Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Analýza: Posilování koruny a cena benzínu v ČR

16.03.2005 12:43
Autor: 

Tentokrát v našem focusu nenajdete zpracováno žádné výsostně makroekonomické téma. Namísto toho Vám nabídneme pohled na vývoj ceny významné české spotřebitelské komodity, do značné míry spoluurčovaný kombinací dvou faktorů: vývojem světové ceny ropy1 a měnového kurzu koruny. Zatímco turbulence prvního z faktorů ovlivňují predikce vývoje světového hospodářského růstu, druhý faktor má významný dopad na střednědobé perspektivy vývoje české ekonomiky. Pokusme se najít odpověď na to, jakým způsobem a v jaké míře se paralelní trendy růstu cen ropy a posilování koruny vůči dolaru promítly do maloobchodní ceny populárního českého automobilového benzínu Natural 95.

Pro zjednodušení budeme v naší analýze předpokládat, že na cestě od těžaře ropy ke konečnému spotřebiteli funguje pouze jeden mezičlánek, tzn. zpracovatel ropy a distributor/ři benzinu jsou jedna a tatáž osoba. Dále odhlédneme od dopadu daňových změn na cenu benzinu ve sledovaném období (X.2000-XI.2004). Pro zajímavost do našich úvah naopak zahrneme i protějšek českého Naturalu v „cenovém ráji“ automobilistů, ve Spojených Státech, tzv. Premium All Formulations Gasoline (PAFG).

Graf č. 1 znázorňuje vývoj dolarových prodejních cen surové ropy a PAFG v porovnání s vývojem korunové prodejní ceny Naturalu. Z grafu je patrné, že zatímco ceny prvních dvou komodit v listopadu 2004 oproti říjnu 2000 vyskočily o necelých 30 %, cena Naturalu naopak o necelých 10 % spadla.

Posilování koruny, které umožnilo udržovat u českých čerpacích stanic nízké ceny ve stejné době, kdy ceny u amerických pump rostly, bylo tak silné (za sledované období v průměru 23 %), že navzdory růstu dolarové ceny PAFG po jejím přepočtu na koruny dosáhl poměr ceny PAFG a Naturalu 95 v listopadu loňského roku rekordně nízké úrovně (48 %). Ještě v květnu 2001 činil tentýž poměr 68 % (viz Graf 2).

Jestliže dopad posilování kurzu koruny vůči dolaru na maloobchodní cenu Naturalu byl tak masivní, jak výše uvedené údaje naznačují, bude jistě zajímavé odhadnout, kolik by Natural 95 u českých čerpacích stanic mohl stát v případě, kdyby se byl kurz koruny vůči dolaru od října 2000 do listopadu 2004 neměnil. K této otázce se vrátíme vzápětí poté, co objasníme jiný zajímavý moment: totiž vývoj podílu ceny ropy na ceně benzínu v ČR a ve Spojených státech.

Již zběžný pohled na Graf č. 3 nám umožní formulovat podstatný závěr: v USA vedl vzestup cen ropy po lednu 2002 ke zřetelně silnějšímu nárůstu podílu ceny ropy na prodejní ceně benzínu než v České republice. Řečeno jinak: subjekt , který v USA z nakoupené ropy vyrobil benzin a distribuoval jej spotřebitelům, pocítil rostoucí ceny ropy ve svém zisku citelněji, než jeho protějšek v ČR, podnikající za štítem posilující koruny.

Vraťme se nyní k otázce, kolik by mohla být v České republice hypotetická cena Naturalu 95 v případě, kdyby se kurz koruny vůči dolaru od října 2000 do listopadu 2004 nezměnil. Předpokládejme, že český zpracovatel ropy a distributor benzinu v jednom by si přál udržovat podíl ceny ropy na ceně prodávaného benzínu na úrovni 20 % (tak jako tomu bylo v Grafu č. 3). Dále předpokládejme, že by ceny Naturalu nereagovaly na okamžité kolísání cen ropy, ale odvíjely by se od její průměrné ceny za předcházející tři měsíce. Výsledek výpočtu ilustruje Graf č. 4.

Fiktivní cenový vývoj znázorněný v Grafu 4 je zajímavý především pro svůj kvantitativní rozměr. Při konstantním měnovém kurzu koruny k dolaru by - ceteris paribus - řidiči platili u stojanů za Natural 95 na podzim 2004 nikoliv o 10 % méně, nýbrž o 50 % více než na podzim roku 2000! Díky posilujícímu kurzu koruny tedy čeští motoristé od listopadu 2000 do listopadu 2004 u čerpacích stanic „vydělávali“ (Natural 95 byl oproti počátku období v průměru o l4 % lacinější). Jak na tom byl ve stejné době český zpracovatel/distributor ropy? Ani na tuto otázku není těžké odpovědět. Zatímco produkt (Natural 95), zlevnil v průměru o 14 %, korunové náklady na ropu šly ve stejném období dolů v průměru o 31 % (dolarové o 8 %). Znamená to, že výnos plynoucí z průměrného posílení koruny vůči dolaru ve sledovaném období o 23 % v kombinaci s poklesem průměrné dolarové ceny ropy o 8 % (celkem 31 %) si mezi 2 Bylo by zavádějící, pokoušet se vyvozovat z Grafu č. 3 jakékoliv závěry o absolutní či relativní míře ziskovosti zpracovatelů a distributorů ropy v USA a ČR bez toho, abychom vzali v úvahu minimálně různé způsoby zdanění benzinu a firem v obou zemích.

sebe svorně rozdělili konzument Naturalu 95 ve výši 14 % a český dovozce/distributor pohonné látky ve výši 17 % (v součtu opět 31 %).

Tato krátká analýza je součástí měsíčního makroekonomický přehledu, který obsahuje rovněž informace o Polsku, Slovensku a Maďarsku. Makroekonomický přehled je pro uživatele stránek www.patria.cz k dispozici ke stažení ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.10.2022
15:14Švédské vyšetřování škod na Nord Stream podpořilo teorii sabotáže. Evropská komise a Norsko spolupracují na snížení cen plynu
14:34Porsche je nejhodnotnější obchodovanou automobilkou Evropy. Akcie poskočily nad 93 eur
13:28Hypoteční banka, a.s.: Zveřejnění dokumentů
13:18Powell by neměl dělat to, co Volcker, domnívá se Paulsen. Současná korekce je už vyšší než začátkem 80. let
12:44EU schválila nové protiruské sankce. Součástí je strop na cenu ropy vyvážené do třetích zemí
11:27Trhy jsou nerozhodné. Fed a blížící se data zdrojem opatrnosti  
11:20Kdo všechny ty dluhopisy koupí? JPMorgan upozorňuje na "udivující" obrat v poptávce
11:12Jan Bureš: Maloobchod dál padá a ukazuje na prudší propad hospodářství
11:09Akciové trhy, ekonomika, investiční tipy. Příhlaste se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 11.10. v Olomouci
10:59Úpisu akcií společnosti HARDWARIO se zúčastní také Národní rozvojová banka, koupí až 30 % nabízených akcií
10:09Návrh na zdanění mimořádných zisků bank je neefektivní a nesystémový, sdělila Česká bankovní asociace
10:02Meziroční propad maloobchodních tržeb v srpnu zesílil na 8,8 procent
9:28Rozbřesk: OPEC+ navzdory napjatému trhu snižuje produkci ropy a přidává evropské ekonomice další ránu
9:05FLASH NOTE: Odhad dopadu potenciální daně z nadměrných zisků na české banky  
8:54Dnes se zveřejní detaily daně z nadměrných zisků bank, futures jsou v zeleném  
8:11Daň z mimořádných zisků bank má údajně být ve výši 60 procent čistého zisku po tři roky. Týká se 6 největších českých bank
6:04Šest pozitivních signálů na trzích podle hlavní stratéžky Invesco
05.10.2022
22:02Wall Street vzdorovala výprodejům. Exxon Mobil +4 %  
19:40Britské a evropské akcie jako fundamentální protipól těch amerických
17:42Polská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 6,75 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Constellation Brands Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.