Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč se zlepšila ziskovost českých bank? (opak.)

Proč se zlepšila ziskovost českých bank? (opak.)

11.7.2003 14:04
Autor: 

Ziskovost v bankovním sektoru v poslední době výrazně vzrostla (průměrná návratnost vlastního kapitálu ROE dosáhnula 24 % v roce 2002 oproti 12 % v roce 2000), což bylo hlavně důsledkem restrukturalizace největších domácích bank a převodu špatných úvěrů na stát. Ziskovost tak byla ovlivněna převážně zvýšením provozní efektivnosti (díky poměrně výraznému snížení počtu zaměstnanců) a radikálním snížením tvorby opravných položek a rezerv, oboje při stagnující výnosnosti aktiv, jak je patrné z následujícího grafu.


Zdroj: ČNB, Patria Finance

Tři největší české banky (ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka) byly privatizovány v letech 1999 – 2001. Jedním z hlavních cílů nových majoritních vlastníků byla restrukturalizace a zvýšení produktivity a efektivnosti bank (konsolidace skupiny ČSOB následovala akvizici IPB), což se odrazilo v rozsáhlém propouštění pracovníků a optimalizaci počtu poboček. Počet zaměstnanců v sektoru klesl na 40,7 tis. v březnu 2003 z 52,5 tis. v roce 1998, což představuje pokles o 22 %. Síť poboček bank se ve stejném období zúžila na 1 744 z 2 220 (pokles o 21 %). Zatímco služby, produkty a risk management domácích bank v období před privatizací byly smíšené kvality, noví zahraniční vlastníci začali implementovat vlastní, tj. evropské standardy.

Druhým hlavním faktorem, který způsobil růst ziskovosti sektoru, bylo masivní převzetí špatných úvěrů státem a státní garance v hodnotě stovek miliard Kč, které byly poskytnuty bankám před jejich privatizací a poté, co ČSOB získala IPB (ČNB odhadnula celkové náklady na konsolidaci sektoru na 300 mld. Kč, odhad MMF dosahuje 400 mld. Kč). Státní pomoc vedla k vysokému pokrytí špatných úvěrů opravnými položkami a rezervami bank, což také způsobilo (vedle např. konzervativní úvěrové politiky) nízkou tvorbu těchto opravných položek, jak ukazuje další graf.


Zdroj: ČNB, Patria Finance

Jan Hájek, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů