Čtyři týdny poté, co se americké akcie propadly v důsledku globálního útěku od rizikových aktiv, vyvolali výrobci čipů další záchvat výprodejů akcií, když dvojice analytiků polovodičového odvětví oživila obavy, že mánie kolem umělé inteligence zašla příliš daleko. Akcie společnosti Corp. se propadly o 9,5 % a vymazaly 278,9 miliardy dolarů, což je největší ztráta hodnoty, jakou kdy americká akcie zaznamenala. Za tři obchodní seance od zveřejnění sice slušných výsledků, které ale nenaplnily velmi vysoká očekávání, se akcie propadly již o 14 %. Včera s sebou stáhly všech 30 členů indexu Philadelphia Semiconductor Index. Ten se propadl nejméně o 5,4 %, přičemž společnosti On Semiconductor, KLA a Monolithic Power Systems klesly o více než 9 %.
Výplach na v Nvidii se následně rozšířil na asijské trhy, akcie tamních výrobců polovodičů, včetně společností SK Hynix, Taiwan Semiconductor Manufacturing a Advantest, klesly uprostřed rozsáhlého tržního propadu, což vytvořilo krizový moment pro investory, kteří v posledních několika letech těžili z velkých zisků akcií čipů. Index VIX, známý jako „ukazatel strachu“ Wall Street, v úterý prudce vzrostl, tento týden jsou na pořadu dne další zdroje potenciální volatility. Patří mezi ně páteční zpráva o zaměstnanosti v USA, kterou budou pozorně sledovat investoři obávající se, že případné zpomalení americké ekonomiky by mohlo mít dopad na dodavatele čipů v Asii.
Pro chmurný začátek měsíce, který je pro akcie historicky volatilní, existovaly i další důvody: Obavy o ekonomický růst Číny otřásly komoditními trhy od ropy po měď, údaje z amerického zpracovatelského průmyslu byly nevýrazné a ukázaly růst výrobních cen, což je potenciálně znepokojivé znamení pro inflační jestřáby. Největším katalyzátorem pro technologický výprodej však byla nová varování, že příslib umělé inteligence, že rychle přetvoří globální ekonomiku, se ani zdaleka naplňuje, což ztěžuje ospravedlnění vysokých ocenění. To byla podstata názorů vyjádřených v samostatných komentářích od společností Asset Management a .
Michael Cembalest, předseda oddělení tržní a investiční strategie ve společnosti JPAM, varoval, že výdaje na umělou inteligenci nebudou ospravedlnitelné, pokud se nezačne zvyšovat poptávka po službách umělé inteligence ze strany společností mimo oblast technologií. Podle Jeana Boivina, šéfa investiční společnosti , je „zapotřebí trpělivosti“, než se AI prosadí, což je proces „na roky, nikoli na čtvrtletí“. Tato varování samozřejmě nejsou nová. Akcie společnosti Alphabet dostaly v červenci ránu poté, co ohlásila nárůst výdajů na umělou inteligenci bez příslibu odpovídajícího nárůstu zisků, což vyvolalo rotaci z velkých technologických firem. Dvě nejnovější varování však dopadla na trh, který se koncem srpna vrátil jen těsně pod rekordy, převážně díky příslibu, že se americká ekonomika nezhroutí dříve, než Federální rezervní systém koncem tohoto měsíce přinese snížení sazeb.
Akcie navíc ztratily v závěru obchodování další 2 % poté, co jí a dalším společnostem zaslalo americké ministerstvo spravedlnosti předvolání k soudu, protože hledá důkazy, že výrobce čipů porušil antimonopolní zákony. Vystupňovalo tak své vyšetřování dominantního dodavatele procesorů pro umělou inteligenci. Ministerstvo spravedlnosti, které již dříve doručilo společnostem dotazníky, nyní podle osob obeznámených s vyšetřováním zasílá právně závazné žádosti, které příjemce zavazují k poskytnutí informací. Americká vláda se tak o krok přiblížila k podání formální stížnosti.
Antimonopolní úředníci se obávají, že ztěžuje přechod k jiným dodavatelům a penalizuje odběratele, kteří nepoužívají výhradně její čipy s umělou inteligencí, uvedli zdroje Bloombergu. V rámci vyšetřování, o němž agentura Bloomberg informovala již v červnu, se vyšetřovatelé obracejí na další technologické společnosti, aby získali informace. Vedení vyšetřování se ujala kancelář ministerstva spravedlnosti v San Francisku. Zástupce ministerstva spravedlnosti se k tomu odmítl vyjádřit.
Společnost v reakci na otázky týkající se vyšetřování uvedla, že její dominantní postavení na trhu vyplývá z kvality jejích produktů, které poskytují vyšší výkon. „Nvidia vítězí díky svým zásluhám, které se odrážejí v našich výsledcích, v technologických benchmarcích a hodnotě pro zákazníky, kteří si mohou vybrat řešení, které je pro ně nejlepší,“ uvedla společnost v prohlášení zaslaném e-mailem. Společnost je pod drobnohledem regulačních orgánů od doby, kdy se stala nejhodnotnějším výrobcem čipů na světě a hlavním příjemcem boomu výdajů na umělou inteligenci. Její tržby se každé čtvrtletí více než zdvojnásobují a zastínila někdejší lídry v oblasti čipů, jako je . Firmu by mohla navíc vystřídat v elitním akciovém indexu Dow Jones .
V rámci vyšetřování ministerstva spravedlnosti vyšetřují regulační orgány akvizici společnosti RunAI, kterou společnost oznámila v dubnu. Tato společnost vyrábí software pro správu počítačů s umělou inteligencí a existují obavy, že toto spojení ztíží zákazníkům odchod od čipů . Regulační orgány se podle nich také zajímají o to, zda společnost poskytuje přednostní dodávky a ceny zákazníkům, kteří používají výhradně její technologie nebo kupují její kompletní systémy.
Existují také širší otázky týkající se regulačních postupů společnosti . Přístup ke schopnostem umělé inteligence se stal klíčovým tématem pro vlády po celém světě, protože tato technologie je stále důležitější pro ekonomickou sílu a národní bezpečnost.
Zdroj: Bloomberg