Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výkon soudních rozhodnutí o peněžitých nárocích v EU usnadněn

Výkon soudních rozhodnutí o peněžitých nárocích v EU usnadněn

16.2.2004 12:51
Autor: 

S rostoucím objemem uzavřených přeshraničních transakcí rostou u domácích výrobců a obchodníků i obavy z vymáhání nezaplacených faktur při obchodování v EU. Tyto obavy vyplývají zejména rozporu mezi volným pohybem zboží a služeb v EU na jedné straně a roztříštěnosti evropského soudnictví na straně druhé. Rada EU nedávno v tomto směru přichystala dobrou zprávu.

Jednou z intenzivně se rozvíjejících oblastí evropského práva je tzv. “volný pohyb rozsudků v EU”. Jeho základem je nařízení 44/2001, podle něhož se soudní rozhodnutí v občanskoprávních a obchodních věcech uznávají a vykonávají navzájem mezi všemi členskými státy v celé EU. Jako doplněk k tomuto nařízení se v orgánech EU intenzivně připravuje návrh nařízení o příkazu k výkonu tzv. nezpochybněných finančních nároků. Nařízení má přispět k rychlejšímu výkonu rozhodnutí na území jiného členského státu než toho, kde bylo příslušné soudní rozhodnutí vydáno. Dlužník nemá možnost se proti příkazu odvolat, pouze může žádat jeho zrušení, pokud byl příkaz vydán zjevně zmatečně. Návrh nařízení pamatuje i na ochranu spotřebitele: je-li dlužníkem spotřebitel, rozhodnutí lze vykonat tímto příkazem pouze tehdy, když původní rozhodnutí bylo doručeno v domovském státě spotřebitele.

Cílem nového nařízení je současný stav vylepšit zejména tím, že bude možno se vyhnout dosavadnímu obtížnějšímu řízení o vydání doložky vykonatelnosti, tzv. exequatur. Tímto řízením nejsou cizí rozhodnutí přímo uznávána, ale spíše transformována do formy tuzemského rozhodnutí.

Nařízení se nebude vztahovat na daňová, celní a správní rozhodnutí, rozhodnutí o závětích, úpadku a vyrovnání, dávkách sociálního zabezpečení a na rozhodčí nálezy. Nebude se dále vůbec aplikovat na Dánsko (jako ostatně i současně platné nařízení 44/2001), přičemž Irsko a Velká Británie budou mít možnost je aplikovat na základě vlastního uvážení.

Návrh nařízení tak představuje další kamínek do mozaiky evropského mezinárodního práva procesního, kam spadají normy, usnadňující spolupráci soudů členských států EU, zejména systém evropského doručování soudních a mimosoudních písemností, nařízení o opatřování důkazů v jiném členském státu a společná pravidla o poskytování právní pomoci těm, kdo na ni nemají finanční prostředky. Všechny tyto předpisy přitom již za několik málo měsíců budou aplikovatelné i pro Českou republiku. Domácí podnikatelské subjekty tak budou moci v praxi posoudit, zda jim proklamované sjednocování legislativy v této oblasti skutečně přinese větší komfort při obchodování v rámci členských zemí Evropské unie.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university