Evropské burzy zahájily dnešní den rozpačitě bez výraznějšího směru a dopoledne se pohybovaly také chvíli v černých číslech, nicméně v průběhu dne si trhy našly jasný směr a zamířily do červených čísel - aktuálně DAX oslabuje o 2,4%, DJ STOXX50 je v mínusu 2,5%. Akciové trhy v USA otevírají opět v mínusu - DJIA si odepisuje 0,5% a NASDAQ oslabuje o 0,9%.
Obchodování na pražské burze začínalo nezájmem investorů o náš trh a v případě zahraničí to tak zůstalo téměř po celý den. Větší část obchodů se dá připsat na vrub domácím investorům - částečně došlo také k realizaci stop-lossů, nicméně větší vlnu těchto prodejů zřejmě ještě zažijeme v blízké budoucnosti. Firemní zprávy dnes trhy rovněž nepodržely. Vedení ČEZu připustilo, že zvažuje možnost prodeje akcií na LFE nebo FSE namísto prodeje strategickému investorovi - toto je negativní zpráva pro titul, nicméně realizace plánu je dost nepravděpodobná, protože příjmy pro stát z tohoto prodeje by byly mnohem menší než příjem z prodeje strategickému partnerovi. Další negativní zprávou pro titul je oznámení společnosti Ernst & Young, která kvůli střetu zájmů neocení přenosovou soustavu ČEPS a tím se opět oddaluje převod aktiv mezi FNM a ČEZem. ČEZ dnes zavíral oslabením o 2% na ceně 90,55 Kč při zobchodovaném objemu 47 mil. Kč. Pokles byl především díky oslabování celého trhu.
Český Telecom oslabil o 5,3% na závěrečnou cenu 280,50 Kč (v průběhu dne se obchodoval na ceně 277,80 Kč - na těchto úrovních se pohyboval v říjnu roku 2001) při zobchodovaném objemu 64 mil. Kč. Na titulu byly také patrné stop-loss prodeje domácího brokera. Na obou stranách byl zájem smíšený, ale převažovaly domácí pokyny. Celkový objem na pražské burze dnes dosáhl pouhých 238 mil. Kč. Index PX-D dnes výrazně oslabil o 3,27% a zavíral na hodnotě 1119,1 bodu (index tak smazal růst posledních tří měsíců - na těchto úrovních se pohyboval v březnu 2002).
Bohumil Pavlica