Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Začátek dlouhodobého býčího cyklu a atraktivní hodnotové společnosti

Perly týdne: Začátek dlouhodobého býčího cyklu a atraktivní hodnotové společnosti

07.06.2024 14:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Ed Yardeni věří, že akciový trh stojí na počátku býčího cyklu. Ekonom také hovoří o opakování boomu z dvacátých let minulého století s tím, že se dá vyhnout tomu, jak tehdy skončil. A Savita Subramanian z BofA Securities považuje za dlouhodobě atraktivní velké hodnotové společnosti. U nich by měl podle ní mimo jiné existovat velký prostor pro využívání nových technologií. Přinášíme pravidelné Perly týdne:

Cyklické sektory v kurzu: Goldman Sachs v následujícím grafu porovnává výkony defenzivních a cyklických sektorů na americkém akciovém trhu. Ve druhé polovině roku 2023 měla druhá skupiny tendenci spíše zaostávat, situace se ale obrátila s nástupem roku nového. Od té doby cyklické sektory získávají před defenzivou stále větší náskok, který se prudce zvýšil i v posledních týdnech:

perly1
Zdroj: X


Ospravedlnění býčího trhu a opakování dvacátých let:
Poslední čtvrtletní výsledky zveřejněné obchodovanými společnostmi z amerického akciového trhu vyznívají podle Eda Yardeniho pozitivně, celkově se čekal jejich 2 – 3% meziroční růst, dosáhly ale na 6 – 7% tempo růstu. To se odráží i na posunech očekávání pro celý letošní a příští rok a „ospravedlňuje to býčí trh“. K tomu ekonom na CNBC dodal, že tento býčí trh bude podle něj trvat ještě hodně dlouho a příčinou může být určité opakování vývoje z dvacátých let minulého století. Tedy boom tažený novými technologiemi.

Yardeni hovořil o růstovém trendu ziskových marží obchodovaných firem, který by podle něj mohl v následujících letech pokračovat. Ke své tezi o opakování vývoje z dvacátých let dodal, že v minulém století „skončila špatně“, důvodem ale byla podle ekonoma vládní ekonomická politika. Akciový trh si sice prošel poklesem už v roce 1929, ale pak se zase vydal nahoru. Skutečnou ranou pro něj podle experta bylo až schválení tzv. Smoot-Hawley Tariff Act v polovině roku 1930. Šlo o zákon uvádějící v praxi cla, která měla chránit americké farmáře před konkurencí ze zahraničí. „Důležitou roli hrály i jiné faktory, ale tenhle byl hodně významný,“ míní Yardeni, podle kterého přispěl rovněž k Velké depresi.

Na CNBC na Yardeniho slova s ironií poznamenali, že „je tudíž dobré, že nyní se o nových clech nehovoří.“ Yardeni na to reagoval s tím, že právě zvažování nových tarifů je jedním z velkých rizik. I tak ale v základním scénáři předpokládá opakování dvacátých let, avšak nevylučuje, že dojde i k něčemu podobnému jako v roce 1930, a to právě kvůli zavádění cel.



Velké hodnotové společnosti: Savita Subramanian z BofA Securities míní, že v následujících deseti letech si povedou nejlépe akcie velkých hodnotových firem. Na CNBC hovořila o tom, že vývoj na trzích ovlivňuje skupina společností s velkou kapitalizací, i když „celou práci nedělá jen sedmička výjimečných“. K valuacím strategička uvedla, že poměry cen k ziskům jsou „tak nějak rozumné“. Mohou sice vypadat, že leží vysoko ve srovnání s minulostí, ale toto srovnání může být zavádějící. Nyní se totiž v indexu nachází více firem, které nemají tolik hmotných aktiv, která inovují a dosahují vyšší ziskové marže.

„Umělá inteligence je toho součástí, i když tady může být trochu více nadšení než reality,“ míní Subramanian. Vyšší produktivita a efektivita jsou přitom podle ní skutečností. Ukončená stimulace ze strany Fedu pak přispívá k větší racionalitě trhů. Příští rok už nebude na trzích hrát takovou roli posilování cen akcií, pozornost se přesune k dividendám. A jak bylo uvedeno, dlouhodobě expertka fandí zejména akciím velkých hodnotových společností. I proto, že umělá inteligence by u nich měla mít velký potenciál pro zvýšení efektivity a snížení náročnosti na pracovní sílu.

Změnilo by pozitivní pohled na dividendové akcie případné zvýšení daní z dividend? Na tuto otázku Subramanian odpověděla, že když před lety došlo ke snížení zdanění dividend, dividendové tituly začaly za zbytkem trhu zaostávat. Chovaly se tedy opačně, než by se s ohledem na změnu zdanění dalo čekat. Podle strategičky to ukazuje, že daně v této oblasti nejsou zase tak důležité. Celkové ekonomické prostředí by mohlo být charakterizováno vyšším růstem nominálního produktu.

Jestliže by centrální banka namísto snižování sazeb sazby zvedla, mohlo by to být pozitivní pro hodnotové akcie. K tomu expertka uvedla, že pokud by Fed sazby snižoval, „stalo by se tak kvůli tomu, že je s ekonomikou něco špatně.“ Trh práce je podle ní „strukturálně napjatý“, což je dáno i demografickým vývojem. Mohla by to změnit imigrace, ale v tomto případě jde o čistě politické rozhodnutí.

 
 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: ECB poprvé snižuje sazby, další kroky však halí nejistota
07.06.2024 9:05
Evropská centrální banka včera poprvé od roku 2019 přistoupila ke sníž...
Největší plátci daně z příjmů za firmy: ČEZ, Škoda Auto, EP Commodities
07.06.2024 8:35
Na dani z příjmu právnických osob loni nejvíc zaplatila energetická sp...
Trhy zahájí po včerejší ECB utlumeně, Evropa bude volit do Evropského parlamentu
07.06.2024 8:54
Evropské akciové trhy zahájí obchodování mírně pozitivně, futures inde...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2025
22:01Trump šíří paniku a chaos  
17:25Co by s americkým trhem udělal větší návrat k průměru/trendu?
16:58Indexy pokračují v panických výprodejích  
16:48Deficit zahraničního obchodu USA v únoru klesl, dovoz zůstal zvýšený
16:39mmcité bude v reakci na cla hledat poměr mezi výrobou v Evropě a Brazílii
16:17Reakce Colt CZ na americká cla: V krátkodobém horizontu dojde ke zhoršení ziskovosti  
14:46Po clech posílá ropu hlouběji OPEC, shodl se na navýšení produkce
14:38Bloomberg: Majitel TikToku dostane v EU pokutu přes 500 milionů eur
13:51Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
12:29FT: Trumpova cla poškodí technologické giganty, míří na jejich dodavatele
12:07EU je připravena vyjednávat i odpovědět na americká cla, reakci zvažují i Británie a Norsko
11:06Renesance jaderné energetiky povede k novým rekordním ziskům, myslí si ředitel Doosan Škoda Power
10:45Obchodní válka propuká naplno a drtí akcie. Kupují se dluhopisy a euro  
10:07Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2024
9:50Dominik Rusinko: Donald Trump otevřel další frontu obchodní války
9:33Největším poraženým Trumpových cel budou USA, myslí si trhy
9:07Rozbřesk: Trumpova celní smršť: 20 % na EU, 54 % na Čínu, 25 % na auta…
8:41Trump oznámil reciproční cla na 60 států, Čína a Evropa slibují odvetu. Trhy nejen v Evropě padají  
02.04.2025
22:46Trump oznámil cla a obrátil trhy: 10% plošně, 20 % EU, 24 % Japonsko, 34 % Čína,…
22:02Akcie zakončily obchodování v den T v kladných hodnotách, ale...  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst