Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB uspěla na druhý pokus: úrokové sazby klesají o 25 bazických bodů

ČNB uspěla na druhý pokus: úrokové sazby klesají o 25 bazických bodů

31.3.2005 13:20
Autor: David Marek

komentář doplněn
Bankovní rada ČNB před chvílí rozhodla o snížení úrokových sazeb o 25 bps. Překvapením tento krok není. Úvahy o poklesu sazeb o 50 bodů vymazala korekce kurzu koruny, stále však zůstal prostor pro snížení o 25 bodů. Jedinou otázkou bylo, zda k tomu ČNB přikročí dnes nebo za měsíc. Poněkud matoucí byla reakce ČNB na konci února. Již tehdy existovaly podmínky pro snížení úrokových sazeb, ale bankovní rada těsným výsledkem hlasování rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Druhý pokus byl ale úspěšný. Bankovní radu nezviklalo ani vyhrocení vládní krize v posledních dnech. Zřejmě k tomu přispěla skutečnost, že dění na politické scéně prozatím nezviklalo ani finanční trhy.

Inflace se aktuálně pohybuje pod hodnotami projektovanými modelem ČNB a také v případě prognózy inflace převažují protiinflační faktory. Na straně druhé je ovšem rychlejší růst HDP v posledním čtvrtletí loňského roku i revize předchozích čtvrtletí směrem vzhůru. Tato informace by mohla vést k přehodnocení pohledu na velikost mezery výstupu. Klíčovým faktorem je ovšem kurz koruny. Po výprodeji středoevropských aktiv sice koruna korigovala předchozí „rally“, ve srovnání se svým dlouhodobým apreciačním trendem ovšem stále zůstává reálný efektivní kurz koruny o tři až čtyři procenta nadhodnocená. ČNB dnešním snížením úrokových sazeb v postatě jen vyvážila zpřísnění měnových podmínek způsobené silnou korunou. Zároveň smazáním rozdílu mezi krátkodobými úrokovými sazbami v ČR a eurozóně, snížila pravděpodobnost návratu k rychlému posilování kurzu koruny. Koruna začala rychle posilovat na konci února právě poté, co ČNB úrokové sazby nezměnila.

Za současných podmínek (prognózy inflace, HDP a kurzu koruny) prozatím není důvod k dalšímu snížení úrokových sazeb. Do konce roku by mohly vydržet úrokové sazby stabilní, na začátku roku příštího by se mohla ČNB vrátit k dočasně odložené strategii „normalizace“ úrokových sazeb, tj. návratu na neutrální úroveň.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Marku ty socialisto
    31.3.2005 21:38

    Dále se prohloubí zadlužení české společnosti a vaše propaganda je stejně nezodpovědná jako žití na dluh.Pořád mluvíte o klesajících cenách potravin a dalšího spotřebního zboží.Především jde o zboží z Polswka a Asie.Klesající ceny jsou způsobeny jeho nekvalitou, z velké části pro člověka a jeho zdraví nebezpečná.Proto šnížení sazeb v této situaci není na místě ,statistika nesleduje obrovskou manipulaci s cenou a to je zmíněná nekvalita.Mnohdy by se dalo toto zboží nazvat spíše odpadem.A dále by se dalo hovořit o fiskální státní nedisciplině i ta hovoří proti snižování sazeb.
    t
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university