Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Detailnější pohled na pololetní výsledky Eurotelu

Detailnější pohled na pololetní výsledky Eurotelu

01.08.2003 9:45
Autor: 

K dobrým konsolidovaným výsledkům Českého Telecomu výrazně přispěl i mobilní operátor Eurotel, který nyní Český Telecom vlastní z 51 % (tržby Eurotelu přispěly ke konsolidovaným tržbám Českého Telecomu z 26 %).

Následující graf ukazuje vývoj čtvrtletních tržeb a EBITDA marže.

Zdroj: Eurotel, Patria Finance

Tržby za první pololetí 14,139 mld. Kč byly výrazně lepší než očekávání díky vyšším příjmům očištěným o mimořádné výnosy. To je díky tomu, že počet zákazníků na konci období souhlasil s našimi projekcemi odrazem reflexí vyššího ARPU. Zatímco paušální příjmy byly v souladu s očekáváním, propojovací a hlavně čisté příjmy z hovorného (díky vyššímu čistému příjmu z hovorného na klienta) byly nad očekáváními. Protože poměr předplacených a tarifních zákazníků zůstává téměř nezměněn, je toto alespoň částečně odrazem uvádění nových produktů, služeb (např. MMS) a nových tarifních struktur.

Kromě vyšších tržeb byl zisk EBITDA Eurotelu podpořen 52% EBITDA marží (zatímco se očekávalo 51 %). Provozní zisk dosáhl 4,921 mld. Kč. Čistý zisk byl pozitivně ovlivněn daňovým štítem 420 mil. Kč díky dividendě 11 mld. Kč, která bude vyplacena v říjnu. I po očištění o dopad tohoto daňového štítu je čistý zisk ve výši 3,803 mld. Kč o 6 % vyšší než jsme čekali.

Další graf znázorňuje nárůst počtu zákazníků Eurotelu (počet zákazníků na konci prvního pololetí odpovídá námi odhadovanému počtu 3,99 mil.) a vývoj průměrných výnosů na jednoho zákazníka.

Zdroj: Eurotel, Patria Finance

Graf potvrzuje pozitivní vývoj ARPU v HI 2003 a pokračující klesající mezní přírůstky počtu zákazníků tak, jak se celý trh blíží svému plnému nasycení.

Pololetní výsledky mimo jiné potvrzují správnost rozhodnutí akvizice zbývajícího 49% podílu v Eurotelu Českým Telecom s tím, že hlavní synergické efekty této transakce by měly objevit až v následujících letech.

Jiří Soustružník, J.Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data