Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký dolar: euro za 1,80 USD? (opak.)

Americký dolar: euro za 1,80 USD? (opak.)

27.12.2004 13:15
Autor: 

Evropské vlády a Evropská centrální banka vyjádřily v listopadu nelibost nad rychlým posilováním eura vůči americkému dolaru až na hladinu 1,30 dolaru za euro. President ECB Jean-Claude Trichet označil posilování eura za „brutální a nevítané“. Trhy prozatím tato vyjádření ignorovaly, neboť doposud nikdo nevěří, že by ECB byla ochotna a schopna efektivně intervenovat proti oslabování dolaru.

Proti dolaru totiž stojí vážné a reálné faktory. Nejdůležitější je obrovský schodek na běžném účtu USA, který dosáhl za posledních 12 měsíců sumy téměř 600 miliard dolarů. Každý den tak Amerika potřebuje příliv kapitálu ve výši zhruba 2 miliard dolarů, jen aby pokryla schodek na běžném účtu. Tak obrovské nákupy amerických cenných papírů nebyly problém během „dot-com“ horečky 90. let. V posledních dvou letech pak USA pomáhaly asijské centrální banky, které kupovaly americké dluhopisy ve snaze nedovolit posílení jejich měn vůči dolaru.

Oba tyto mimořádné kanály se nyní ale uzavírají a americká ekonomika, a její měna, stojí před otázkou, jak pokračovat. Logickou a pro Ameriku nejméně bolestnou cestou je oslabování dolaru. Levnější dolar znamená méně dovozů do USA a (snad) více vývozů. Obchodní schodek (620 miliard dolarů v období říjen 2003 – září 2004) by se tak měl zmenšit a snížit tak i schodek na běžném účtu.

Levnější dolar se však nelíbí Evropě, která doposud nesla největší podíl oslabování dolaru (euro posílilo vůči dolaru o 15 % za poslední rok, od roku 2001 již o 50 %, zatímco kurz japonského jenu vůči dolaru je díky intervencím japonské centrální banky prakticky neměnný). Evropští představitelé se obávají, že slabý dolar (=silné euro) omezí již tak slabý ekonomický růst eurozóny.

Je však otázka, jakou alternativu Evropa nabízí. USA mají evidentně neudržitelně vysoký schodek na běžném účtu a něco s ním udělat musí. Pokud by například Evropa začala růst rychleji, pomohlo by to USA, protože by to oživilo americké vývozy do USA a obchodní schodek by klesal. Rychlejší růst Evropské unie však zůstává jen zbožným přáním. V realitě se Evropská unie potichu loučí s „Lisabonskou strategií“, která ji měla učinit nejdynamičtější ekonomikou světa do roku 2010.

Pokud tedy Evropa nadále poroste pomalým tempem, je oslabování dolaru jedinou možností jak stabilizovat americký běžný účet. Je otázka, jak velké by oslabení dolaru vůči euru mělo být. Odhady dvou vynikajících ekonomů, Obstfelda a Rogoffa naznačují, že dno je pro dolar ještě v nedohlednu a že může klesnout až o 40 % vůči dnešnímu kursu, tj. někam ke kurzu okolo 1,80 USD/EUR. V každém případě se ale zdá, že dolar bude muset ještě klesnout, než se srovnají makroekonomické nerovnováhy, tak vydatně podporované rozpočtovou politikou americké vlády.

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data