Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má cenu sledovat současné výsledky Unipetrolu?

Má cenu sledovat současné výsledky Unipetrolu?

26.07.2004 11:45
Autor: 

Ano. Jsou relevantní zejména pro ty, kteří váhají zda využít budoucího odkupu, či si ponechat/zakoupit akcii jako sázku na úspěšnou vlastnicko-operačně-finanční restrukturalizaci holdingu. Její razance a komplexnost bude ale zřejmě velká, pro odhad stavu společnosti po její implementaci - tj. ve středně dlouhém období, jsou tedy současná pololetní, respektive 2Q čísla, omezeného významu. Podívejme se na to, jak si jednotlivé společnosti vedly v 1Q 2004, popř. 2003, toto jako hrubý indikátor jejich výkonů v 2Q.

Výkony a zisky
Česká rafinérská pracující jako přepracovací rafinérie (nákladové centrum), v prvním čtvrtletí roku 2004 zpracovala téměř 1,4 miliónu tun ropy. V porovnání s loňskem se snížila produkce finálních produktů, na druhé straně vzrostla výroba surovin pro petrochemický průmysl. Nižší odbyt pohonných hmot byl mj. ovlivněn vyšším předzásobením prodejců před změnou spotřební daně k začátku tohoto roku. Česká rafinérská podle neauditovaných výsledků dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2004 zisku po zdanění 27,5 miliónů Kč. Obrat za toto období činil 2 067 miliónů Kč. Nový model fungování České rafinérské se přímo či nepřímo projevuje v dodavatelsko-odběratelských vztazích u všech ostatních firem ve skupině. To jednak ve vztahu k velikosti jejich výkonů, neméně důležitá je i změna rizikového profilu (fluktuace ziskovosti a cash flow) jednotlivých společností.

Unipetrol rafinérie, zajišťující pro 51% podíl Unipetrolu v České rafinérské (tj. pro odpovídající podíl na jejích kapacitách) nákupní, prodejní a marketingové aktivity, s obratem přes 3 miliardy Kč dosáhla čistého zisku 43 mil. Kč.

Paramo vykázalo v prvním čtvrtletí zisk po zdanění ve výši 2,7 mil. Kč (v minulém roce ve srovnatelném období hospodařila se ztrátou 76,8 mil. Kč). Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb dosáhly úrovně 1,090 miliardy Kč, dále podnik utržil za prodej zboží 214,3 mil. Kč. Přidanou hodnotu reprezentuje částka 138,2 mil. Kč a celková aktiva společnosti stoupla z loňských 2,8 miliardy Kč na 3,9 miliardy Kč.

Benzina dosáhla za 1. čtvrtletí 2004 objemu tržeb ve výši 3,64 mld. Kč. Proti srovnatelnému období r. 2003 došlo k nárůstu tržeb o 12 %. V hospodaření vykázala společnost ztrátu ve výši 93,6 mil. Kč. Vyšší objem prodeje pohonných hmot byl dosažen v porovnání s 1. čtvrtletím r. 2003 velkoobchodním zákazníkům v obou nosných komoditách, automobilové benziny o 47 %, u motorové nafty o 16 %.

. Vývoj hrubé marže v retailu a rafinériích indikuje následující graf:

Zdroj: Společnosti, Patria Finance

Paramo je až na 1Q 2003, kdy byla plánovaná odstávka, poměrně stabilní, to zejména díky jeho produktovému mixu. Marže Benziny jsou v jistém smyslu také stabilní - stabilně klesají tak, jak se zintenzivňuje konkurence v retailu (expanze Slovnaftu, obchodních řetězců atd.). Česká rafinérská, inkasující přepracovací poplatek, si doposud z pohledu marží několika period před novým modelem nemá nyní na co stěžovat.

Chemopetrol v 1Q 2004 dosáhl zisku po zdanění ve výši 215 mil. Kč, což v porovnání se ztrátou –96 mil. Kč za stejné období loňského roku představuje zlepšení o 311 mil. Kč. Tržby za vlastní výrobky a služby oproti prvnímu čtvrtletí roku 2003 vzrostly o 8,1 % na 5 646 mil. Kč. Na výsledku prvního čtvrtletí se pozitivně projevily příznivé petrochemické marže v důsledku relativně vysokých kotací hlavních produktů a vysoký objem výroby a prodeje.

Kaučuk měl zisk po zdanění 55,7 mil. Kč, při provozním výsledku hospodaření ve výši 117,4 mil. Kč a finančním výsledku –61,7 mil. Kč. Za první čtvrtletí loňského roku činil zisk před zdaněním 86,7 mil. Kč.Tržby za vlastní výrobky a služby dosáhly výše 2 344 mil. Kč a jsou o 6,5 % vyšší než za stejné období předchozího roku.

Spolana vykázala v prvním čtvrtletí roku 2004 zisk po zdanění ve výši 23,3 milionu Kč. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o podstatné zlepšení ekonomiky podniku (2003 – ztráta v prvním čtvrtletí 123,7 milionu). Hrubá marže se zvýšila z loňských 164 milionů Kč na letošních 245 milionů Kč v prvním čtvrtletí roku.

Marže v těchto částech vertikály prezentuje následující graf:

Zdroj: Společnosti, Patria Finance

Rozvahy

Relativně velkou kapitálovou náročnost (odhlédněme nyní od komplikací v měření způsobených možnými rozdíly mezi účetními, reprodukčními, popř. ekonomickými hodnotami aktiv) všech produkčních společností v holdingu demonstruje následující graf obratu aktiv jednotlivých společností (1. graf, data a kalkulace z roku 2003), doplněný podílem fixních aktiv, tj. převážně strojů, zařízení, technologických celků a budov na celkových aktivech.

Zdroj: Unipetrol, Patria Finance

Je patrné, že nejčastěji otočí svá aktiva obchodník s palivy Benzina, kapitálově nejnáročnější je Chemopetrol a Kaučuk. Chemopetrol má zároveň nejvyšší podíl fixních aktiv na celkových aktivech, naopak největší investice do pracovního kapitálu (jako podílu na celkových aktivech) mají rafinérie.

Podotkněme, že kapitálově intenzivní odvětví, často charakterizovaná i komoditizací svých produktů, mají relativně vysokou tendenci k cenovým válkám, to zejména v období nedostatečných využití zainvestovaných kapacit. Petrochemický cyklus je do značné míry způsoben právě cykličností investic do kapacit a z toho pramenící cykličnosti využití kapacit a následně tlaku na ceny.

Z hlediska vnitřních hodnot jednotlivých společností a jejich vlastního jmění je významným faktorem jejich zadlužení, které je prezentováno v následujícím grafu (čarou je prezentován podíl bankovních úvěrů na celkových závazcích).

Benzina operuje s velmi vysokým zadlužením, následována Spolanou a Chemopetrolem, nejkonzervativnější kapitálovou strukturu má Česká rafinérská a Kaučuk. Prezentované údaje jsou však založeny na účetních hodnotách dluhu a aktiv, substituce ekonomickými hodnotami, které jsou v konečném důsledku jediné relevantní, založenými na schopnosti aktiv krýt náklady kapitálu, by poskytla rozdílný obrázek. Pokud chceme danou situaci hodnotit, je nutno reflektovat i to, že velká část dluhu je vůči mateřské společnosti, která doposud provádí určitý "pooling" finančních zdrojů.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2022
22:02Na trhu převládají obavy, pozitivní zprávy pouze pro provozovatele kasin  
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo