Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úrokové sazby letos o Vánocích: ČNB patrně nadělovat nebude

Úrokové sazby letos o Vánocích: ČNB patrně nadělovat nebude

16.12.2003 13:21
Autor: 

Bankovní rada ČNB usedne k projednání situační zprávy a otázek měnové politiky mimořádně již zítra. Informace nasbírané za poslední měsíc naznačují, že stejně jako v předchozích letech, ani tentokrát nebude ČNB nadělovat nižší úrokové sazby.

Od listopadového sezení bankovní rady byl zveřejněna řada klíčových indikátorů. Hrubý domácí produkt výrazně zrychlil tempo svého růstu a zdá se, že naplní letošní prognózu ČNB, která dříve patřila mezi nejvyšší. Odhad hospodářského růstu v příštím roce prezentovaný centrální bankou se pohybuje blízko průměrných očekávání ostatních analytických pracovišť. V tomto ohledu se tedy situace nijak výrazně neodchyluje od říjnové situační zprávy, o níž se opírá současná měnová politika.

Jiná je situace u inflace. Ta se díky cenám potravin utrhnula předpokládané trajektorii. Jsou však nejméně dva dobré důvody, proč by tento faktor nemusel ovlivnit názor centrálních bankéřů na přiměřené úrokové sazby. I přes posun trajektorie očekávané inflace vzhůru, zůstává tato proměnná v cílovém koridoru. Zároveň se nemění očekávaný opětovný pokles inflace v závěru příštího roku a na začátku roku 2005 zpět k dolní hranici inflačního cíle. Druhým důvodem je, že ceny potravin jsou ve značné míře zatíženy specifickými faktory, které nemají nic společného se silou domácí poptávky. Ostatně právě proto sama ČNB používá jako indikátor poptávkových inflačních tlaků korigovanou inflaci bez pohonných hmot (čistá inflace bez potravin, tabáku, nápojů a pohonných hmot; na obrázku PCI). V reakci na poslední inflační čísla napsala ČNB do tiskové zprávy, že ceny ostatního zboží a služeb naopak rostly ve srovnání s predikcí méně, avšak rozdíl je zanedbatelný. Logicky by tedy měla zůstat aktuální predikce korigované inflace bez pohonných hmot zhruba stejná jako prognóza v poslední zprávě o inflaci.

Obr. : Prognózy inflace


Zdroj: ČSÚ, ČNB, Patria Online

Měnové podmínky spoluurčuje směnný kurz. V listopadu byla ovšem změna nominálního efektivního kurzu koruny nulová a nízká bude patrně také v prosinci. Na jedné straně sice koruna výrazně posílila vůči americkému dolaru, na straně druhé ovšem ztrácí na euro.

Výsledek prosincového jednání úrokových sazeb je nasnadě. Z hrany nejistoty o úrokových sazbách se situace v měnové politice posunula do klidných vod stabilních úrokových sazeb, kde zřejmě několik měsíců vydrží. Zřejmě až do léta příštího roku.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data