Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie automobilek padají v reakci na americká cla. Ohrožení výroby, zdražení aut, zní od firem i analytiků

Akcie automobilek padají v reakci na americká cla. Ohrožení výroby, zdražení aut, zní od firem i analytiků

27.03.2025 11:37, aktualizováno: 27.3. 12:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Akcie automobilek klesají na burzách v Evropě a předtím i v Asii. Je to reakce na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou 25procentní clo na dovoz všech automobilů a jejich dílů. Už ve středu kvůli tomu oslabily také akcie automobilek na amerických burzách.

Nová cla, pokud budou zachována delší dobu, by mohla zvýšit náklady na nákup průměrného vozu v USA o tisíce dolarů a zbrzdit výrobu v celé Severní Americe. Důvodem je provázanost výrobních procesů mezi Kanadou, Mexikem a Spojenými státy. Podle analytiků banky Goldman Sachs byla téměř polovina z 16 milionů aut prodaných loni v USA dovezena a jejich celková hodnota přesáhla 330 miliard USD (7,6 bilionu Kč).

Akcie automobilky General Motors ve středu v USA oslabily o osm procent, akcie automobilek Ford a Stellantis pak odepsaly zhruba 4,5 procenta. V Asii dnes oslabily akcie automobilek Toyota, Honda, Mazda či Hyundai, ztráty se pohybovaly od tří do čtyř procent. Důvodem je hlavně očekávání nižších zisků.

Po otevření trhů v Evropě zamířily dolů také akcie evropských automobilek, jako je Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz, Stellantis či Volvo, ale i výrobce autodílů Continetal. Investoři se zaměřují zvláště na Volkswagen, protože podle odhadu společnosti S&P Global Mobility 43 procent jeho aut prodaných v USA pochází z Mexika. Index automobilového sektoru STOXX 600 dopoledne ztrácel více než tři procenta a už smazal skoro všechny letošní zisky, uvedla agentura Reuters. Z evropských trhů si pak nejhůře vede Německo, které patří mezi největší dodavatele aut a jejich dílů do USA.

Relativně nejnižší ztráty zaznamenal v USA výrobce elektromobilů Tesla, který vyrábí většinu aut prodávaných v USA lokálně, ale některé díly dováží. Akcie Tesly ztratily 1,3 procenta.

Ztráty akcií některých firem byly nižší i proto, že oznámení o zavedení cel se čekalo. Investoři se navíc domnívají, že vlastnictví automobilu je v USA tak populární, že se auta budou prodávat i nadále.

Trump uvedl, že cla by mohla být pro Teslu neutrální nebo i výhodná. Dodal, že generální ředitel společnosti a jeho blízký spojenec Elon Musk mu ohledně cel neradil. Musk v příspěvku na síti X po zveřejnění zprávy o clech napsal, že cla se dotknou i Tesly, protože některé díly se dováží.

Zvrátit trend se ale dnes podařilo akciím v Číně a Hongkongu, které posílily. Rostly hlavně akcie technologických, ale také automobilových společností. Akciovým trhům pomohlo i to, že banka JPMorgan zlepšila výhled pro čínský trh. Čínští výrobci automobilů a náhradních dílů zvyšují prodej po celém světě, nikoli ale v USA. Jakýkoli dopad oznámených amerických cel tak na ně bude spíše nepřímý.

Nová cla ohrozí výrobu...

Automobilky, automobilové svazy a také analytici varují před negativními dopady cel na dovoz aut a jejich dílů do Spojených států. Podle německého svazu automobilového průmyslu VDA přestavují cla zátěž jak pro podniky, tak pro úzce provázané globální dodavatelské řetězce. Svaz proto vyzval k okamžitému jednání mezi USA a EU o dvoustranné dohodě. Analytici se také shodují, že cla zdraží auta prodávaná v USA. Americký odborový svaz UAW naopak cla vítá a věří ve zvýšení počtu pracovních míst v zemi.

Výrobci automobilů mají ve Spojených státech od roku 1994 z velké části status volného obchodu. Trump v této souvislosti připomněl obchodní dohodu USMCA, kterou mezi sebou v roce 2020 uzavřely Spojené státy, Mexiko a Kanada. Dohoda zavedla nová pravidla, jejichž cílem je podpořit regionální výrobu.

Trump uvedl, že cla by měla automobilky přesvědčit, aby zvýšily investice v USA místo Kanady či Mexika. Po uvalení 25procentního cla na Mexiko a Kanadu ze začátku března povolil Trump měsíční odklad pro vozidla vyrobená v souladu s podmínkami USMCA, nová pravidla však tuto úlevu neprodlužují.

"Firmy, které investovaly stovky milionů až miliardy dolarů do závodů v Kanadě a Mexiku, v příštích čtvrtletích, ne-li letech, pravděpodobně uvidí dramatické snížení svých zisků," uvedl analytik AutoForecast Solutions Sam Fiorani.

..a zvýší ceny aut na americkém trhu

Podle analytiků by nová cla mohla zvýšit cenu průměrného vozu v USA o tisíce dolarů a zbrzdit výrobu v celé Severní Americe. Důvodem je provázanost výrobních procesů mezi Kanadou, Mexikem a Spojenými státy. Podle analytiků banky Goldman Sachs byla téměř polovina z 16 milionů aut prodaných loni v USA dovezena a jejich celková hodnota přesáhla 330 miliard USD (7,6 bilionu Kč).

Skupina zastupující v USA velké zahraniční automobilky Autos Drive America uvedla, že cla zdraží výrobu a prodej aut v USA. To způsobí nejen růst cen, ale sníží to i možnost výběru pro spotřebitele i počet pracovních míst ve výrobě v USA. Členy skupiny jsou mimo jiné automobilky Honda, Hyundai, Toyota a Volkswagen.

Šéfka německého svazu VDA Hildegard Müllerová uvedla, že cla sníží růst a prosperitu na všech stranách. Negativně ovlivní vývoz z EU do USA, zároveň ovlivní také americkou ekonomiku. Podle VDA také 86 procent malých a středních podniků z automobilového sektoru očekává, že cla se dotknout i jich. Spojené státy jsou pro německé automobilky nejdůležitějším trhem.

Auta od 3. dubna, díly od 3. května

Cla na automobily se mají začít vybírat od 3. dubna. Cla na automobilové díly dovážené do USA vstoupí v platnost nejpozději 3. května. Clu budou podléhat důležité díly, jako jsou motory, převodovky, části pohonného ústrojí a elektrické komponenty. Dovozci automobilů v rámci USMCA budou mít možnost certifikovat součástky vyrobené v USA, takže clu bude podléhat pouze neamerický obsah, dodal Bílý dům.

Poskytovatel služeb pro automobilový průmyslu Cox Automotive očekává kvůli clům do poloviny dubna narušení prakticky veškeré severoamerické výroby vozidel. To podle něj sníží výrobu o 20.000 vozidel denně, respektive zhruba o 30 procent.

Americký odborový svaz United Auto Workers (UAW), který zastupuje zaměstnance továren tzv. velké trojky detroitských automobilek, Trumpovo opatření vítá. "Díky těmto clům by se do dělnických komunit po celých Spojených státech mohly do několika měsíců vrátit tisíce dobře placených pracovních míst v automobilovém průmyslu, a to jednoduše pouhým přidáním dalších směn nebo linek v řadě málo využívaných automobilových závodů," uvedl prezident UAW Shawn Fain.

Čínská automobilka BYD, která stojí v čele expanze čínských automobilek do zahraničí, uvedla, že prodej v Kanadě ani v USA neplánuje. Bude se ale snažit zvyšovat prodej v jiných zemích a v zahraničí stavět i továrny. Akcie firmy dnes na burze zpevnily o více než dvě procenta a od začátku roku si připisují 53 procent.

Volkswagen začátkem března uvedl, že pracuje na záložních plánech, které mají firmě pomoci vypořádat se s americkými cly na dovoz z Mexika. Výrobce sportovních vozů BMW se připravuje na to, že se bude muset vyrovnat s dodatečnými náklady.

 

Čtěte více:

Bernstein: Americké akcie, které mohou přečkat makroekonomickou bouři bez poskvrnky
27.03.2025 10:45
Jaké akcie držet v době, kdy rostou obavy z americké recese? Bernstein...
Trump oznámil cla 25 procent na dovoz všech aut do USA
27.03.2025 7:36
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí cla ve...
Evropské trhy dnes srazí nová Trumpova cla. Skupina Colt s rekordními tržbami, výhled a dělení zisku ale mohou zklamat
27.03.2025 8:57
Klíčová zpráva ze světa: Donald Trump rozhodl o uvalení cel 25 % na do...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  
6:25Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Dolar je kvůli Trumpovi na ústupu. Co zlato a ropa?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data