Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Deflační vlna: ceny v průmyslu a zemědělství dále klesají

12.7.2002 9:31
Autor: 

komentář doplněn
Produkční ceny v průmyslu se v červnu meziměsíčně snížily o 0,1%, čímž se prohloubil jejich meziroční pokles na 0,8% z květnových -0,5%. Podle očekávání klesly ceny v potravinářském průmyslu a ceny rafinérií. Výrazně se snížily ceny zemědělských výrobců. meziměsíčně o 5,7% a ve srovnání s loňským rokem jsou tak nižší o 16%.

K poklesu cen v průmyslu přispělo zejména snížení cen rafinérií a cen v potravinářském průmyslu. Každému z obou zmíněným odvětví lze připsat zhruba polovinu z celkového poklesu indexu cen průmyslových výrobců. V průmyslu rafinérského zpracování ropy se ceny meziměsíčně snížily o 3,2% zásluhou snížení dovozních cen ropy, kde stejně jako v jiných odvětvích hraje významnou úlohu apreciace kurzu koruny. Ceny v potravinářském průmyslu klesly o 0,6% v návaznosti na pokles cen zemědělských výrobců, a to jak v segmentu rostlinných, tak živočišných výrobků. Své ceny snižovaly také firmy v gumárenském, plastikářském a sklokeramickém průmyslu. Naopak ve výrobě kovů a kovodělných výrobků stejně jako v chemickém a farmaceutickém průmyslu ceny rostly.

Z hlediska vývoje průmyslových produkčních cen a spotřebitelských cen v nejbližších měsících je důležitý výrazný pokles cen zemědělských výrobců. Ceny rostlinné výroby se snížily o 10,4% díky nižším cenám brambor, zeleniny a obilovin. Ceny živočišné produkce klesly o 3,8% zásluhou nižších cen drůbeže a prasat. V obou cenových indexech, indexu cen průmyslových výrobců a indexu spotřebitelských cen, přitom hrají zemědělské komodity a výrobky z nich důležitou roli. Potravinářský průmysl se na indexu cen průmyslové průmyslových výrobců podílí 21%. V indexu spotřebitelských cen mají potraviny váhu 19,8%. Můžeme tak očekávat další výrazný vliv poklesu cen zemědělských komodit na inflaci v ČR v průběhu následujících měsíců. V delším časovém horizontu by však do vývoje cen v zemědělství a spotřebitelských cen mohly zasáhnout letošní horší očekávaná sklizeň, podhodnocené ceny vepřového a problémy s drůbeží v EU.

Červen je již třetím měsícem, kdy v ČR klesly všechny významné cenové indexy. Příznivý zůstává také výhled do blízké budoucnosti, což se patrně projeví také v nových prognózách České národní banky, které budou součástí červencové Zprávy o inflaci. Možnost dalšího snížení úrokových sazeb tak stále zůstává otevřena.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů