Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

České podílové fondy? - ústup na všech frontách

19.4.2004 13:39
Autor: 

Minulý týden v sektoru podílových fondů byl ve znamení propadu do ztrát. Ve špatných výsledcích se projevil pokles pražské burzy v minulém týdnu. Propad zaznamenaly všechny segmenty trhu kromě fondů peněžního trhu. Dluhopisové fondy v propadu pokračují už třetí týden v řadě, tentokrát ale zaznamenaly ještě horší výsledky fondy smíšené, akciové i fondy fondů.

V pořadí fondů s nejlepší výkonností v minulém týdnu se dá vybírat pouze z 11 fondů s pozitivní změnou hodnoty - z nich byly 4 ze segmentu fondů peněžního trhu. Přes celkový propad akciového segmentu dosáhly relativně slušného nárůstu dva fondy právě odtud, ČPI - Fond farmacie a biotechnologie si připsal 1,45 % a Fond ropného a energetického získal 1,29 %. Růst ostatních fondů už byl (když byl) velice slabý. Třetí v celkovém pořadí skončil smíšený fond J&T Opportunity SKK s přírůstkem 0,23 %.

Absolutní pořadí výnosů fondů všech kategorií v minulém týdnu:

Název fondu	 	   Výkonnost za 	  výkonnost za	typ fondu
			  poslední týden	posledních 12 měsíců

ČPI - OPF Fond farmacie a bio.	1,45 %			15,05 %		akciový
ČPI - OPF Fond ropného a energ.	1,29 %			22,87 %		akciový
J&T Oppurtinity SKK		0,23 %			n/a		smíšený

Fondy peněžního trhu vzhledem ke své stabilitě a propadu v ostatních segmentech byly v průměru nejvýkonnějšími v minulém týdnu. Pokles zaznamenal pouze jeden z fondů, tentokrát to byl IKS peněžní trh. Ostatní si drží stabilní, i když nevelké výnosy tak, jak je u fondů peněžního trhu poslední dobou známe: Nejvíce si připsaly ČSOB výnosový a ISČS - Sporoinvest, 0,04 %, třetí v pořadí výkonnosti byl ČPI - OPF peněžní s 0,01 %.

Kategorie: fondy peněžního trhu.
Riziko a dlouhodobý výnos: riziko minimální, výnos nejnižší.
Vhodné pro: ukládání na 6-18 měsíců.

Název fondu		Výkonnost za poslední týden	za posledních 12 měsíců

ČSOB - výnosový			0,04 %				1,89 %
ISČS - sporoinvest		0,04 %				2,52 %
ČPI - OPF Peněžní		0,01 %				1,93 %

Pro zobrazení celé tabulky fondů peněžního trhu klikněte zde

Dluhopisové fondy na možnost obratu k lepšímu stále čekají. Minulý týden znovu kupily ztráty - nejaktivnější byl v tomto ohledu ISČS - Trendbond s propadem o 2,18 %. Nejlepší Živnobanka nadační fond v minulém týdnu připsal pouhých 0,03 % a zárověň byl jediný v černých číslech. Být druhý a třetí nejlepší fond v tomto segmentu už znamenalo odepsat 0,06 % hodnoty - je to případ ČPI - OPF korp. dluhopisů a ČSOB - Bond mixu. Nejlepší výsledek v meziročním srovnání drží zmíněný ČPI - OPF korp. dluhopisů.

Kategorie: fondy dluhopisového trhu.
Riziko a dlouhodobý výnos: riziko mírné, výnos vyšší.
Vhodné pro: ukládání na 12-24 měsíců.

Název fondu		Výkonnost za poslední týden	za posledních 12 měsíců

Živnobanka - Nadační		 0,03 %				n/a
ČPI - OPF korp. dluhopisů	-0,06 %				2,61 %
ČSOB - Bond mix			-0,06 %				1,25 %

Pro zobrazení celé tabulky dluhopisových fondů klikněte zde

Smíšené fondy až na vzácné výjimky po předchozích týdnech růstu padají do ztrát. Nejméně potěšil ISČS - výnosový OPF, který ztratil 2,19 %. Naopak i skormné přírůstky tentokrát znamenaly umístění mezi nejlepšími: První byl s 0,23 % J&T Opportunity SKK, na dalších místech pak skončily "těsně v černém" fondy ČPI Moravskoslezský OPF s 0,04 % a ČPI Český OPF s 0,03 %. Meziročně zůstává s velkým náskokem nejúspěšnější IKS balancovaný s +33,59 % v posledních 12 měsících.

Kategorie: fondy smíšené.
Riziko a dlouhodobý výnos: riziko značné, výnos vysoký.
Vhodné pro: ukládání na 24-60 měsíců.

Název fondu		Výkonnost za poslední týden	za posledních 12 měsíců

J&T Opportunity SKK		0,23 %				n/a
ČPI Moravskoslezský OPF		0,04 %				10,48 %
ČPI Český OPF			0,03 %				9,70 %

Pro zobrazení celé tabulky smíšených fondů klikněte zde

Segment Akciových fondů po úspěších v předešlém týdnu podobně jako smíšené fondy klesá. Jak to u tohoto typu fondů bývá, rozptyl výkonností je značný. Nejhorší ČPI - OPF Fond nové ekonomiky ztratil 1,77 %, naopak fondy, které zaznamenaly růst, si oba připsaly ucházející zisky. Nejlépe na tom minulý týden byl už zmíněný absolutní vítěz ČPI - OPF fond farmacie a biotechnologie s 1,45 %, druhý ČPI - OPF Fond ropného a energetického získal 1,29 %. Třetí v pořadí, ČSOB - akciový mix, už je v minusu, a to o 0,56 %.

Kategorie: fondy akciové.
Riziko a dlouhodobý výnos: riziko nejvyšší, výnos nejvyšší.
Vhodné pro: ukládání na 60 a více měsíců.

Název fondu		Výkonnost za poslední týden	za posledních 12 měsíců

ČPI - OPF Fond farmacie a bio.	 1,45 %				15,05 %
ČPI - OPF Fond ropného a energ.	 1,29 %				22,87 %
ČSOB Akciový mix		-0,56 %				30,63 %

Pro zobrazení celé tabulky akciových fondů klikněte zde

Fondy fondů podobně jako ostatní segmenty minulý týden klesaly, po úspěšných dvou týdnech, kdy se umisťovaly mezi vůbec nejvýnosnějšími, to znamená výrazný obrat. ISČS - Globaltrend FF totiž ztratil 2,05 % a druhý z této skupiny na tom nebyl o mnoho lépe, když se jeho ztráta vyšplala na -1,94 %. Výnos za posledních 12 měsíců se tak těmto fondům snížil na 25,94 % resp. 29,24 %.

Pokud Vás zajímají informace o možnostech investování Vašich volných prostředků, potom navštivte sekci Akcie&Fondy v části Fondy. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých investičních variant zde můžete nalézt také velmi zajímavé srovnávací tabulky a kalkulátor nejvýnosnější investice.

Tomáš Vlk, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba