Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar skokově posiluje k euru - investoři zvyšují nákupy amerických aktiv!

Dolar skokově posiluje k euru - investoři zvyšují nákupy amerických aktiv!

16.1.2004 15:35
Autor: 

Americký dolar skokově posiluje k euru na 1,2430 USD/EUR, když ministerstvo financí oznámilo, že v listopadu došlo k vylepšení kapitálových toků. Výrazně se totiž zvýšil čistý příliv kapitálu ze zahraničí do amerických aktiv. Právě stabilní příliv kapitálu, tj. důvěra ve Spojené státy, je potom klíčový pro financování schodků na běžném účtu platební bilance.

Čistý příliv prostředků z ciziny do USA činil 87,6 mld. USD, což je výrazně více než revidovaných říjnových 27,8 miliard dolarů. Čisté zahraniční nákupy amerických dluhopisů a pokladničních poukázek dosáhly v listopadu hodnoty 33,4 mld. dolarů (12,04 mld. v říjnu), čistí příliv peněz do amerických akcií potom dosáhl 8,78 mld. USD (1,24 mld. v říjnu).

Nadšení zchladila o 15 minut později oznámená prosincová průmyslová výroba. Vzrostla o pouhých 0,1 %, což ostře kontrastovala s očekáváním až +1 %. Průmysl v USA i nadále táhne výroba automobilů (+0,6 %), zboží dlouhodobé spotřeby (+0,6 %), obecně zpracovatelský sektor (+0,3 %), naopak výroba spotřebního zboží v prosinci poklesla o 0,2 %. Zdá se, že kromě ropy Spojené státy dovážejí právě výrobky spotřebního charakteru (z Číny).

Výrazné posílení dolaru k euru znamená oslabení koruny o dalších deset haléřů na 26,32 Kč/USD. Americký dolar podléhá krátkodobému pozitivnímu sentimentu a na první pohled změněné politice ECB. Dnes odpoledne komentoval euro další člen rady ECB - Guy Quaden. Podle něj je další růst eura "nežádoucí"! V 15:45 hodin zasáhne eurodolar index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Radim Krejčí


Váš názor
 • off topic
  19.1.2004 11:41

  Promiňte mírně osobní dotaz: jste to Vy, kdo překládal Elegantní vesmír do češtiny? Díky. Skvělé.
  Martin
 • Michiganský index
  18.1.2004 3:32

  No ano, Michiganský index už zasáhl, vyrostl pěkně nad sto (největší vzrůst asi za deset let) - ani jsem nevěděl, že může být přes sto - asi na 103, místo očekávaného trpasličího vzrůstu na 94 (opět příklad bezcennosti všech těch předpovědí přeplacených ekonomů). Dolar v pátek dále posílil a v sobotu vyšplhal skoro na 1,22, což je od pondělního historického rekordu 1,29 dost pěkná změna. Když každý týden vzroste dolar o 7 procent, za rok bude kolem 30 euro. ;-) Výroba a špatná tvorba pracovních míst v prosinci je podle mě efekt konce roku - a studeného konce roku.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data