Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Všichni jsou už v Indii...

Všichni jsou už v Indii...

12.4.2005 12:09
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

To, že nadnárodní společnosti stále hledají cesty jak ušetřit, je obecně známé a z logiky věci také přirozené. To, že nejnákladnější položkou jsou téměř vždy zaměstnanci, také není žádné velké tajemství. A to, že populární destinací na „outsourcing“ je v poslední době zejména Indie, se dozvídáme několikrát denně.

Jako první do tohoto - pro mnoho amerických a evropských zaměstnanců truchlivého - vlaku naskočil segment IT. Call centra, vývojáři, zákaznická podpora – to vše se přesouvalo do destinací s tak exotickými názvy jako Bangalore nebo Gurgaon. Ne vždy to sice bylo ku prospěchu věci, ne vždy dosažené výsledky odpovídaly zadání – při konečném účtování však pozitiva převládla.

Ve druhé vlně se připojují také investiční a komerční banky. Jenom pro zajímavost:

* JPMorgan Chase – v roce 2004 banka v Indii zaměstnávala 2 700 lidí, v letošním roce tento počet naroste na 3 700. Profesionálů zabývajících se investičním bankovnictvím nebo Treasury operacemi je z tohoto počtu minimum – pouhých 150. Zbytek je zaměstnán firmou JPMorgan Services India Pvt., která pro mateřskou banku zajišťuje podpůrné činnosti jako je analytická práce, zpracování úvěrů, klientská call-centra a účetnictví.

* Fidelity Investments – tento největší správce podílových fondů na světě provozuje společnost Fidelity Business Services India. Ta podobně, jako u JPMorgan, zajišťuje podpůrné činnosti „back-office“.

* Deutsche Bank AG – banka otevřela v Bangalore firmu Deutsche Networks Services India.

* Citigroup Inc. – v Indii jsou provozována klientská call-centra.

* Morgan Stanley – došlo k přesunu některých pozic z oblasti výzkumu a analýz kapitálových trhů.

* Goldman Sachs Group – banka zvažuje přesun některých provozních a IT divizí do indického Bangalore.

* Merrill Lynch & Co. – v tomto okamžiku jsou v poslední schvalovací fázi plány na otevření účetního a „back-office“ centra v Indii.

Smutný pohled, že? Jakkoliv se nám to nelíbí, dává to však smysl – JPMorgan Chase zaplatí za jednoho zaměstnance v Indii (včetně infrastury a všech režijních nákladů) cca 20 000 dolarů p.a. V Londýně nebo New Yorku by jej podobně vzdělaný zaměstnanec stál 45 000 dolarů…


Váš názor
 • Zamestnanec v NY stoji opravdu jen CZK 90k mesicne?
  18.4.2005 21:38

  Jeden zamestnanec v NY stoji opravdu pouze $45K- cca 3.75k mesicne, cili cca CZK 90k (mzd.naklady, fixni naklady)? To je skoro zadarmo. Neni nekde chyba? Nas stoji prumerny stredoskolak/vysokoskolak minimalne CZK 50k mesicne (z toho mzd.naklady 42k)
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data