Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v říjnu - zpět pod nulu

Zahraniční obchod v říjnu - zpět pod nulu

6.12.2004 9:21
Autor: 

Komentář doplněn
Obchodní bilance vykázala v říjnu záporné saldo 4,1 miliardy korun po revidovaném přebytku 3,7 miliardy korun v září. Výrazně se snížila meziroční tempa růstu vývozu i dovozu. Vývoz meziročně stoupl o 16,6 %, dovoz o 15,1 %.

Loni v říjnu dosáhl schodek obchodní bilance 5,4 mld. Kč. Na první pohled se zdá být letošní říjnové číslo příznivější. Nicméně podle našeho odhadu se na poklesu schodku podepsaly necelými dvěma miliardami směnné relace. Reálné saldo se tedy meziročně mírně prohloubilo. Po pěti měsících reálného zlepšení míří obchodní bilance opět k hlubšímu deficitu. Podobně vypadá i výhled na listopad a ve 4. čtvrtletí se zřejmě nedočkáme kladného příspěvku k růstu HDP ze strany zahraničního obchodu.

Příznivě obchodní bilanci ovlivňuje zvýšení přebytku v obchodu stroji a dopravními prostředky. V říjnu činilo kladné saldo v této části bilance 14,6 mld. Kč, což je o 8,9 mld. Kč více než loni v říjnu. Důvodem je především vyšší vývoz telekomunikačních zařízení a výpočetní techniky.

Zářez do obchodní bilance ovšem učinily vysoké ceny minerálních paliv. Průměrná cena ropy v říjnu byla o 69 % vyšší než před rokem, ceny plynu stouply o 25 %. Zároveň se výrazně zvýšilo i dovážené množství těchto surovin. Výsledkem je prohloubení schodku o 3,5 mld. Kč na 8,3 mld. Kč.

Zpomalení tempa růstu vývozu a dovozu do značné míry souvisí s nižším počtem pracovních dní. Nicméně projevovat se již může i oslabení konjunktury v eurozóně. Špatné zprávy z Německa a zbytku eurozóny se začínají nepříjemně vršit. Krátký přehled posledních informací: Německá ekonomika vzrostla ve 3. čtvrtletí o 0,1 %, tedy výrazně méně než v předchozím čtvrtletí, kdy růst činil 0,4 %. Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu stoupla na 10,8 % z říjnových 10,7 %. Počet nezaměstnaných po stoupl o 7000 na 4,464 milionu, což je nejvíce od ledna 1998. Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v listopadu klesl na 50,4 bodu z říjnových 52,4 bodu. Index podnikatelské aktivity v sektoru služeb v eurozóně v listopadu klesl na 52,6 bodu z říjnových 53,5 bodu a byl tak nejníže od loňského srpna. Index podnikatelské důvěry v Německu sledovaný institutem Ifo v listopadu klesl na 94,1 bodu z říjnových 95,3 bodu a dostal se tak nejníže od loňského září. Německé firmy hodnotí s větší skepsí jak současnou situaci, tak i své vyhlídky na příští půlrok. Index důvěry investorů institutu ZEW v listopadu klesl na 13,9 bodu z říjnových 31,3 bodu. Nižší byl naposledy před dvěma lety, tj. na začátku poslední recese německé ekonomiky.

Změna ekonomické situace na západ od našich hranic může být důvodem pomalejšího tempa růstu českých vývozů a hrubého domácího produktu v příštím roce ve srovnání s aktuálními odhady. Zároveň je nutné počítat se zahájením výroby a kolínské automobilce TPCA. Za celý letošní rok nadále počítáme se saldem 40 až 45 mld. Kč. Pro příští rok prozatím očekáváme schodek 50 mld. Kč.

David Marek, Patria Online


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data