Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zoufalí Evropané se vracejí k nejstaršímu palivu, aby se zahřáli

Zoufalí Evropané se vracejí k nejstaršímu palivu, aby se zahřáli

18.10.2022 9:29
Autor: ČTK

Nedaleko berlínského letiště Tempelhof staví Peter Engelke kolem svého skladu nový ochranný plot. Obává se, aby mu zoufalí lidé nerozkradli zásoby. Tím cenným majetkem, který je teď v ohrožení, je palivové dřevo. Engelkeho kroky odrážejí rostoucí obavy v celé Evropě, která se připravuje na nedostatek energií a možná i na výpadky elektřiny v zimě, píše agentura Bloomberg.

Na vytápění v Evropě se až 70 procenty podílí zemní plyn a elektřina. Vzhledem k drastickému omezení dodávek z Ruska se dřevo, které nyní využívá k vytápění zhruba 40 milionů lidí, stalo vyhledávanou komoditou. Ve Francii se ceny dřevěných pelet skoro zdvojnásobily a vystoupily na 600 eur (14.800 Kč) za tunu. Objevují se přitom známky panického nákupu tohoto paliva. Maďarsko zašlo tak daleko, že zakázalo vývoz pelet, zatímco Rumunsko na šest měsíců omezilo ceny palivového dřeva. Teď může trvat i několik měsíců, než zákazník objednané dřevo na topení dostane.

Kromě obav z nedostatku energetická krize také zvýšila růst životních nákladů. Inflace v eurozóně v září poprvé přesáhla deset procent. Domácnosti v regionu se stále častěji dostávají do problémů a musejí volit mezi vytápěním nebo dalšími základními potřebami.

"Jsme zpátky ve starých časech, kdy lidé neměli vytápěný celý dům," říká výkonný ředitel britského velkoobchodu s palivovým dřevem Certainly Wood Nic Snell. "Seděli kolem ohně, využívali teplo z kamen nebo z otevřeného ohně, a pak šli spát. Letošní zimu to bude mnohem častější."

Pro švédskou společnost Gabriel Kakelugnar AB tento trend znamená prudký růst poptávky. Firma vyrábí špičková kachlová kamna, která stojí v průměru 86.000 švédských korun (193.000 Kč). Kamna dokážou udržet teplo v místnosti po dobu 24 hodin díky své složité konstrukci, jejímž cílem je udržet a rozvádět teplo.

"V době pandemie lidé začali více investovat do svých domovů. To se nyní samozřejmě vystupňovalo," řekl majitel a výkonný ředitel švédské firmy Jesper Svensson. Objednávky firmě vzrostly více než čtyřnásobně a zákazníci teď musejí na dodávky čekat až do března, zatímco před rokem to byly jen čtyři týdny.

Pro mnoho Evropanů je hlavní starostí udělat vše pro to, aby se v nadcházejících měsících zahřáli. S blížící se zimou je tato starost stále naléhavější a zoufalá snaha o zahřátí může způsobit zdravotní a ekologické problémy.

"Obávám se, že lidé budou pálit cokoliv, co jim přijde pod ruku," uvedl vedoucí oddělení kvality ovzduší švédské agentury pro životní prostředí Roger Sedin. "Můžeme pozorovat velmi vysoké znečištění, když dřevo spalují lidé, kteří nevědí, jak to dělat správně," dodává. Pevné částice totiž mohou skončit hluboko v plicích a způsobit infarkt, mrtvici nebo astma, upozorňuje. Riziko je podle něj zvlášť akutní v městských oblastech.

Nezkušenost je vidět i v Německu, kde se svaz kominíků potýká se záplavou žádostí o připojení nových i starých kamen a zákazníci se ptají na spalování koňského trusu a dalších neobvyklých paliv.

Objevují se také známky hromadění. Výkonný ředitel francouzské společnosti Poujoulat SA Frédéric Coirier uvedl, že někteří klienti si koupili dvě tuny dřevěných pelet, i když běžně k vytopení domu na celý rok stačí méně než jedna tuna. Coirierova firma vyrábí mimo jiné dřevěné palivo.

"Lidé zoufale shánějí dřevo a kupují ho více než obvykle," říká zakladatel a generální ředitel norské frimy na prodej dřeva Kortreist Ved Trond Fjörtoft. "Obvykle se to stává, když se začne ochlazovat, někdo si řekne 'aha, měli bychom objednat nějaké dřevo'. Letos to začalo v červnu", říká. To je zhruba v době, kdy Rusko snížilo dodávky plynu.

V Berlíně krize vyvolává vzpomínky na pustošení po druhé světové válce. Kvůli nedostatku paliva pokáceli tehdy obyvatelé téměř všechny stromy v centrálním parku Tiergarten, aby si mohli zatopit. I když Berlíňané teď nezacházejí do takových extrémů, obavy o zajištění tepla jsou velké. Engelke nejenže postavil další bezpečnostní plot, aby ochránil své dříví, brikety a topný olej, ale také musel přestat přijímat nové zákazníky. "Díváme se na zimu s velkými obavami," říká.

 

Čtěte více:

Perly týdne: Nefungující OPEC, nový dřevěný cyklus a ztrátové pondělky
10.06.2022 11:31
OPEC podle Sankey Research přestal fungovat, poptávka zatím nereaguje ...

Váš názor
 •  
  20.10.2022 21:34

  ...... Ještě jsou v zásobě staré pneumatiky, až bude nejhůř ... :-( To je ten Green deal.
  kiv
  •  
   20.10.2022 22:17

   Hm, a kde v Evrope to uhli vezmes? Tu trochu lepsi raselinu v Nemecku? Videl jsi exponencialni narust poptavky po energiich v Asii? Bavim se o 3 miliardovem trhu.
   Gyroskop
 • "Jsme zpátky ve starých časech, kdy lidé neměli vytápěný celý dům,
  18.10.2022 9:50

  Chudáčci Evropánci. Bude jim na chodbě táhnout na pacičky. Co jenom budeme dělat? Předsedó! Udělej něco!
  Želvuška burzovní
  • Re: "Jsme zpátky ve starých časech, kdy lidé neměli vytápěný celý dům,
   18.10.2022 12:55

   Co používali obyvatelé EU před svíčkama? Elektřinu.
   HenryFord
  • Re: "Jsme zpátky ve starých časech, kdy lidé neměli vytápěný celý dům,
   18.10.2022 10:07

   ... jj, ještě že jsme v EU, kde jinde bychom se měli tak dobře :o)
   Kočičák
   •  
    18.10.2022 13:38

    To je správná otázka. V Korei? V Číně? V Rusku?
    Velkamedvědice
   •  
    18.10.2022 10:11

    Mně to přijde téměř absurdní, co nám je tu prezentováno. Jsme se tak nějak minulou zimu shodli, že v komfortním teple by měli být staří lidé, nemocní. A to je tak všechno. Jestli dítě ve škole nevydrží sedět v 18 stupních, tak nechápu, jak potom může v dospělosti někde vůbec pracovat.
    Želvuška burzovní
    •  
     18.10.2022 12:56

     Děcka by měli jít příkladem, když měli ty uřvané pátky za záchranu klimatu. Teď můžou zachraňovat každý den a přitom zůstat ve škole. Bez topení.
     HenryFord
 •  
  18.10.2022 9:41

  Je špatné, když sankce vyhlášené EU proti Rusku škodí několika ruským boháčům , ale současně všem obyvatelům celé Evropy.
  juniper
  •  
   18.10.2022 13:13

   Jestliže si lidi doma ztlumí topení z 24 na 20 stupňů, tak to je pro zdraví většiny lidí spíše prospěšné. A i když se musíme v některých ohledech uskromnit, je naší povinností vůči dalším generacím, nenechat ruSSa ničit životy jiných lidí. Když jim ustoupíme, tak příští rok budou dopadat bomby i u nás. Paralela s Hitlerem je zcela na místě. A doufám že i Putinův konec bude stejný jako Hitlerův...
   qwer
   •  
    18.10.2022 13:19

    ... a jestliže větší část obyvatel planety spáchá sebevraždu, tak aby zbyla jen "zlatá miliarda", tak zachráníme planetu a příští generace, kterým zbydou zdroje
    Kočičák
    •  
     18.10.2022 13:33

     Úplně by stačilo, kdyby spáchala sebevraždu ta část obyvatel, co bydlí v severní Asii. Nakročeno mají dobře...
     qwer
Aktuální komentáře
15.06.2024
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  
6:08Technická analýza: Airbnb se odrazila od 200denního průměru, v létě může profitovat z mistrovství a olympiády  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data