Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské orgány ochraňující rozpočet EU

Evropské orgány ochraňující rozpočet EU

19.4.2004 12:23
Autor: 

Již dříve jsme na těchto stránkách informovali o tom, že rozpočet EU (cca 100 mld. EUR ročně) má s rozpočty členských států společné to, že není ušetřen negativního vlivu lidského faktoru při jeho provádění.

Živnou půdou pro zneužívání rozpočtu je jeho rozsah, složitost, nepřehlednost souvisejících právních předpisů atd.

Vzhledem k tomu, že z rozpočtu EU prostřednictvím např. strukturálních fondů budou čerpat i české orgány a jiné subjekty, bude dobré vědět, kdo bude bdít nad jeho řádným a hospodárným využitím.

Zatímco poškozování nedbalostní je těžko postižitelné a je často otázkou subjektivního posouzení skutkového stavu, soustředí se pozornost evropských orgánů na problém úmyslného zneužívání rozpočtu EU. Problém je tak významný, že v r. 1988 vytvořila Komise zvláštní protipodvodovou jednotku – UCLAF (Unité de coordination de lutte antifraude - Koordinační jednotka boje proti podvodům) jakožto součást generálního sekretariátu Komise. UCLAF byla v r. 1999 změněna na OLAF (Office européen de lutte antifraude – Evropský úřad boje proti podvodům).

OLAF ovšem není jedinou evropskou institucí, do jejíž pravomocí problémy evropského rozpočtu spadají.

Pochybnosti o nakládání s evropským rozpočtem mají pravomoc vyšetřovat samy finanční, policejní a soudní orgány členských států.

Podvody spadají dále také do pravomocí evropského policejního orgánu Europol. Rozšíření vyšetřovacích pravomocí Europolu právě o oblast finančních podvodů směřujících proti evropskému rozpočtu byl řešen Dodatkem k Úmluvě o Europolu a Dohodou o spolupráci mezi Komisí a Europolem z 18.2.2003 s tím, že pravomoci OLAFu budou i nadále respektovány.

V budoucnosti má OLAFu napomáhat i Evropský prokurátor, který by měl mít vyšetřovací pravomoc a právo vznášet trestní žaloby před soudy členských států EU.

OLAF nedávno zjistil, že podvody vůči rozpočtu EU činí v průměru 1%, tedy 1 mld. EUR. Odborníci však odhadují, že spolu s případy, které OLAF neodhalila, mohou podvody úhrnem činit částku blížící se 10 % rozpočtu.

Dle zjištění OLAFu jsou podvody páchány zejména na jedné z příjmových složek rozpočtu – vlastních příjmech EU. V r. 1994 tak měl být rozpočet EU podvodně zkrácen o 3,4 % vlastních příjmů. Nejčastějším typem podvodného jednání je dovoz zboží do EU pod rouškou údajného tranzitu, kdy dovezené zboží území EU nikdy neopustí. EU takto přichází o clo, které by mělo být za dané zboží zaplaceno.

Rozvojové země se ve vztahu k EU těší úplným nebo částečným osvobozením od cla, a v důsledku toho se pákistánská, čínská nebo arabská trička často „zázračně“ mění v bengálská nebo keňská. Obdobná situace se týká televizí, videokazet, autorádií apod. Nejpostiženějšími komoditami jsou alkohol a cigarety, neboť se na ně vztahuje vysoké clo a patří tudíž ke zdroji největších příjmů. U těchto komodit UCLAF v r. 1994 prokázala podvody za 16 milionů ECU.

Dalšími významnými oblastmi co se týče podvodů proti rozpočtu EU jsou zemědělský sektor (který co do příjmů a výdajů představuje 80 % všech podvodů) a dále strukturální fondy, které vyplácejí třetinu všech evropských subvencí.

Nezbývá než doufat, že OLAF a ostatní orgány EU a členských států budou ve svém snažení úspěšnější a prostředky z evropského rozpočtu budou směřovat k osobám oprávněným k jejich čerpání a nikoliv do kapes podvodníků.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data