Britské akcie utrpěly letos rekordní roční odliv finanční prostředků. Z ostrovních trhů tak investoři utíkali sedmý rok v řadě. Akciové fondy Spojeného království podle údajů EPFR Global letos zatím zaregistrovaly výběry peněz ve výši 26,3 miliardy dolarů. Jde to ruku v ruce s propadem o 20 % u indexu FTSE 250, který je přechýlen směrem k domácím titulům. Je to pro něj největší pokles od roku 2008.
Británií letos zmítaly ekonomické problémy i politická krize. Nástup hospodářské recese, inflace na 41letém maximu, demise dvou premiérů a nejvyšší počet stávek od 80. let minulého století pomohly odstartovat výprodeje domácích akciových titulů i libry. Londýn tak přišel o svou korunu největšího evropského akciového trhu, kterou převzala Paříž.
„Pro příští rok jsem ohledně britských akcií méně optimistická – očekáváme, že pozornost trhu se přesune z makroekonomických překážek na mikroekonomiku a recesi na úrovni zisků,“ uvedla Marija Veitmane, seniorní stratég ve společnosti Global Markets. „Je méně pravděpodobné, že se Británii bude dařit dobře, protože zisky a ziskovost firem Spojeného království nepatří k nejsilnějším, což může vést k nedostatečné výkonnosti."
Graf: Sedm let odlivů. Britské akcie prodloužily sérii ročních odlivů akcií, výběry jsou letos rekordní:

Odliv peněz z britských akcií je v ostrém protikladu ke globálním akciím, které v roce 2022 zaznamenaly čistý příliv 166,5 miliardy dolarů, a to i navzdory největšímu poklesu indexu MSCI All-Country World Index od světové finanční krize.
Britský index Index FTSE 100 roste letos k 27. prosinci nicméně o více než 1 procento. Je to ovšem hlavně díky jeho expozici vůči komoditním akciím, které letos vyletěly vzhůru.
Dnes, v úterý 27. prosince 2022, se na britském akciovém trhu neobchoduje.
Zdroje: Bloomberg