Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

IPO zvyšuje hodnotu společnosti. Někdy

19.5.2005 9:21

Mezi hlavními důvody pro IPO lze jmenovat eliminaci diskontu za neobchodovatelnost - LD (či získání prémie za likviditu). Nejde o koncept vzniklý v hlavách akademiků, ale o v praxi lehce pozorovatelný jev. To, že investiční atraktivita aktiva ve srovnání s jemu podobným klesá s tím, jak těžké se ho za férovou (při vší nejednoznačnosti tohoto slova) cenu zbavit, je v souladu s intucí i rozumem. Diskont za neobchodovatelnost je tak jedním z těch lépe vysvětlitelných jevů (diskont za malou velikost, prémie za majoritu, prémie za likviditu, diskontu malého P/E, diskontu malého P/BV, nedostatečné diverzifikace investorů a popř. další) určujících náklad financování společností.

Podstata LD určuje i soubor faktorů určujících její velikost - ty většinou souvisí s obtížností překonání této nesnáze. Diskont by tak měl klesat s tím, nakolik:

- jsou likvidní samotná aktiva v držení společnosti - tj. nakolik je v případě nouze těžké společnost "prodat" tím způsobem, že se zlikvidní její aktiva a splatí závazky. Čím více bonitních pohledávek, lehce prodejných zásob, tím lépe, čím více specificických strojů, zařízení, apod., tím hůře (i vztah mezi požadovanou mírou návratnosti a specifičností daného podnikání zde dostává jasnější obrysy).

- je společnost schopná generovat FCF (které bude rozdělované mezi vlastníky odkupem akcií, či dividendami) - tj. nakolik je "likvidní" ve smyslu durace investice do jejího vlastního jmění odvozené od jím generovaných peněžních toků,

- je firma celkově zdravá a jaká je její dodatečná zápůjční kapacita (opět souvisí s dividendami), apod.

Odhad LD je nezřídka předmětem sporů a tomu odpovídají i "pozorované" hodnoty. Ty dosahují až 35 %; pozorovaná je přitom závislost mezi velikostí LD a velikostí společnosti. Pozor - nezaměňovat s diskontem za malou velikost, velikost společnosti zde spíše zastřešuje faktory obcházející neobchodovatelnosti. Např. Silber (1991) pro Spojené státy odhaduje, že každých dodatečných 10 mil. USD tržeb společnosti v rozmezí od 10 mil. USD po 2 miliardy USD) redukuje LD (která je v extrémním případě na úrovni 30%) o 0,5-1,5%. Vnímat kontext místa a času je ovšem v tomto ilustrativním příkladě nezbytné.

Vedle prémie za to, že v případě obchodovaného aktiva je možné se ho lehce zbavit, v sobě může LD implicitně obsahovat i to, že obchodovatelnost může do firmy přinést vyšší externí tlak na zvyšování efektivity, vyšší intenzitu sledování volby strategického směru a jeho dodržování, apod. To ale neplatí vždy a hodně záleží na konkrétní akcionářské struktuře. A jak indikuje ono "někdy" v nadpise, vliv IPO na hodnotu společnosti nemusí být ani díky eliminaci LD jednoznačný. Proti eliminaci LD jdou totiž např.:

(i) náklady obchodovatelnosti, související zejména s nutností dodržovat informační a právní požadavky s obchodovatelností související (situace ve Spojených státech toto dobře demonstruje),

(ii) nutnost, zejména pro vrcholový management, věnovat se aktivitám, které nesouvisejí přímo s chodem firmy. Sem patří zejména setkání s investory, kteří se často neobtěžují přečíst si základní fakta o společnosti ve výroční zprávě/reportech, zdlouhavé prezentace čtvrtletních čísel, diskuse nad irelevantními položkami a tématy, memoranda, komentáře,

(iii) možné aktivity agresivních minoritních akcionářů.

Tyto faktory, jejichž význam do určité míry souvisí s velikostí společnosti (u mnoha z nich jsou znatelné úspory z rozsahu), pak spoluurčují imaginární hranici velikosti společnosti, při které se pro ní stává zajímavé přejít na obchodovatelnost - pokusit se získat kapitál na akciovém trhu a mimo jiné zvýšit svou hodnotu eliminací diskontu za neobchodovatelnost.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - CPI, m/m
  20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba