Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reuters: Putin uprostřed války hledí z ruského okna do Evropy na východ

Reuters: Putin uprostřed války hledí z ruského okna do Evropy na východ

07.06.2024 12:11
Autor: ČTK

Rusko, odříznuté od Západu, nabízí svou ekonomiku ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč) gigantům, jako je Čína a Saúdská Arábie, a v dlouhodobější perspektivě i zemím, jako je Zimbabwe a Afghánistán. Děje se tak na investičním fóru v Petrohradě, který založili ruští carové jako ruské okno do Evropy, píše agentura Reuters.

Válka na Ukrajině vedla k největšímu otřesu ve vztazích Ruska se Západem od kubánské raketové krize v roce 1962. Západní sankce si vynutily revoluci v hospodářských vztazích Ruska, jaká se odehraje jednou za století.

Od dob, kdy Petr Veliký položil základy moderního ruského státu a na počátku 18. století učinil z Petrohradu hlavní město své říše, vzhlíželi ruští vládci na Západ jako na zdroj technologií, investic a idejí.

Invaze na Ukrajinu v únoru 2022 však přinutila prezidenta Vladimira Putina, aby se obrátil směrem k Asii a zbytku nezápadního světa uprostřed toho, co Kreml označuje za ekonomickou blokádu ze strany Spojených států a jejich evropských spojenců.

Západní sankce však neposlaly ruskou ekonomiku ke dnu a Moskva udržela vztahy s Čínou, hlavními regionálními mocnostmi na Blízkém východě a napříč Afrikou a Latinskou Amerikou.

Je však méně jasné, kolik hotovosti jsou tyto země připraveny investovat do ruské ekonomiky a za jakou cenu. Zatím nebyly z fóra oznámeny žádné senzační obchody.

Ruští představitelé ale tvrdí, že vše teprve začíná a že vztahy se Západem jsou zničené na celou generaci.

Bolivijský prezident Luis Arce, který se připojí k Putinovi na hlavním zasedání Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra, řekl, že se chce podělit o zkušenosti s novým ekonomickým modelem Bolívie.

"Máme svůj vlastní ekonomický model, který zavádíme od roku 2006, a chceme se o tyto zkušenosti podělit," řekl Arce Putinovi.

Fóra se účastní také zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa, stejně jako 45 dalších zahraničních představitelů včetně saúdského ministra energetiky, ománského ministra obchodu a vysokého představitele radikálního hnutí Tálibán, které vládne Afghánistánu.

Ruský obchod se Zimbabwe je však malý, loni činil pouhých 168 milionů dolarů (asi 3,79 miliardy Kč), zatímco obchod mezi Ruskem a Evropskou unií dosáhl v roce před ruskou invazí na Ukrajinu výše 300 miliard dolarů (asi 6,76 bilionu Kč).

Z fóra zmizeli západní investoři a bankéři, kteří se kdysi hrnuli, aby si ukousli svůj díl z obrovského nerostného bohatství Ruska a z jednoho z největších evropských spotřebitelských trhů. Zpravodajové Reuters na fóru neviděli žádné velké západní společnosti.

Z valné části zmizeli také oligarchové z 90. let, kteří vydělali jmění v chaosu hroutící se supervelmoci.

V Putinově Rusku je hlavním arbitrem stát, ovládaný bývalými špiony studené války a technokraty v Putinově okolí.

Státem kontrolované banky, jako je Sberbank, VTB a VEB, mají na fóru velké stánky, stejně jako ruské regiony a ministerstva spolu se surovinovými giganty, jako je Gazprom Něft a Novatek.

Ve znamení doby se nesl stánek Alfa Bank s obrovským čínským nafukovacím drakem, ozdobeným čínskými znaky a tvrzením, že Alfa je "nejlepší banka pro obchod s Čínou".

Čínská značka luxusních aut Hongqi vystavila obrněná vozidla.

Delegace Tálibánu, který je v Rusku stále formálně zakázaný, obcházela stánky. Tálibán původně čerpal členy z bojovníků, kteří s podporou USA v 80. letech vyhnali z Afghánistánu sovětská vojska.

Tématem fóra je heslo: Základem multipolárního světa je vytváření nových bodů růstu.

Zatímco ruská ekonomika prokázala odolnost vůči tvrdým západním sankcím, ceny rostou, stejně jako se nafukují výdaje na obranu. V dolarovém vyjádření je ruská ekonomika přibližně stejně velká jako před deseti lety. Ale Putin zabředl do ekonomické války se Západem, jehož finanční síla je - soudě podle nominálního hrubého domácího produktu - nejméně pětadvacetkrát větší než ruská.

Od mnoha zahraničních účastníků zazněla chvála na Rusko. "Letošní akce narostla co do velikosti. Příležitostí je spousta," řekla Reuters Nebeolisa Anakoová z Nigérie. "Západ se možná sám izoluje, protože je ve světě menšinou, jakkoli velmi důležitou. Vždy je lepší spolupracovat s ostatními částmi světa," dodala. Ostatní představitelé z Afriky a Blízkého východu tato tvrzení opakovali.

Saúdský ministr energetiky, princ Abdal Azíz bin Salmán, se na fóru setkal s ruským vicepremiérem pro energetiku Alexandrem Novakem, podle kterého "spřátelené země" převzaly drtivou většinu vývozu ruské ropy a asi 70 procent zaplatily v národních měnách. "Během čtyř měsíců letošního roku dodáváme do spřátelených zemí 95 procent ropy a ropných produktů," řekl Novak.

 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: ECB poprvé snižuje sazby, další kroky však halí nejistota
07.06.2024 9:05
Evropská centrální banka včera poprvé od roku 2019 přistoupila ke sníž...
Největší plátci daně z příjmů za firmy: ČEZ, Škoda Auto, EP Commodities
07.06.2024 8:35
Na dani z příjmu právnických osob loni nejvíc zaplatila energetická sp...
Trhy zahájí po včerejší ECB utlumeně, Evropa bude volit do Evropského parlamentu
07.06.2024 8:54
Evropské akciové trhy zahájí obchodování mírně pozitivně, futures inde...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.10.2024
22:02Nasdaq Composite krátce na nových historických maximech, ovšem bez výraznějších podnětů trh postupně chladl až k denním minimům  
18:16Co nyní k akciím říká nejdůležitější cena a prémie na globálních trzích
17:33Wall Street odstartovala nahoru a eurodolar drží pozice. Kalendář začne houstnout  
17:27Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního resjtříku
17:04Technická analýza: Coca-Cola po poklesu zralá na odraz?  
16:59Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na rekordních 21 procent
15:03Martin Uher: Výsledková sezóna v USA přináší optimismus, ČEZ posiluje díky spekulacím o budoucnosti
13:28Bloomberg: Hrozba Trumpova vítězství Evropě způsobuje ekonomickou noční můru
12:04Perly týdne: Co bude rozhodovat u Tesly a proč firmám škodí financializace
11:01Data slibná, výsledky horší. Evropské akcie mírně v záporu při přípravě na důležité události  
9:01Rozbřesk: Česká koruna zatím odolává tlaku a vyčkává na americké volby a ČNB
8:48ECB diskutuje o sazbách, TSMC dosahuje průlomu v americké výrobě čipů a evropské futures jsou smíšené  
6:26Mýty o trhu podle Invesco: Zlato a akcie nemají dobrou výkonnost ve stejnou dobu
24.10.2024
22:00„SliboTesla“ pomohla trhům k růstu  
17:53Rozhoduje likvidita nebo zisky?
17:18Tesla jede, na úrovni indexů jsou však zisky poměrně skromné  
16:36CNBC: Preference kandidátů na prezidenta USA zůstávají vyrovnané, v ekonomických tématech Trump výrazně vede
14:51Jan Procházka: ČNB může pokračovat ve snižování sazeb, musí si ale dát pozor na nová ohniska inflace
14:08Braňo Soták: Lam Research reportuje na veselejší notu než ASML, výhled počítá s pokračujícím růstem  
13:38Akcie největšího těžaře zlata vadnou po zisku i příjmech za vysokým očekáváním. Atraktivní je přitom výhled i zpětný odkup akcií  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data