Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude Stanislav Gross úspěšným premiérem?

Bude Stanislav Gross úspěšným premiérem?

26.07.2004 15:18
Autor: 

Prezident Václav Klaus dnes oficiálně jmenoval Stanislava Grosse, úřadujícího předsedu ČSSD, premiérem České republiky a požádal ho o sestavení nové vlády. Stanislav Gross je ve věku 34 let nejmladším premiérem v Evropě. Změna na premiérském křesle byla způsobena rezignací Vladimíra Špidly a tím pádem i jeho koaliční vlády po prohraných červnových volbách do Evropského parlamentu. Gross dnes přinesl prezidentovi Klausovi seznam 101 podpisů poslanců, kteří potvrdili, že podpoří vznik nové vlády. O vyslovení důvěry má Gross požádat v polovině srpna, vláda by měla být sestavena již k 1. srpnu.

Po pádu vlády došlo k zásadním změnám v české politice. Vyměněni byli někteří šéfové vládních stran, krom ČSSD je nováčkem na předsednickém postu své strany také Pavel Němec, který po rezignaci nahradil Petr Mareše (US-DEU). Nahrazen také bude první český eurokomisař Pavel Telička a to nikým jiným než odstupujícím premiérem Špidlou. Deník MfD dále spekuluje, že se nový premiér Gross nyní postará i o expremiéra Miloše Zemana, jenž pobývá na Vysočině a vůči současnému postupu ČSSD je více méně kritický.

Á propos, Miloš Zeman by zřejmě byl pro vytvoření menšinové vlády, jež by nemusela dělat programové kompromisy pod tlakem pravicových unionistů. Tuto myšlenku však Gross opustil. Velká debata proběhla také ohledně případné podpory komunistů, kterou Gross úplně neodmítl, avšak koaliční partneři se proti ní ohradili. Úplně ze hry (až do voleb) je asi opoziční ODS, která se může zatím jen těšit vysoké podpoře voličů.

Volební preference ČSSD se podle červnového výzkumu CVVM znovu smrskly a dosáhly 11,5 %. Toto číslo je vůbec nejnižší pro tuto vládní stranu od září 1994. První místo ve volebních preferencích patří už od února 2003 ODS. Nejsilnější opoziční strana ale také ztrácí ze svých maxim v březnu na 30,5 %. Na nejvyšších hodnotách z posledního roku se naopak stále drží KSČM, která si uchovává druhou pozici. V měsíci červnu by komunisty volilo 16 % dotázaných. KDU-ČSL vykazuje poměrně stabilní voličskou základnu, její preference fluktuují v pásmu několika málo procentních bodů a v minulém měsíci dosáhly 7,5 %. Do poslanecké sněmovny by se nedostala US-DEU, která s dalším (pro ni výrazným) poklesem o procentní bod dosáhla mizivých preferencí 0,5 %.

Stanislava Grosse čeká sestavení nové vlády, ve které zůstanou „staří“ koaliční partneři, tedy US-DEU a KDU-ČSL. Jména nových ministrů zatím nejsou známá, nicméně vše je podle mediálních informací předem předjednané – část ministrů bude vyměněna, část zůstane, Gross chce více žen a nestraníků. Například post ministra financí by si měl udržet Bohuslav Sobotka. Ekonomové a finanční trhy si především kladou otázky, zda bude nový kabinet stabilní a zda bude pokračovat ve fiskálních reformách. Investoři pozorně sledují, zda se nezastaví privatizační úsilí vlády.

O složení vlády bude Gross tento týden jednat s Miroslavem Kalouskem a Pavlem Němcem. Stručná koaliční dohoda, která byla o tomto víkendu navržena, by měla obsahovat šest priorit: dokončení reformy veřejných financí, podpora rodin s dětmi (prodloužení mateřské, novomanželské půjčky …), urychlení ekonomického růstu (podpora venkova, nezaměstnanost …), bezpečnost a boj proti šedé ekonomice (administrativní rámec …), vztah k EU a zahraniční politika (integrace, přijetí eura …) a vzdělávání.

Na novou vládu čekají přinejmenším dva klíčové termíny – hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně a prosazení státního rozpočtu na rok 2005. Domníváte se, že nová vláda vydrží až do řádných voleb? Měla by podle Vašeho mínění vláda vydržet, nebo jste pro předčasné volby? Bude premiér Gross úspěšnější než jeho předchůdci? Dokáže Gross zvýšit preference ČSSD na „zemanskou“ úroveň? Hlasujte v Anketě, Vaše názory prosím sdělujte ve Fóru. Děkujeme. Z předchozí ankety na patria.cz vyplývá, že 49 % z 894 hlasujících by uvítalo předčasné volby jako řešení nastalé politické situace.


Váš názor
 • Bla bla
  27.07.2004 12:46

  Nazdar kapitalisti! Proč se radši než filozofickými otázkámi nezabýváte zvýšenými daněmi, které vám Standík ve spojení se socialistickou US napaří na vaše poctivě vydělané peníze, aby je mohl důmyslně přerozdělovat.
  eman
 • Konečně máme Standíka premierem.
  26.07.2004 17:32

  Konečně se stal náš sen a ajzlpolňáci máme svého vlastního premieraTaková situace se ještě nestala.Standíku,přijeď se brzo podívat na své DEPO a lampárnu ať vidíš jak potřebujeme přidat za svou těžkou a odpovědnou práci.Zrovna Fanda dopíjí litrovku Božkova na tvé jmenování a jedeme posouvat vagóny snad se trefíme na správnou kolej.Standíku,myslíme na tebe a tešíme se na zvýšení platů a příplatků,protože fše podražilo a neni za co pít.Ahoj premiere Standíku..
  koloťuk z DEPA
 • tak jen doufam
  26.07.2004 15:36

  ze tohle tomu ajznbonakovi definitivne zlomi vaz. A verim tomu. I kdyz sem si dlouho myslel ze to Spidla ustoji. Co se tyce ekonomiky, to nebude zadna zmena. Ekonomove budou porad prskat jak to dela standa satne, ale to je asi tak vsechno co s tim muzou udelat, (konec koncu voni prskaj porad) standa bude rozhazovat jak zbesilej, klaus bude delat chytraka z hradu, kalousek bude lavirovat skoro jako za starejch casu hada na tri, spidla se bude ucit anglicky, telicka se uklidi nekam do statni spravy. A ja snad konecne uz dopisu svoji aplikaci pro mobilni telefony
  chytrak
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data