Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ropa světovou ekonomiku neohrozí

19.10.2005 13:11
Autor: 

Vyhlídka ekonomického oživení a vyšší inflace ukončí období nízkých sazeb…
Drahá ropa růst světové ekonomiky nezhatí. Tak by mohl znít závěr poslední prognózy Mezinárodního měnového fondu zveřejněné v září. Světová ekonomika by měla v letošním roce růst o něco pomaleji než loni (o 4,3 % vs. 5,1 %). Znamená to překvapivý závěr, že se světová ekonomika dokáže celkem hladce vypořádat s vysokými cenami surovin, a tak dynamika světového hospodářství zřejmě zůstane na úrovni jakou MMF odhadoval už v dubnu (4,3 % pro letošní i příští rok).

Aktuální výhled ovšem nevyznívá pro všechny země stejně příznivě. Zatímco odhad růstu rozvíjejících se ekonomik se na letošní i příští rok mírně zvyšuje, očekávání pro rozvinuté země je opět chmurnější, zvlášť pokud jde o eurozónu. Podle aktuálních odhadů MMF by měl její ekonomický růst v roce 2005 dosáhnout jen 1,2 % a v následujícím roce 1,8 %. Přitom ještě na jaře Fond odhadoval růst eurozóny o čtyři až pět desetin procentního bodu výše než nyní. Znamená to tedy, že po krátkém zotavení v loňském roce, letos došlo k opětovnému ochlazení ekonomické aktivity zemí EU-12, které jde na vrub především ochablé spotřebě domácností a slabých investic. Německo, jako hlavní obchodní partner středoevropských zemí, je na tom z pohledu vývoje hospodářství ještě o něco hůře. Růst ekonomiky SRN by měl být ve srovnání s loňskem poloviční a ani výhled na příští rok (+1,2 %) nemůže být považován za jakkoliv radostný. To rozhodně není příliš povzbudivá zpráva ani pro českou ekonomiku, neboť do Německa směřuje více než 34 % vývozu z ČR. Podobně, málo povzbudivě, vyznívá i hodnocení vývoje ekonomiky eurozóny v pravidelné zprávě Evropské komise publikované na začátku října. Naděje se upínají k letošnímu druhému pololetí a zejména pak k příštímu roku, kdy by se měl růst ekonomik zemí eurozóny zrychlit. Prozatím však „tvrdá“ data příliš o silnějším oživení nenapovídají, většina pozitivních signálů přichází zejména ze strany „soft“ indikátorů důvěry. I když se v poslední době některé ukazatele důvěry zlepšují, viditelnější oživení ekonomiky je stále ještě vzdálené.

Střední Evropa si udrží náskok v růstu

Horší ekonomické výsledky vykáže nejspíše i střední Evropa zejména především díky zpomalení hospodářského růstu v Polsku. Navzdory drahým surovinám a pomalému růstu poptávky v západní Evropě však růst středoevropských ekonomik podle MMF zvolní jen na 3,5 % a v příštím roce opět nabere na síle (4 %). Dynamika hospodářství v tomto regionu tak bude i nadále nejméně dvojnásobná ve srovnání se „starou“ Evropou. Ve výhledu pro ČR se MMF drží spíše při zemi (4,1 %, resp. 3,9 %) a už z výsledků za první polovinu roku je zřejmé, že tento odhad je podhodnocený.

Rychlejší hospodářský růst a drahá ropa zvýší úrokové sazby

Nadcházející období ekonomického oživení v západní Evropě (viz prognóza MMF nebo Evropské komise) a vyšší inflace, přináší na stůl otázku změny nastavení měnové politiky. Zatímco americký Fed má za sebou již jedenáctero zvýšení sazeb – pravidelně o čtvrt procentního bodu na každém zasedání FOMC – ECB (stejně jako ČNB) zatím ponechává své sazby na historických minimech.

Je nepochybné, že vyšší ekonomický růst a inflace ukončí období rekordně nízkých úrokových sazeb i v západní Evropě. Otázkou je, jak rychle k tomu dojde a jak daleko budou chtít ECB s růstem sazeb zajít. Zatím však určitě není kam pospíchat, protože svižnější hospodářský růst se eurozóně stále ještě vcelku neprojevil a to nejen v důsledku drahé ropy, ale především díky rigiditám, kterými západní ekonomiky dlouhodobě trpí. ECB však může ve prospěch zvýšení sazeb argumentovat aktuálně vysokým nárůstem inflace, která je nyní nad horní cílovou hranicí. Trumfem v rukou ECB je také příliš rychlé tempo úvěrů a peněžní zásoby, které dlouhodobě překračuje stanovené referenční hodnoty společné centrální banky. Stranou zvyšování sazeb zřejmě nezůstane ani ČNB, což nyní naznačil i guvernér, který hovořil o tom, že k růstu sazeb může dojít dříve, než se dosud předpokládalo. Závěrem lze tedy uvést, že drahá ropa ekonomický růst zcela nepodkopala, na druhou stranu ovšem zřejmě přinese vyšší úrokové sazby.

Celý makroekonomický přehled s tématem "Ropa světovou ekonomiku neohrozí", ke stažení ve formátu pdf ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data