"Zkušenost není to, co se jednomu přihodí. Zkušenost je to, co jeden udělá, s tím, co se mu přihodí." - Aldous Huxley
Nezastírám, že investiční banka Morgan Stanley patří k jedné z mých oblíbených - zejména proto, že jejich analýzy jsou v rámci celého spektra investičních bank jedny z nejobjektivnějších. Jejich stratég pro oblast Spojených států - Byron Wien - se v jedné z nedávných analýz zaměřil na problémy, které čekají v tuto dobu na investorskou veřejnost. Jako etalon takovéhoto investora použil osobu, které pracovně přezdívá "chytrolín" - jde o jedince "schopného přežít i ve složitých podmínkách a vzít si z těchto zkušeností ponaučení". Současně tento člověk "stále hledá nové nápady a je nadšen pozorováním jejich přenosu do reality, nemluvě o zisku z nich potenciálně plynoucích".
Jedním z hlavních problémů, kterému současný investor musí čelit, je fakt, že tradiční a časem prověřené vazby mezi jednotlivými třídami aktiv prostě přestaly fungovat. Jak "chytrolín" správně poznamenal, dřív tady bylo něco jako jasné ekonomické trendy. S tím, jak by americká ekonomika vstoupila do recese, FED by snížil sazby ve snaze znovu podpořit ekonomický růst. Jakmile tyto "levné" peníze začaly na ekonomiku blahodárně působit, akciový trh by se začal pomalu zvedat. Na základě silnějšího akciového trhu a posilujícího podnikatelského segmentu by došlo k růstu inflace - na to by FED reagoval vyšší úrokovou sazbou, pomalu by ekonomiku začal ochlazovat, srazil by ji směrem k recesi a celé kolo by se opakovalo znovu. Tento cyklus se dá s jistou mírou nadhledu nazvat krásným anglickým spojením "boom-and-bust".
Co s touto zkušeností tedy "chytrolín" provede? Ve světle posledního ekonomického zpomalení FED nastoupil na dlouhou cestu superlevných a velmi dostupných peněz. Jako bonbónek ještě americká administrativa přidala daňové úlevy. Hospodářský cyklus se podle očekávání mírně zvedl, úrokové sazby a inflace však zcela nepochopitelně zůstávají nízko. Navzdory nízkým sazbám se akciový trh nikam nehýbe. Růst zisků firem je sice ohromující a dost peněz se vrací do akciových fondů, trh to ale moc nevzrušuje.
"Chytrolín" si tedy dovolí navrhnout následující - "Trh je chytřejší než my všichni dohromady a tusí, že něco je špatně". Ve snaze dívat se na celou tu motanici globálně, rozdělí si "chytrolín" globální investice na tři bloky. Prvním je Evropa - unavená a stárnoucí, socialistická byrokracie mající velký problém dosáhnout nadprůměrného ekonomického růstu. Druhým jsou Spojené státy - mírně oslabující leč vyzrálá ekonomika, kontrolovaná politiky, kteří málokdy přijdou s čímkoliv kontroverzním. Třetím blokem zůstává Asie - kontinent "na začátku dlouhého cyklu plného příležitostí". Čína se možná blíží k bodu "tvrdého dopadu", v rámci několika dalších let však rozhodně nebude oblastí, na níž je radno zapomínat. Jak Čína tak Indie mají populaci, která je "ochotna pracovat velmi tvrdě za relativně rozumné mzdy".
"Chytrolín" si tak dovolí navrhnout následující alokaci - 50 % finančních aktiv v Asii, 25 % v Evropě a 25 % v USA. Něco málo ve zlatě a v komoditách se také bude hodit. Uvidíme ...
Petr Žabža, Patria Direct
P.S. "Chytrolín" asi není to nepřesnější pojmenování, ale "Europe's smartest man" se prostě hodně špatně překláda. Pěkný víkend!