Další utrpení na amerických trzích s akciemi předpokládají banky a . Podle čtvrtečního komentáře prvně zmíněné jsou marže amerických společností a jejich budoucí zisky pod tlakem, který způsobila kombinace několika faktorů: válka na Ukrajině, jestřábí politika amerického Fedu, až po tvrdost čínských opatření proti Covid-19.
"Vzhledem k četným krátkodobým katalyzátorům pro SPX se domníváme, že rizika jsou nadále pevně usazena směrem dolů,“ napsali analytici Barcalys. Hlavním faktorem, který SP 500 stáhl dolů, byly nejnovější hospodářské výsledky firem ze skupiny FAANG – Meta Platforms, , .com, a Alphabet.
Dalším faktorem jsou fiskální stimuly poskytované během pandemie. Spotřebitelé byli zavření doma a díky této podpoře rekordně utráceli za zboží. Výsledkem byly silné firemní výsledky v posledních dvou letech. Teď se ale zákazníci obracejí ke službám a opora ziskovosti už tolik silná být nemusí. Místo konzervovaných potravin, toaletního papíru a stacionárních bicyklů Peloton, tedy artiklů, které letěly za pandemie, se nákupy musejí vracet k normálu, podotkl server CNN.
S čísly za uplynulý kvartály přišly tento týden velké americké maloobchodní řetězce Walmart, , a Lowe’s, a ta dodala rozporuplný obrázek. Podle Walmartu se zákazníci začínají odvracet o zbytného zboží, protože více peněz z rozpočtu jim nyní polykají výdaje za potraviny. Akcie prvních dvou firem se po zveřejnění čísel a horší prognózy v případě Targetu propadly nejvíce za více než 30 let. a Lowe´s ale změny spotřebního chování podle svých slov nepocítily.
Vývoj akcií společnosti za posledních 5 dnů do čtvrtka 19. května:

Stratégové ve vlastním reportu odhadli, že pravděpodobnost hospodářské recese v USA v dalších dvou letech je zhruba 35 procent.
Index S&P 500 ztrácí letos zatím zhruba 18 procent a Nasdaq zhruba 27 procent. Skoro dvě třetiny akcií z indexu S&P 500 ztrácejí na svoje maxima za posledních 52 týdnů dvacet a více procent. Tento týden ve čtvrtek se S&P 500 propadl nejvíce nejvíce od začátku roku a den poté Wall Street opět otevírala v červené.
Podle dat spadly americké akcie během 12 recesí od druhé světové války ze svých vrcholů o 24 procent, což je mediánová hodnota. Pokles z lednového vrcholu o takovémto rozsahu by je dostal o 11 procent pod současné tržní úrovně.
Podle stratégů americké investiční banky jsou dividendové futures dalším tržním ukazatelem, který do cen promítá výsledek odpovídající recesi. Podle dividendových futures klesnou dividendy spadající pod S&P 500 v roce 2023 o skoro 5 procent.
Podle dat prodávají dokonce i retailoví tradeři, kteří byli během posledních výprodejů obvykle v kontrapozici. Podle byl trading drobných traderů v rámci jednoho týdne nejhorší od března 2020. Společnost Charles Schwab zaregistrovala u svých čistých aktiv první odliv od roku 2020.
Zdroje: Reuters, CNBC, Patria.cz