly také centrální banky Polska, Rumunska, Norska, Islandu či Jižní Koreje.

Nidetzký řekl, že aktualizovaná prognóza pravděpodobně vykreslí do budoucna obrázek vyšší inflace a pomalejšího růstu, a to i kvůli uzavírkám výroby v automobilovém sektoru z důvodu výpadků dodávek čipů. Stávající prognóza počítá s růstem HDP o 3,5 % v letošním a o 4,1 % v příštím roce. Nová vlna případů nákazy covidem-19 by podle něj už neměla mít na ekonomiku významný dopad.

Inflace se bude do konce roku pohybovat kolem 6 % a na těchto úrovních se udrží i v lednu, kdy se do indexů promítnou nárůsty regulovaných cen, uvedl viceguvernér. "Potom se postupně inflace začne snižovat - pravděpodobně se do cen propíše to, že samotní spotřebitelé dají trhu zpětnou vazbu a postupně se začnou uklidňovat i dodavatelsko-odběratelské problémy," řekl Nidetzký s tím, že protiinflačně poté začne působit také přísnější měnová politika ČNB.

"Myslím, že v nové prognóze budeme opět snižovat výhled růstu pro letošní rok. Také aktivita očekávaná v budoucnu bude nižší - na rozdíl od inflace," uvedl Nidetzký. "Pokud se podaří inflaci dostat v druhé polovině příštího roku do cílového pásma, tak to bude velký úspěch."

Koruna za nás práci neudělá

Koruna v posledních týdnech už nedokázala těžit z prohlubujícího se rozdílu mezi úrokovými sazbami ČNB a Evropské centrální banky a v úterý zapsala čerstvé tříměsíční minimum na 25,748 za euro.

Nidetzký řekl, že díky úrokovému diferenciálu, který ČNB vytvořila přísnější politikou ve srovnání s okolními centrálními bankami, nejsou ztráty koruny tak prudké jako například oslabení forintu nebo zlotého. Očekává nicméně, že měny regionu zůstanou nadále pod tlakem mimo jiné kvůli očekávanému zahájení zpřísňování měnové politiky amerického Fedu, kdy se zájem investorů se přesune do dolaru. Tento sentiment se podle něj už nyní promítá do kurzu koruny.

"Neočekávám, že by koruna něco odpracovala za nás, a to samozřejmě podle mě bude zohledněno i v nové prognóze a bude to mít samozřejmě i nějaký dopad do trajektorie našich úrokových sazeb," řekl Nidetzký v rozhovoru.

Viceguvernér dále uvedl, že k inflačním tlakům přispívá také stále uvolněná fiskální politika. Dodal, že nová vláda i přes možnou snahu nebude schopna realizovat významná fiskální opatření dříve než v roce 2023 s novým rozpočtem.

Zdroj: Reuters

 

Čtěte více:

Zářijová inflace byla oproti prognóze ČNB výrazně vyšší, povede k mnohem rychlejšímu zvyšování sazeb
11.10.2021 13:52
Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v září 2021 cenová hladina mezi...
Ještě není čas na zvyšování sazeb, míní Dědek a Michl. Benda je pro
13.10.2021 8:34
Vhodná doba pro zvyšování úrokových sazeb zpět k normální úrovni dos...
Zvýšení sazeb bylo nutné, tvrdí člen rady ČNB Holub
18.10.2021 10:39
Zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) bylo nutné, aby ...
FX strategie: Koruna má i po navýšení sazeb našlápnuto k negativní korekci. Evropská PMI mohou zatopit eurodolaru
18.10.2021 17:06
Index podnikatelské nálady v eurozóně se může kvůli nedostatku některý...
ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv
21.10.2021 16:12
Česká národní banka od ledna začne opět prodávat části výnosů z devizo...

Váš názor
 •  
  27.10.2021 10:54

  Za mě pokud ted zvednou o 0,75 a do léta budeme na 3,5%, tak to ke zkorocení inflace stačit bude. Zatím dělá ČNB dobrou práci. Kurzový závazek sice zbytečně prodlužovali, ale jestli padne na hubu český automotive tak se ještě může ukázat jako velmi štastné (rozhodně bych neřekl prozíravé) rozhodnutí.
  ..
 • čnb kašpárci
  26.10.2021 21:02

  při 10% inflace je už jedno zda 0,5 nebo 0,75 pokud by chtěli skutečně něco udělat, tak by museli sazby měnit jako při covidu jen na druhou stranu, nahoru o 200 by byl signál jinak je to zase jen plácnutí do vody a koruna se nam bude sesouvat :o)
  Mike
 • To jakože
  26.10.2021 16:11

  To jakože ta hlavní repo sazba, co je nyní 1,75 %, by už v listopadu byla 2,50 %? A na ní navázané všechny další sazby, např. hypotéky atd? Rozumím tomu dobře?
  SajzeKatze
  • Re: To jakože
   26.10.2021 16:24

   ano, ale nyní je repo sazba 1,5, ne 1,75%....jen ať to jde svižně nahoru.....růst ekonomiky založený na záporných reálných sazbách je cesta do pekel
   abc1
   • abc1
    27.10.2021 0:07

    Uvidíme, kdo bude dříve v pekle. Zda Američané, Japonci, Britové, Švýcaři, eurozóna nebo my.
    Jan47
    • Re: abc1
     27.10.2021 8:18

     inflace je zlo a vede k bídě, stačí se podívat kde řádila......ztratit důvěru ve fiat měny je velmi jednoduché, získat ji zpět je hodně náročné. Amíci těží z toho, že jejich měna je rezervní, my si nemůžeme nechat dovolit mít sazby na 0% a mít inflaci 7%....to by ta kritizovaná králíkárna Havlem za chvíli stála pětinásobek současné ceny
     abc1
     • abc1
      27.10.2021 9:58

      Inflace vede k bídě, ale ČNB před ní svět neochrání, když hlavní světové centrální banky nemají sebemenší zájem situaci řešit. V takovém případě jdeme do pekla my. A ceny těch králikáren půjdou nahoru stejně. Postarají se o to zahr. spekulanti, kteří je budou skupovat a Češi jim budou platit vysoký nájem. Vyšší než splátky hypotéky, kterou jim však banky nedají pro nedostatečný příjem.
      Jan47
      • Re: abc1
       27.10.2021 10:40

       ČNB ochrání, ne 100%, ale aspoň částečně, pokud by nedělala nic, jaký by byl asi kurz??? proč by zahraniční spekulanti investovali do českých králíkáren, když v době vysoké inflace by tu byla bída....přečtěte si něco o hypreinflaci a jejich dopadech v Německu ve 20 letech....peněz tu je jako hnoje, určitě tato republika nepotřebuje takto extrémně uvolněnou politiku. mít EURO byla by tady cenová hladina stabilnější. Podívejte se do Turecka, ten m.gor Erogan tam prosadil nedávno snížení sazeb z 18 na 16% na reakci liry a 10 letých dluhopisů
       abc1
       • abc1
        27.10.2021 11:40

        Hyperinflace hrozí tam, kde se bezhlavě tisknou peníze a to se děje na Západě, ne u nás. Právě proto potřebují západní investoři inflační dolary a eura do něčeho reálného vložit. Ostatně se to už děje. .............. https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cizinci-nemovitosti-v-cesku-byty-rusove-italove.A180319_390088_ekonomika_div .............. https://www.hypoindex.cz/kratke-zpravy/cizinci-kupuji-tretinu-ceskych-bytu/
        Jan47
        • Re: abc1
         27.10.2021 12:09

         ano Honzo kupují (četl jsem, že i Češi jsou akční s nákupy v zahraničí) díky tomu, že kačka je levná, pokud necháme sazby na 0% kačka půjde k 30 za Euro a ceny nemovitostí poletí ještě výše
         abc1
       • abc1
        27.10.2021 10:55

        Mít Euro, tak je jen otázkou času, kdy přejdeme zpět ke koruně. Nebo se snad domníváte, že může eurosocialismus přežít na věky? "Dávám bolsevikovi rok. Maximálně dva!"
        x2
    • Re: abc1
     27.10.2021 8:14

     Vzhledem k tomu, že svět je nezdravě globalizovany, stáhne pod vodu první topící se brzy i ty ostatní. I když včera jsem slyšel na rádiu Impuls zprávu, která se týká čipů. Prý automobilka Hyundai jich má celkem dostatek s tím, že si Asiate jejich dostatek u výrobců z Asie zařídí.
     x2
   •  
    26.10.2021 20:38

    bude 0,75 brzdit lze později i rychleji; trapné by bylo nyní přibrzdit a na konci roku opět akcelerovat kdyby mezitím jiní neposvětili dodávky via NS2; říjnové ceníky energií se budou v číslech projevovat v lednu-únoru ale bijí se s očekávaným českým čip-poklesem HDP už dnes, mezitím magický leden zvyšuje inflaci tradičně rostou-li energie... vše je jen o validních informacích a těžko si představit, že ČNB má ve stejném okamžiku tytéž co politická ECB
    Mudr.c
Aktuální komentáře
01.12.2021
17:52Technický pohled na Apple a jeho základní fundamentální srovnání s Microsoftem
17:28Akcie opět bleskově mažou ztráty. Pomohla dobrá data - ISM stoupl  
16:20Turecká centrální banka brání liru a poprvé po sedmi letech intervenuje na trhu
15:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:45Trh s ESG ovládá pár velkých investorů. Jaký je další cíl?
14:21Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 401,5 miliard korun
13:24Ekonomika USA je na tom mnohem lépe než v roce 2019, míní ekonom Rupkey
12:21OECD výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky pro Českou republiku, celosvětově jako největší riziko považuje inflaci
11:42Čína plánuje uzavřít oblíbenou právní kličku technologických gigantů pro zahraniční kotace akcií
10:41Trhy vstřebaly jestřába Powella, akcie i výnosy obracejí nahoru  
10:41CEO Microsoftu Nadella prodal během dvou dnů téměř polovinu svých firemních akcií
10:38Podmínky v průmyslu se v listopadu zlepšovaly. Index stoupl nad odhady trhu
9:09Rozbřesk: Ekonomika si vede lépe, než ČNB předpokládala, Fed opouští pohádku o dočasně vysoké inflaci
9:00Nasdaq bude od roku 2022 obchodovat přes cloud. S vývojem pomůže Amazon
8:50Fed bude zřejmě jednat o rychlejším omezování nákupů dluhopisů, říká Powell
8:46Přísnější utahování Fedu, světový obchod vzroste na nový rekord a turecká lira klesla na nové rekordní minimum  
8:20Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
5:59Fidelity International: Hlavní trendy na nemovitostních trzích v roce 2022
30.11.2021
22:00Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát; proti trendu šel opět Apple  
18:02Trhy a inflační režim příštího roku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/21 Q2, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
Veeva Systems Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m