Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise podala návrh na konkurz obchodníka s cennými papíry AIB

Komise podala návrh na konkurz obchodníka s cennými papíry AIB

26.10.2005 16:08
Autor: 

Následuje tisková zpráva KCP
Návrh na prohlášení konkurzu na majetek obchodníka s cennými papíry Americas International Brokers, a.s., (AIB) dnes podal k Městskému soudu v Praze nucený správce společnosti. Obchodník nebyl schopen dlouhodobě plnit své závazky a byl předlužen. Proto správce na základě vyhodnocení poznatků z nucené správy přistoupil k tomuto zásadnímu kroku.

Nucenou správu u společnosti AIB zavedla Komise pro cenné papíry dne 26.5.2005 na základě identifikace řady závažných nedostatků v činnosti tohoto obchodníka. Komise při své dozorové činnosti dospěla k názoru, že obchodník především hrubě porušoval pravidla jednání ve vztahu k zákazníkům, neplnil ukazatele kapitálové přiměřenosti, nedostatečně vedl evidenci majetku zákazníků a neměl efektivní vnitřní kontrolní systém. Obchodník též neplnil opatření k nápravě uložená Komisí. Nucená správa měla za cíl především zajistit přijetí opatření vedoucích k odstranění nedostatků v činnosti společnosti a zajistit ochranu zákazníků, zejména zavedením funkčního systému vnitřní kontroly.

Nucený správce po vyhodnocení stavu obchodníka došel k závěru, že společnost se nachází v situaci, ve které je nezbytné podat návrh na prohlášení konkurzu. „Zároveň jsem se připojil k podnětu Komise učiněném orgánům činným v trestním řízení, zda jednáním členů statutárního orgánu nebyl spáchán trestný čin. Mohlo by jít konkrétně například o trestné činy porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo zpronevěru“, uvádí nucený správce pan Zdeněk Švancara. Komise trestní oznámení na některé členy představenstva a zaměstnance společnosti v této věci podala 14.6.2005. Komise aktivně spolupracuje s policií od chvíle, kdy pojala podezření ze spáchání trestného činu.

Komise se aktivitami obchodníka Americas International Brokers zabývala již v minulosti. V uplynulém roce mu vyměřila vysokou pokutu, dále mu uložila opatření k nápravě a v době zavedení nucené správy probíhalo další správní řízení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data