Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika na kraji útesu

Americká ekonomika na kraji útesu

16.07.2003 11:21
Autor: 

Americká ekonomika právě zažívá možná největší experiment v jejích dějinách: obě složky hospodářské politiky, měnová i rozpočtová, jsou na rekordně „uvolněné“ úrovni. Úrokové sazby jsou na úrovni pouhého 1%, tj. nejníže od roku 1958. Před dvěma a půl roku byly sazby na úrovni 6,5%. Státní rozpočet skončí letos, po sérii daňových škrtů presidenta Bushe, schodkem téměř 5% HDP. Ještě v roce 2000 přitom rozpočet americké vlády skončil přebytkem 1,4% HDP. Tzv. rozpočtový impuls, tj., změna ve strukturálně očištěné bilanci veřejných rozpočtů, tak v USA v posledních letech dosáhl úrovně 3-4% HDP, tj. jde o jednu z nejvýraznějších rozpočtových expanzí v historii.

Americká vláda a americká centrální banka FED se tak snaží dostát pověsti „všemocných vládců hospodářského cyklu“. Tak jak FED v 90. letech podporoval boom amerických akcií preventivními podpůrnými akcemi a svojí vírou v efekty „nové ekonomiky“, tak nyní vláda i FED podporují růst cen nemovitostí, který je nejvyšší za posledních 20 let a který umožňuje americkým domácnostem financovat stále rychle rostoucí spotřebu (o 3% v roce 2002). Americké finanční trhy zase v posledním roce zachránila horečka na dluhopisových trzích, které rostly díky snižování úrokových sazeb.

Rok 2003 ale může být kritický. Americké úřady, zdá se, vyčerpaly veškeré své zbraně a neměly by kam sáhnout v případě, že by americká ekonomika nerostla podle jejich představ. A růst opravdu může být nižší, než by Bush a Greenspan potřebovali. Amerika má stále vysoký schodek na běžném účtu platební bilance – přes 5% HDP, neboli více než 500 miliard dolarů ročně. Takto vysoký schodek je generován vysokou spotřebou amerických domácností a také agresivní rozpočtovou expanzí americké vlády. Soukromý sektor v roce 2003 v USA v průměru utratí více než kolik uspoří, „schodek“ bude přibližně 1% HDP. V celé historii USA, kromě let 2000 až 2003, byl přitom soukromý sektor vždy v „přebytku“.

Dnešní situace nemá zkrátka evidentní dobré řešení. Americká ekonomika se v 90. letech „přehřála“ a její zchlazení by bylo pro americké představitele velmi bolestivé, a proto se všemi prostředky snaží ho oddálit a zmírnit. Slouží jim ke cti, že se jim to doposud pozoruhodně daří a americká ekonomika stále roste rychleji než například evropská. (Paradoxní je, že za poslední čtyři čtvrtletí rostla nejrychleji – o 2,7% - ekonomika japonská. Ve stejné době však ceny v Japonsku klesly o 3,3% a nominální velikost japonské ekonomiky se tak, přes slušné tempo reálného růstu, snížila.) Donekonečna se však „vyčištění“ ekonomiky odkládat nedá. A agresivní makroekonomické politiky zvyšují náklady tohoto vyčištění, až se jednou přes veškerou snahu americké vlády a centrální banky dostaví.

Ondřej Schneider Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů