Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč platit zaměstnance za 100 % výkonu a management jen za 75 %

Proč platit zaměstnance za 100 % výkonu a management jen za 75 %

30.3.2005 11:47

Zatímco u vyšších manažerských pozic je, zejména ve vyspělých zemích, běžné, že část jejich odměny je variabilní a je navázána na některou z proměnných sledujících výsledky společnosti, u nižšího managementu, a zejména zaměstnanců, je toto jevem spíše ojedinělým. A zatímco u managementu je poměrně široce akceptováno, že na to, aby pracoval na 100 %, je nutno mu dát na výkonnost navázané bonusy, u zaměstnanců je vztah "fixní plat za očekávaný 100% výkon" brán jako přirozený. Zdůrazňuji, že toto není kritika toho prvního, ale naznačení rezerv u toho druhého - když se dá u jedněch lidí předpokládat vyšší výkon, podělí-li se se s nimi o něj společnost, proč je tato možnost u jiných ignorována. Navázání odměn i u běžných zaměstnanců na výkony a produktivitu přitom, jestliže je správně provedeno, nemůže způsobit firmě znatelnější ztrátu. Zatímco v tom nejhorším případě (nulové zvýšení produktivity, efektivity a následně ROIC/WACC) je realizován pouze náklad zavedení systému do praxe, v každém jiném případě jsou realizována pozitiva. Ta jsou evidentní jak na straně přímého zvyšování produktivity, tak na straně obecně lepší firemní kultury (která se dlouhodobě projevuje ve výsledcích firmy).

Překážky úspěšného zavedení tohoto systému lze nalézt na následujících úrovních:

(i) mentální odmítnutí systému, či jeho neznalost vrcholovým managementem z důvodů arogance, ignorance, pohodlnosti, strachu před něčím novým, apod.

(ii) uznání potenciálu systému, ale nedostatek zdrojů na zavedení - tj. zejména know how a čas na praktickou aplikaci a ladění.

(iii) typ a používané technologie produkce/služeb, které poskytují minimální prostor pro zvýšení produktivity zavedením systému

Pokud padne rozhodnutí systém implementovat, naráží toto na podobné problémy, jako je tomu u navázání odměn vrcholového managemetu na výkony firmy. Princip je u obou jednoduchý - nalézt a sledovat u každého (skupiny) relevantní měřítko výkonu a určit, jak se bude odvíjet variabilní část odměny v závislosti na změně této proměnné. Na nehrubší úrovni jde o proměnné typu mzdové náklady/tržby (problém poměru inflace mezd a výstupních cen, konflikt stávajících a propuštěných zaměstnanců, zvýšení produktivity zvýšením podílu strojů na produkčním procesu), přidaná hodnota na tržbách, apod. V mnoha případech je ale nutno vytvořit detailnější, na reálné produktivitě založená měřítka - reálný výstup (kusy, počet obsloužených zákazníků, přepravených jednotek, apod.). Výjimkou nejsou ani systémy odměn za návrhy za zlepšení (tj. netýkající se přímo produktivit daného zaměstnance). To pak přirozeně představuje nutnost sofistikovanějšího a důslednějšího sledování produktivity - faktor, který ovšem firmě pomůže i bez následného navázání odměn zaměstnanců na produktivitu. Vše je tedy samozřejmě jednodušší, pokud již jsou ve společnosti implementovány systémy sledování výkonů, např. na bázi modelů návratnosti kapitálu, přidané ekonomické hodnoty, balanced scorecard, apod.

Zatímco princip je jednoduchý a o jeho atraktivním cost/benefit poměru není pochyb, praktický vývoj a aplikace systému podílu na ziscích (ne ve smyslu účetním ale ve smyslu zisku z implementace) je složitější. Přesto by neměla způsobit jeho zavrhnutí tak, jako by některé nepřístojnosti v manažerských odměnách neměly zamezit snahám o motivaci vedení přes bonusy apod.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Trochu zjednodušující pohled.
  30.3.2005 13:53

  Motivace zaměstnanců a managementu je věc komplikovaná a nedoporučoval bych přílišné zjednodušení. Motivace variabilní složkou odměny funguje pouze v případě, že daná osoba je schopná výsledek ovlivnit. V případě, že tom tak není, variabilní složka funguje demotivačním způsobem!!!! I v případě, že je odměňovaná osoba schopna ovlivnit výsledek, je nutné pečlivě zkoumat všechny konsekvence dosažení výsledku např. zdali není dosažení dílčího cíle na škodu celku. Úředník
  Úředník
 • problem
  30.3.2005 12:49

  Problem vidim v tom, ze ukolem managementu je delat strategicka rozhodnuti a udavat smer dalsiho vyvoje spolecnosti a to muze mit dramaticke dopady na vyvoj firmy a jeji hospodareni. Pokud jsou tato rozhodnuti spravna a zvedne se vykon firmy, tak je za to management odmenen. Zamestnanci vetsinou jen pracuji a jejich usili nema na hospodareni spolecnosti takovy vliv. Pokud je spatny management, zamestnancovo usili i na 150 % k nicemu nepovede a tak pracovnika vami navrhovanym zpusobem nemotivujete. Ukolem managementu je sledovat zda lide pracuji na 100 %. Pokud ne, je treba se s nimi rozloucit. Dalsi a v nasi republice asi nejdulezitejsi problem je v tom, ze by si lidi rekli, ze staci kdyz se budou snazit ostatni a ja se budu flakat, firme se povede lepe a ja na tom budu participovat. Nakonec by se vsichni flakali. :o)
  Ondra
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data