Koruna uzavírá týden v ziscích, a to jak k americkému dolaru tak euru. Domácí trh i trhy světové byly dnes pod vlivem ekonomických zpráv. Vůči jednotné evropské měně koruna nakonec přidala téměř 15 haléřů na 31,65 Kč za euro. Dolar k euru oslabil přes 1,2300 USD/EUR, koruna k dolaru posílila na závěrečných 25,77 Kč/USD.
Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vzrostl o 4,1 %, což bylo více než očekával trh i ČNB. Naší ekonomice se daří a úrokové sazby se budou zvyšovat. Koruna by tak měla do konce roku posilovat, a to zřejmě výrazně pod 31,50 Kč za euro. Nominální apreciaci zatím zpomaluje jen nepříznivý vývoj běžného účtu platební bilance, když v červenci schodek vyšplhal na 32,2 mld. Kč kvůli repatriovaným ziskům. Cestu koruny nahoru by na podzim mohla ohrozit také politika, konkrétně proces schvalování rozpočtu na rok 2005.
Vývoj koruny k euru je v poslední době úzce korelován s ostatními měnami v regionu a zdá se být téměř vyloučené, aby naše měna posilovala, když forint se zlotým padají. To byl případ dnešního dopoledne, po obědě se situace vylepšila u forintu, proto mohla zhodnotit koruna i slovenská měna (na 40,10 SKK/EUR).
V příštím týdnu se charakter obchodování na devizovém trhu nezmění. Většinu zářijového přídělu domácích ekonomických zpráv máme za sebou, o to více bude koruna závislá na sentimentu zahraničních investorů. Vzhledem k tomu, že není krátkodobý výhled pro dolar nijak pozitivní, očekáváme zájem o střední Evropu s potenciálem posílení na 31,50 Kč za euro.
Americký dolar poklesl k euru až na 1,2310 USD/EUR, když se trh dozvěděl, že výrobní ceny v srpnu místo očekávaného růstu klesaly. Situaci nezachránil ani nižší schodek obchodní bilance za červenec (více o reakci dolaru
ZDE). Investoři jsou smutní z toho, že Fed asi nebude zvyšovat úroky tak razantním tempem, jak se dříve očekávalo. Kromě toho cena ropy opět roste a blíží se prezidentské volby v USA. Aktuálně dolar pád koriguje na 1,2280 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online