Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak je to s útratami, dluhy a úsporami českých domácností

Jak je to s útratami, dluhy a úsporami českých domácností

10.12.2003 16:44
Autor: 

Noviny se po včerejších datech o hrubém národním produktu jen hemží emotivními titulky o spotřebitelském hladu českých domácností, které se dokonce odvažují zadlužit se až po uši, jen aby si mohly koupit nový digitální fotoaparát, pětisetwattové domácí kino či snad dovolenou v Tunisku. Jak je to ale s českými domácnostmi doopravdy? Odpověď nabízí pohled do národních účtů za sektor domácností.

Chutě domácností jsou přelétavé, proto budeme nadále vycházet z dat za první tři čtvrtletí letošního roku. Fakt číslo jedna: spotřeba domácností se meziročně zvýšila o 49,1 mld. Kč (5,6%). Fakt číslo dvě: hrubý disponibilní důchod domácností vzrostl o 54,2 mld. Kč (5,9%). Fakt číslo tři: domácnosti letos prozatím vytvořily hrubé úspory ve výši 63,1 mld. Kč, což je o 6,9 mld. Kč více než loni. Fakt číslo čtyři: hrubá míra úspor vzrostla na 6,5% z 6,1% v loňském roce a 6,0% v roce 2001.

Jak to všechno zapadá do informací o rychle rostoucím zadlužení domácností? Pro informaci: půjčky domácností se v 1.-3. čtvrtletí letošního roku zvýšily o 38,6 mld. Kč, což je o 11,6 mld. Kč (42,8%) více než loni ve stejném období. Zvýšení celkových finančních pasiv domácností dosáhlo 57,9 mld. Kč, což je o 7,9 mld. Kč (15,9%) více než loni. Vysvětlení zdánlivého paradoxu je nasnadě. Kromě těch, kteří si na své spotřební výdaje vypůjčují, jsou zároveň lidé, kteří spoří, a jejich úspory převyšují půjčky těch prvních. V prvních třech kvartálech letošního roku se finanční aktiva domácností zvýšila o 77,9 mld. Kč, tj. o 18,9 mld. (32,1%) Kč více než loni.

Úplný obraz současné finanční situace českých domácností by měl zobrazovat obě strany mince: rychle rostoucí zadlužení a ještě rychleji rostoucí úspory (zde se nabízí zajímavý námět na analýzu diverzifikace české společnosti podle tohoto měřítka). Je ale pochopitelné, že druhá strana mince (rychle rostoucí úspory) je mediálně méně zajímavější.

David Marek


Váš názor
 • Nůžky se rozevírají
  11.12.2003 17:12

  Podle mě měl spíše pan David Marek na mysli ten fakt, že nůžky mezi bohatými a chudými se dále rozevírají...obě dvě skupiny jsou pro byznys ať už státní nebo privátní důležité...jedna si půjčuje a druhá půjčuje (si spoří, investuje)...a protože jsme pořád emerging market, tyto dvě hodnoty (zadlužení domácností a úspory) budou dále růst rychleji než v záp. Evropě
 • visitor
  11.12.2003 13:50

  Odblokujte prosím toho návštěvníka pod jménem Visitor pro propagaci komunismu a veřejné vyhrožování násilím. Nemá tady co dělat, to nejsou názory, ale propagace hnutí směřujících k potlačení práv ostatních lidí. Je to odpadek!
  jerry
  • Odpadek ?
   11.12.2003 23:30

   Co Vy jste zač? Já nikomu nevyhrožuji. Zamyslete se nad sebou a světem.
   Visitor
  • Tím se nic nevyřeší
   11.12.2003 17:40

   Odblokováním by se ale stejně nic nevyřešilo. Každá rozumná kapitalistická společnost si pěstuje střední třídu, protože pak k takovým anomáliím jako fašismus nebo komunismus nemůže dojít. A jestliže jsou lidi nespokojený, je dobře, když napřed varují, než když to pak bouchne. Je to jako s člověkem. Nemoci jako mrtvice nebo rakovinu nevymažete tím, že o nich nebudete mluvit, ale vhodnou životosprávou a způsobem života se snažíte, abyste je nedostal.
   Analytik
   • Souhlasím, ale...
    11.12.2003 23:42

    tento názor mohl být aktuální tak před 40 leti. Dnes, když kapitalismus je tak agresivní že velvyslanec USA nám vyhrožuje že musíme koupit jejích letadla "nebo budeme litovat" , nikdo nerespektuje mezinárodní právo vytvořené posledních 40 let, a všude roste jen chudoba a mysérie, tak nevydím žádnou rozumnou kapitalistickou společnost. Kapitalismus je především o majetku: to je kapitál, a ten kdo ho má nejvíc vyhrává. To je chamtivost a bezohlednost.
    Visitor
 • Bohatý spoří, chudý se zadlužují.
  10.12.2003 20:32

  Tato společnost není zvyklá na chudobu. Chudý, a těch je většina, si to bohatství vezmou spět demokratickým způsobem, tak jak to udělali v roce 1948. Nebude to dlouho trvat. Připravte se.
  Visitor
  • Dodatek pro paranoiidy
   11.12.2003 23:55

   Nepropaguji žádný násilý. předvídám že ČSSD vyhraje příští volby, KSČ budou druhý nebo třetí, a následovně, v roce 2008, KSČ vyhraje volby a lid bude žádat vládu aby znárodňovala důležité odvětví. To kyvadlo znárodnění/odstátnění se přehouplo nekolikrát v Evropě v minulím století. Společnost ještě nenašla tu správnou míru státního/soukromého vlastnictví aby většina lidí mohlo důstojně žít. Ve čtvrtek jsem vyděl důchodce vybýrat jídlo z odpadového koše a sníst ho. Troufám říci že na toto tato společnost nebyla zvyklá posledních 40 let. Nemáte li názor ale jen předsudky, neobtěžujte se mi nadávat. Čas ukáže.
   Visitor
   • Souhlas
    13.12.2003 0:24

    Naprosto s Vami souhlasim, puvodne jsem si myslel, ze toto znarodneni, o kterem zde mluvite nastane diky nasemu vstupu do EU nekdy kolem roku 2008-2010, ale politika, kterou zde prosazuje CSSD spolu s tema rudejma zmetkama. Nas k tomu asi privede daleko drive. Vstric svetlym zitrkum.
    Fandik
 • Váš názor byl zrušen
  10.12.2003 19:31

  Váš názor byl zrušen kvůli neopodstatněnému napadání zaměstanců skupiny Patria. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
  není důležité
  • není důležité
   11.12.2003 7:25

   Nezdá se mi že by tento článek byl agitací k zadlužování domácností. To se spíše podívej kolego na reklamy v hlavním vysílacím čase.
   Michal
   • Tak si nepůjčujte
    11.12.2003 16:30

    nikdo Vás nenutí!
    Pavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data