Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
P/E – několik příkladů jeho užití a interpretace

P/E – několik příkladů jeho užití a interpretace

26.06.2003 12:16
Autor: 

V minulém článku zaměřeném na ukazatel P/E jsme demonstrovali, že hodnotit to, zda je poměr tržní ceny akcie a zisku na akcii (P/E) příliš velký, či malý, musíme z pohledu toho (i) jaký výplatní poměr POR (dividenda/zisk na akcii) se u dané společnosti dá očekávat, (ii) jaký růst zisků se u ní dá očekávat a (iii) jaká je požadovaná míra návratnosti r (tj. riziko) dané akcie. Minule jsme také uvedli, že z fundamentálního hlediska by mělo platit:

P/E = výplatní poměr/(r – g)

Tato rovnice pak může sloužit k odvození jednotlivých v ní obsažených proměnných – např. projektujeme-li tři proměnné na pravé straně rovnice, a zisk daného roku, můžeme toto použít pro odhad férové ceny akcie P, lépe řečeno její vnitřní hodnoty V. Toto v podstatě znamená, že si spočítáme vlastní P/E (respektive V/E, kde V je odhadovaná vnitřní hodnota akcie) na základě uvedených proměnných (V = výplatní poměr/(r – g) *E).

V jiném případě analytici tuto rovnici používají pro odhad toho, jaký růst (g) zisků je nyní zabudován v cenách akcie, či akcií na trhu (z rovnice je vyjádřeno g při současných cenách akcií). Tento postup např. obvykle implicitně stojí za komentáři které upozorňují na příliš vysoké ceny akcií před prasknutím akciových bublin. Např. je-li P/E trhu 20 a předpokládáme-li, že POR je 20% a r je 10% (investoři požadují návratnost trhu 10% p.a.), je implikovaný růst zisků společností listovaných na daném trhu 9%. Pokud toto číslo rozložíme na inflaci (dejme tomu 3%), zbývá nám 6% na průměrný reálný dlouhodobý růst (což není zrovna málo).

A poslední často užívaný způsob interpretace P/E je odvození toho, jaká požadovaná míra návratnosti je nyní zabudována v cenách akcií na trhu – tj. jaká je tzv. riziková prémie akciového trhu nad bezrizikovou sazbou V tomto případě je z rovnice P/E vyjádřeno r a z něho při dané bezrizikové sazbě rp riziková prémie (r = bezriziková sazba rf + riziková prémie rp). Nejčastější odhady této rizikové prémie se pohybují od 3% - 6%, předpokládá se, že v dobách ekonomického zpomalení rizikové prémie rostou a naopak v dobách ekonomického boomu klesají (to neplatí pouze o prémii na akcii, ale v podstatě na všechny investiční instrumenty, včetně reálných investic). Pohyb rizikové prémie tak samozřejmě inverzně kopíruje rostoucí, či klesající averzi vůči riziku (ta je zřejmě do určité míry určena např. objemem bohatství jedinců/společnosti, což vysvětluje její pohyb v rámci ekonomického cyklu).

Výše uvedené tak ukazuje, proč valuace společností rostou během periody růstu ekonomiky a naopak – v době růstu často rostou očekávání týkající se budoucího růstu zisků, a to je kombinováno s klesající averzí vůči riziku. Oby tyto faktory pak způsobí, že investoři jsou ochotni platit více za současné zisky firem – roste P/E poměr. A v době růstu pak samozřejmě rostou i současné zisky E, což spolu s růstem P/E vyvolá znatelné pohyby na akciových trzích. Opačný mechanismus pak může probíhat v době ekonomické stagnace, či útlumu.

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník

První část série s názvem P/E poměr – je akcie, či trh správně oceněn? naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2025
21:19Jan Čermák: Fed protahuje pauzu a zpomaluje redukci bilance
21:04Americké akcie reagovaly na Fed pozitivně  
19:22Fed sazby nesnížil, čeká nižší růst ekonomiky a vyšší inflaci
17:45Kapitalismus má jednu vadu, socialismus jednu „ctnost“…
17:14Co řekne Fed na trumponomiku? Akcie před výsledkem jednání stoupají  
17:04Evropská komise nařídila americké firmě Apple otevřít svá zařízení konkurenci
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
15:59Evropská komise představila strategii na posílení obrany EU do roku 2030
15:29Evropská komise představila plán pro lepší přístup na kapitálové trhy
15:24Krugman: Nejistota a chaotičnost ze strany vlády znatelně ovlivňují ekonomiku
13:04Kaplan: Spojené státy potřebují důvěru v dolar
12:50Zlato zdolalo další rekord, jeho cena přesáhla 3045 dolarů za troyskou unci
11:48Eurostat: Inflace v EU se v únoru snížila na 2,7 procenta, klesla i v Česku
11:05Jak moc by nyní americké ekonomice pomohly nižší sazby? Možná nijak výrazně
10:22EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o splacení jistiny dluhopisů
9:06Rozbřesk: Německo schválilo historicky fiskální balíček. Dobrá zpráva pro českou ekonomiku
8:50Telefonát Trumpa s Putinem pozastavení bojů nepřinesl, v Turecku byl zadržen hlavní rival prezidenta Erdogana. Kontinentální Evropa otevře v červeném  
6:16Od pomalého k silnému: Německo je připraveno podpořit růst Evropy
18.03.2025
21:07Pokračování negativní ságy na trzích aneb geopolitické riziko zpět ve hře  
17:17Ziskovost firem vysoko nad růstovým trendem, podíl zisků na příjmech vysoko nad průměrem. Co to dohromady může znamenat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.