Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Osmdesát nebo devadesát? A není to jedno?

Osmdesát nebo devadesát? A není to jedno?

17.9.2004 12:00
Autor: 

Řeč je o schodku státního rozpočtu v příštím roce. Neústupnost šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska přinutila ministra financí škrtnout z plánovaného deficitu 10 miliard korun. Aktuální stav vyjednávání o rozpočtu však berme s rezervou. Proces škrtání bude pravděpodobně strastiplný a s nejistým výsledkem. Zatímco například dnešní dohoda předpokládá úspory v sociální oblasti, návrh na změnu životního minima a sociálních dávek připravovaný ministerstvem práce a sociálních věcí by ovšem měl vést jen k přerozdělení prostředků a nikoli k úsporám. Sáhnout na platy státním zaměstnancům znamená vzbudit silnou nevoli odborů. S důchody také nelze příliš manévrovat bez komplexní důchodové reformy. Formálně sice může vláda příští rok hospodařit se schodkem 84 miliard korun, ale buď to znamená velmi tuhou bitvu mezi ministerstvem financí a ostatními resorty, nebo hru na schovávanou za úspory v chodu ministerstev a ostatních státních úřadů, což je ovšem velmi slabá záruka. Pro srovnání se stačí podívat na to, jak se daří, či spíše nedaří, snižovat počet zaměstnanců ve státním sektoru.

Pro hodnocení stavu a vývoje veřejných financí je údaj o schodku státního rozpočtu prakticky bezcenný. Jednak jsou zde mimorozpočtové instituce, jednak lze použít mimořádných příjmů, ale také odložit mimořádné výdaje (například již použité vyřazení úhrad ztrát ČKA z rozpočtu). Dále není poctivé vydávat za úspěchy rozpočtové reformy, vliv rychlejšího hospodářského růstu na rozpočtová čísla. Relevantním ukazatelem pro hodnocení fiskální situace je cyklicky očištěné primární saldo veřejných rozpočtů bez zahrnutí čistých půjček a dotací transformačním institucím. Zní to krkolomně, ale stejně krkolomné je pokoušet se prohlédnout skrz změť fiskální statistiky. Tento schodek se v letoším roce pravděpodobně zvýší na 3,9 % HDP z loňských 3,1 % HDP. Příští rok bude i po výsledku dnešního jednání jen nepatrně nižší než letos, což zrovna o úspěchu reformního snažení nesvědčí.

Obr. : Cyklicky očištěné primární saldo veřejných rozpočtů


Výpočet: Patria Online; Pozn.: bez čistých půjček a dotací transformačním institucím

Ještě k otázce v úvodu. Není jedno, zda bude schodek 84 nebo 94 miliard korun. Příští rok každý, kdo v této zemi platí daně, zaplatí za úroky ze státního dluhu 3.500 Kč a stomiliardové každoroční schodky tuto částku závratně rychle zvyšují. Jsou zastánci rozpočtových schodků skutečně tak upřímní lidumilové, jak se snaží tvářit?

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Dotaz pro autora článku
  20.9.2004 9:33

  Mohl byste nám pane Marku sdělit, co je špatného na "žití na dluh"? Váš největší politicko-ekonomický vzor - USA - má již několik let schodek ještě brutálnější než ČR, a to i v přepočtu na obyvatele. Ale tam to asi je o.k., protože vláda USA není lidumil, že? A také by mě zajímalo, jak by přežily ty tisícovky bankovních institucí, kdyby se najednou všichni rozhodli, že budou žít nikoli na dluh, ale pouze z úspor.
  Mirek Šejna
 • Vyrovnaný rozpočet je hloupost.
  17.9.2004 12:34

  Naše ekonomika a tím i my všichni si žijeme nadpoměry. Bohužel musím konstatovat, že je to dobře. Vysvětlím: celý finanční systém je postaven na fungujícím kapitálovém trhu. S blížícím se nedostatkem ropy se celý tento systém zhroutí. Kdo aspoň jednou byl v Indii nebo Číně, ví o čem mluvím. Řeči o alternativních zdrojech energie jsou zde k smíchu. Pravda je krutá: čeká nás předlouhé období válek (i občanských) a chaosu. Pokud vůbec civilizace přežije, pak jistě ne v té podobě, jak ji známe dnes. Nějaké státní dluhy pak již určitě nebudou mít žádný smysl. A co může udělat běžný Čech? Užívat života, pokud to jde a nakoupit hromadu zbraní a munice. Liddstvo už bohužel překročilo tzv. NO RETURN POIT. I kdyby si teď všechny vlády světa uvědomily, že je třeba něco udělat, bylo by už v této chvíli pozdě. Nemá tedy cenu ani nic začínat, protože by jsme pouze prodloužili utrpení, které nás čeká až v (krátké) budoucnosti.
  Petr Míka
  • Great post
   17.9.2004 16:34

   For the hard luck I must agree with u mate ,but hope must never stop,g.luck
   jony
  • cyberpunk
   17.9.2004 14:33

   To mi něco připomíná. Takových katastrofických scénářů bylo již mnoho a zatím se žádný nenaplnil. Tím nechci zlehčovat situaci, která je jistě vážná. Obnovitelnost energetických zdrojů bude jedna z prvních věcí, která lidstvo bude trápit. Navíc ropa není jen energie. Na druhou stranu se může vše rychle vyřešit. Myslím tím např. možnosti termojaderné fúze a palivových článků. Včera jsem v Událostech na Čt1 viděl operaci, při které byl pacient podchlazen až na 17 stupňů, aby vydržel 40minut bez krevního oběhu. Netušil jsem, že je něco takového možné. Co nás potká zítra nikdo neví, ale rezignovat a chovat se k sobě a svým dětem nezodpovědně kvůli tomu nemusíme...
   mgns
  • Rozpočet
   17.9.2004 14:27

   Velmi jasnozřivé. Lze jen dodat , že válka o poslední energetické zdroje již probíhá
   meru
   • magori
    17.9.2004 14:29

    Jdu si koupit brokovnici.....
    pokryvac
Aktuální komentáře
16.12.2018
10:20Víkendář: Německo a Francie ztrácí vliv, dopředu se dere Hanzovní liga
15.12.2018
15:23Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
7:08Víkendář: Edison, Musk a Tesla za deset let v náručí Amazonu
14.12.2018
22:03Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
15:41BMW s Porsche předjíždějí Teslu, 100 kilometrů nabijí pod 3 minuty
15:07Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení o svolání řádné valné hromady
14:59Česká zbrojovka, a.s. - Zápis z valné hromady
14:53VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
13:51Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
12:27Adobe po dlouhé době zaváhala, rozhodila ji akvizice Marketo (komentář analytika)  
12:21Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
10:56Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
10:38LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:23Evropa klesá volným pádem  
10:20Data dokládají zpomalování Číny i Evropy. Investoři míří z akcií do dluhopisů, euro padá  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data