Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nakolik ovlivňuje vývoj evropských telekomunikačních titulů sektorový vývoj v regionu?

Nakolik ovlivňuje vývoj evropských telekomunikačních titulů sektorový vývoj v regionu?

3.7.2003 12:57
Autor: 

V tomto článku se zaměříme na vzájemnou provázanost vývoje cen akcií telekomunikačních společností ve středoevropském a západoevropském regionu. Na vývoj akcií telekomunikačních operátorů v západní Evropě měly v posledních letech významný vliv společné faktory: série snižování odhadů růstu trhu spolu s přeinvestováním v určitých oblastech a sílící znepokojení z rostoucího zadlužení, které v některých případech vedlo až k obavám z ohrožení likvidity, až solventnosti. Všeobecně se má za to, že přelití negativního sentimentu v telekomunikačním sektoru ze západoevropských trhů do rozvíjejících se zemí, včetně CE3, je relativně silné. Naše závěry tuto tezi víceméně podporují, navzdory tomu, že mnoho problémů, kterým čelí západoevropské telekomunikační společnosti, v našem regionu nejsou (např. vysoké zadlužení) a naopak.

Na grafu je znázorněna vzájemná (lineární) závislost vývoje měsíčních, týdenních a denních výnosů vybraných telekomunikačních společností a sektorového indexu DJ Stoxx Telecommunication (závislost je vyjádřená koeficientem korelace). Tituly jsou seřazeny podle míry korelace s tímto indexem.

Korelace telekomunikačních titulů s DJ Stoxx Telecommunication index


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Popsaná provázanost je obecně určena jak faktory specifickými pro dané akcie, tak faktory technickými, jako je likvidita jednotlivých trhů, poměr domácích a zahraničních investorů apod.

České radiokomunikace jsou nejméně korelovanou středoevropskou telekomunikační společností se západoevropským trhem. Toto je plně v souladu se skutečností, že historicky byl tento titul primárně ovlivňován otázkami spojenými s jeho vlastnickou strukturou. Vliv změn hodnoty 39% podílu v T-Mobile ČR (který je nejhodnotnějším aktivem společnosti) na vzájemnou korelaci tak byl pouze minoritní.

Český Telecom vykazuje druhou nejnižší korelaci, což může být do určité míry spojeno se specifickými událostmi souvisejícími např. s nedokončenou privatizací společnosti.

Maďarský Matáv byl ze všech středoevropských společností nejvíce korelován s vývojem sektoru v západní Evropě, jak je patrné z grafu. Toto by mohlo být částečně vysvětleno vlastnictvím Deutsche Telekomu a jeho snahami o restrukturalizaci společnosti snížením zadlužení.

Polská společnost TPSA má také relativně vysokou korelaci s vývojem v západní Evropě, a to částečně díky tomu, že relativně velký podíl společnosti vlastní France Telecom, nicméně závislost je nižší než u Matávu (důležitou roli může hrát stále částečné vlastnictví státu). Korelace měsíčních výnosů TPSA a France Telecomu přitom v posledních 24 měsících významně vzrostla.

Pokud se podíváme na vývoj středoevropských telekomunikačních společností v poslední době, zjistíme, že jejich vzájemná závislost se západoevropskými operátory a sektorovým indexem narůstala (výjimkou jsou České radiokomunikace). To dle nás svědčí spíše o neochotě investorů rozlišovat specifika jednotlivých operátorů (regionů), než o tom, že by se výrazně sbližovaly jejich hlavní charakteristiky.

Obecně se dá konstatovat, že investoři nyní kladou větší důraz na generování cash flow a výplatu dividend, což by v budoucnosti mohlo zvýšit rozdíl mezi západními společnostmi a operátory z regionu a snížit korelaci mezi oběma skupinami (zejména Matáv a Český Telecom mají dle nás výrazný potenciál pro platbu zajímavých dividend, v případě Matávu při absenci výrazných akvizic), zatímco rozšíření Evropské unie (konvergence na bázi redukce rizikové prémie, bezrizikových úrokových sazeb v Polsku a Maďarsku a větší provázanost trhů) bude pravděpodobně mít opačný efekt.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data