Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlověstná čísla … Maloobchodní tržby téměř stagnují

Zlověstná čísla … Maloobchodní tržby téměř stagnují

15.4.2005 9:29
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Obrat v maloobchodním prodeji se v únoru reálně meziročně zvýšil pouze o 1,3 %, zatímco náš odhad i průměr odhadů na trhu počítal se zvýšením o 3,5 %. Lednová čísla podržela nízká srovnávací základna z loňského roku. Únoru se nedostalo ani jedné z těchto podpor. Prodej automobilů se po krátkém vzedmutí v lednu vrátil ke klesajícímu trendu a statistika registrací nových vozidel ukazuje, že březen byl ještě o něco horší. Podobně tempo růstu tržeb z prodeje pohonných hmot kleslo na 1,7 % z lednových 18,9 %. Jedinými segmenty, kde se udrželo solidní tempo růstu tržeb, byly prodej kosmetiky a textilu. Když vkročit do horších časů, tak alespoň s noblesou.

Ukazuje se, že i přes dynamický vývoj spotřebitelských úvěrů je pro spotřebitelskou poptávku klíčový růst mezd. A ten je letos poměrně pomalý, jak ukazují dosavadní data z průmyslu a stavebnictví. V úvodu letošního roku patrně nemůžeme očekávat výrazný příspěvek spotřeby k růstu HDP. Kromě maloobchodních tržeb vede k této úvaze také nízké inkaso daně z přidané hodnoty v prvních třech měsících letošního roku. Optimismu nepřidají ani horší než očekávané únorové výsledky průmyslové a stavební výroby. Přidáme-li ke zpomalující domácí spotřebitelské poptávce problémy německé ekonomiky a jejich vliv na český zahraniční obchod, pravděpodobnost revizí optimistických výhledů pro českou ekonomiku zvolna roste. Aniž bych chtěl být programově „bearish“ jako kolega Stephen Roach z Morgan Stanley, derou se mi z klávesnice slova, že na pozadí politické krize nám česká ekonomika zřejmě opět trochu zlenivěla.

Dnešní data patrně podpoří znovuoživení úvahy o snížení úrokových sazeb. V letošním roce očekáváme zhruba tříprocentní reálné zvýšení maloobchodních tržeb.


Váš názor
 • Když se k tomu přidá studené počasí
  15.4.2005 10:28

  jako bylo v únoru, nelze se číslům o maloobchodu divit :-(
  Honza
  • proc ?
   15.4.2005 11:20

   v supermarketech je porad pekne teploucko ... spis by to melo byt naopak, cim horsi pocasi tim lepsi maloobchod :-)
   author
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data