Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

IPO zvyšuje hodnotu společnosti. Někdy

19.5.2005 9:21

Mezi hlavními důvody pro IPO lze jmenovat eliminaci diskontu za neobchodovatelnost - LD (či získání prémie za likviditu). Nejde o koncept vzniklý v hlavách akademiků, ale o v praxi lehce pozorovatelný jev. To, že investiční atraktivita aktiva ve srovnání s jemu podobným klesá s tím, jak těžké se ho za férovou (při vší nejednoznačnosti tohoto slova) cenu zbavit, je v souladu s intucí i rozumem. Diskont za neobchodovatelnost je tak jedním z těch lépe vysvětlitelných jevů (diskont za malou velikost, prémie za majoritu, prémie za likviditu, diskontu malého P/E, diskontu malého P/BV, nedostatečné diverzifikace investorů a popř. další) určujících náklad financování společností.

Podstata LD určuje i soubor faktorů určujících její velikost - ty většinou souvisí s obtížností překonání této nesnáze. Diskont by tak měl klesat s tím, nakolik:

- jsou likvidní samotná aktiva v držení společnosti - tj. nakolik je v případě nouze těžké společnost "prodat" tím způsobem, že se zlikvidní její aktiva a splatí závazky. Čím více bonitních pohledávek, lehce prodejných zásob, tím lépe, čím více specificických strojů, zařízení, apod., tím hůře (i vztah mezi požadovanou mírou návratnosti a specifičností daného podnikání zde dostává jasnější obrysy).

- je společnost schopná generovat FCF (které bude rozdělované mezi vlastníky odkupem akcií, či dividendami) - tj. nakolik je "likvidní" ve smyslu durace investice do jejího vlastního jmění odvozené od jím generovaných peněžních toků,

- je firma celkově zdravá a jaká je její dodatečná zápůjční kapacita (opět souvisí s dividendami), apod.

Odhad LD je nezřídka předmětem sporů a tomu odpovídají i "pozorované" hodnoty. Ty dosahují až 35 %; pozorovaná je přitom závislost mezi velikostí LD a velikostí společnosti. Pozor - nezaměňovat s diskontem za malou velikost, velikost společnosti zde spíše zastřešuje faktory obcházející neobchodovatelnosti. Např. Silber (1991) pro Spojené státy odhaduje, že každých dodatečných 10 mil. USD tržeb společnosti v rozmezí od 10 mil. USD po 2 miliardy USD) redukuje LD (která je v extrémním případě na úrovni 30%) o 0,5-1,5%. Vnímat kontext místa a času je ovšem v tomto ilustrativním příkladě nezbytné.

Vedle prémie za to, že v případě obchodovaného aktiva je možné se ho lehce zbavit, v sobě může LD implicitně obsahovat i to, že obchodovatelnost může do firmy přinést vyšší externí tlak na zvyšování efektivity, vyšší intenzitu sledování volby strategického směru a jeho dodržování, apod. To ale neplatí vždy a hodně záleží na konkrétní akcionářské struktuře. A jak indikuje ono "někdy" v nadpise, vliv IPO na hodnotu společnosti nemusí být ani díky eliminaci LD jednoznačný. Proti eliminaci LD jdou totiž např.:

(i) náklady obchodovatelnosti, související zejména s nutností dodržovat informační a právní požadavky s obchodovatelností související (situace ve Spojených státech toto dobře demonstruje),

(ii) nutnost, zejména pro vrcholový management, věnovat se aktivitám, které nesouvisejí přímo s chodem firmy. Sem patří zejména setkání s investory, kteří se často neobtěžují přečíst si základní fakta o společnosti ve výroční zprávě/reportech, zdlouhavé prezentace čtvrtletních čísel, diskuse nad irelevantními položkami a tématy, memoranda, komentáře,

(iii) možné aktivity agresivních minoritních akcionářů.

Tyto faktory, jejichž význam do určité míry souvisí s velikostí společnosti (u mnoha z nich jsou znatelné úspory z rozsahu), pak spoluurčují imaginární hranici velikosti společnosti, při které se pro ní stává zajímavé přejít na obchodovatelnost - pokusit se získat kapitál na akciovém trhu a mimo jiné zvýšit svou hodnotu eliminací diskontu za neobchodovatelnost.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data