Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kam se v roce 2005 vrtnou americké akciové trhy?

Kam se v roce 2005 vrtnou americké akciové trhy?

13.12.2004 12:02
Autor: 

Výše uvedená otázka zcela nepochybně zaměstnává posledních několik měsíců velkou spoustu nejenom amerických, ale zejména mezinárodních investorů. Skupina analytiků investiční banky Morgan Stanley (MS) se v jedné z posledních analýz pokusila přijít s několika návrhy.

Výhled na rok 2005

Pro rok 2005 zvýšila banka Morgan Stanley odhad EPS u indexu S&P 500 na 70,60 USD z předchozích 70,10 USD. Současně však dochází ke snížení odhadované hodnoty indexu na konec roku 2005 z 1275 bodů na 1250 bodů. Odhady EPS pro letošní rok u indexu S&P 500 také mírně rostou (z 65,70 USD na 65,90 USD), cílová hodnota 1200 bodů se však nemění. Důvodem tohoto kroku je názor, že velká většina dodatečných zisků (incremental earnings) pochází ze sektorů s nižším P/E a banka tento názor chce do svých valuačních modelů zakomponovat.

Z pohledu investiční strategie MS doporučuje kupovat tituly, jejichž oblast podnikání vykazuje reálný růst a tituly s příslibem vyššího zhodnocení např. formou dividend nebo zpětného odkupu akcií. Velmi důrazně je preferována „vybíravost“ v rámci segmentu s nejvyšším beta, zejména v oblasti „blue-chips“. Za hlavní rizika zde MS vidí nízký růst, přehnanou regulaci a nízkou schopnost zvyšovat marže.

Důvodem skepse ve vztahu k titulům s vysokým beta je dále názor, že trh se bude i v budoucnu odklánět od titulů s P/E výrazně nad průměrem, vysokou hotovostní pozicí a velmi cyklickým předmětem podnikání. Za nejohroženější skupinu MS považuje společnosti z oblasti výroby polovodičů a výroby zařízení na tištění polovodičů.

Optimismus – jak bylo naznačeno výše – naopak panuje v segmentu firem, jež jsou schopné vykázat reálnou „pricing power“. Hlavní beneficientem bude podle analytiků MS oblast letecké dopravy a obranných systémů – zde banka i v roce 2005 očekává signifikantní schopnost zvyšovat ceny. Jen těsně druhá se umístila oblast energií.

Zatímco růst trhů byl v roce 2004 poplatný zejména stabilně se zvyšujícím odhadům zisků, růst v roce 2005 bude tažen zejména disciplinovanou prací s firemním kapitálem, která povede v mnoha případech k lepším než očekávaným výplatním poměrům a zpětným odkupům akcií.

Největší důvěru však analytici MS vkládají do segmentu diverzifikovaných finančních společností (diversified financials). Důvodem je názor, že dlouhodobý trend přesunu finančních rizik mimo bilanci daných firem na kapitálové trhy je „bullish“ jak pro investiční banky tak pro správce aktiv, zejména správce s mezinárodním rozložením spravovaných prostředků.

Pokračování zítra.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • no fuj
  15.12.2004 23:13

  opravte si to "cyklyckým" ..
  Jan Ámos
 • Utery: O kolik se v USA zvedne urokova sazba?
  13.12.2004 22:53

  Ocekava se vseobecne ze se sazba zvedne o dalsiho 1/4%. Investori by radi videli samozrejme vetsi skok. Take se ocekava s napetim jestli Greenspan nezmini hodnotu dolaru. Pokud ne, pojede vse "po staru". Samozrejme fed muze pomoci dolaru zvysenou sazbou, ted tezko rict. Jinak se ocekava v USA pristi rok HDP nekde mezi 3 az 4%, coz je OK ale ne skvele.Jak pojede Wall Street je otazka pro kazdeho. Ja jedu v akciich "Real Estate" takze NASDAQ ani D.J. me nijak prilis nevzrusuje.
  Thyronx
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  16:00USA - Prodeje nových domů