Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký dolar: euro za 1,80 USD? (opak.)

Americký dolar: euro za 1,80 USD? (opak.)

27.12.2004 13:15
Autor: 

Evropské vlády a Evropská centrální banka vyjádřily v listopadu nelibost nad rychlým posilováním eura vůči americkému dolaru až na hladinu 1,30 dolaru za euro. President ECB Jean-Claude Trichet označil posilování eura za „brutální a nevítané“. Trhy prozatím tato vyjádření ignorovaly, neboť doposud nikdo nevěří, že by ECB byla ochotna a schopna efektivně intervenovat proti oslabování dolaru.

Proti dolaru totiž stojí vážné a reálné faktory. Nejdůležitější je obrovský schodek na běžném účtu USA, který dosáhl za posledních 12 měsíců sumy téměř 600 miliard dolarů. Každý den tak Amerika potřebuje příliv kapitálu ve výši zhruba 2 miliard dolarů, jen aby pokryla schodek na běžném účtu. Tak obrovské nákupy amerických cenných papírů nebyly problém během „dot-com“ horečky 90. let. V posledních dvou letech pak USA pomáhaly asijské centrální banky, které kupovaly americké dluhopisy ve snaze nedovolit posílení jejich měn vůči dolaru.

Oba tyto mimořádné kanály se nyní ale uzavírají a americká ekonomika, a její měna, stojí před otázkou, jak pokračovat. Logickou a pro Ameriku nejméně bolestnou cestou je oslabování dolaru. Levnější dolar znamená méně dovozů do USA a (snad) více vývozů. Obchodní schodek (620 miliard dolarů v období říjen 2003 – září 2004) by se tak měl zmenšit a snížit tak i schodek na běžném účtu.

Levnější dolar se však nelíbí Evropě, která doposud nesla největší podíl oslabování dolaru (euro posílilo vůči dolaru o 15 % za poslední rok, od roku 2001 již o 50 %, zatímco kurz japonského jenu vůči dolaru je díky intervencím japonské centrální banky prakticky neměnný). Evropští představitelé se obávají, že slabý dolar (=silné euro) omezí již tak slabý ekonomický růst eurozóny.

Je však otázka, jakou alternativu Evropa nabízí. USA mají evidentně neudržitelně vysoký schodek na běžném účtu a něco s ním udělat musí. Pokud by například Evropa začala růst rychleji, pomohlo by to USA, protože by to oživilo americké vývozy do USA a obchodní schodek by klesal. Rychlejší růst Evropské unie však zůstává jen zbožným přáním. V realitě se Evropská unie potichu loučí s „Lisabonskou strategií“, která ji měla učinit nejdynamičtější ekonomikou světa do roku 2010.

Pokud tedy Evropa nadále poroste pomalým tempem, je oslabování dolaru jedinou možností jak stabilizovat americký běžný účet. Je otázka, jak velké by oslabení dolaru vůči euru mělo být. Odhady dvou vynikajících ekonomů, Obstfelda a Rogoffa naznačují, že dno je pro dolar ještě v nedohlednu a že může klesnout až o 40 % vůči dnešnímu kursu, tj. někam ke kurzu okolo 1,80 USD/EUR. V každém případě se ale zdá, že dolar bude muset ještě klesnout, než se srovnají makroekonomické nerovnováhy, tak vydatně podporované rozpočtovou politikou americké vlády.

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data