Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
P/E – několik příkladů jeho užití a interpretace

P/E – několik příkladů jeho užití a interpretace

26.06.2003 12:16
Autor: 

V minulém článku zaměřeném na ukazatel P/E jsme demonstrovali, že hodnotit to, zda je poměr tržní ceny akcie a zisku na akcii (P/E) příliš velký, či malý, musíme z pohledu toho (i) jaký výplatní poměr POR (dividenda/zisk na akcii) se u dané společnosti dá očekávat, (ii) jaký růst zisků se u ní dá očekávat a (iii) jaká je požadovaná míra návratnosti r (tj. riziko) dané akcie. Minule jsme také uvedli, že z fundamentálního hlediska by mělo platit:

P/E = výplatní poměr/(r – g)

Tato rovnice pak může sloužit k odvození jednotlivých v ní obsažených proměnných – např. projektujeme-li tři proměnné na pravé straně rovnice, a zisk daného roku, můžeme toto použít pro odhad férové ceny akcie P, lépe řečeno její vnitřní hodnoty V. Toto v podstatě znamená, že si spočítáme vlastní P/E (respektive V/E, kde V je odhadovaná vnitřní hodnota akcie) na základě uvedených proměnných (V = výplatní poměr/(r – g) *E).

V jiném případě analytici tuto rovnici používají pro odhad toho, jaký růst (g) zisků je nyní zabudován v cenách akcie, či akcií na trhu (z rovnice je vyjádřeno g při současných cenách akcií). Tento postup např. obvykle implicitně stojí za komentáři které upozorňují na příliš vysoké ceny akcií před prasknutím akciových bublin. Např. je-li P/E trhu 20 a předpokládáme-li, že POR je 20% a r je 10% (investoři požadují návratnost trhu 10% p.a.), je implikovaný růst zisků společností listovaných na daném trhu 9%. Pokud toto číslo rozložíme na inflaci (dejme tomu 3%), zbývá nám 6% na průměrný reálný dlouhodobý růst (což není zrovna málo).

A poslední často užívaný způsob interpretace P/E je odvození toho, jaká požadovaná míra návratnosti je nyní zabudována v cenách akcií na trhu – tj. jaká je tzv. riziková prémie akciového trhu nad bezrizikovou sazbou V tomto případě je z rovnice P/E vyjádřeno r a z něho při dané bezrizikové sazbě rp riziková prémie (r = bezriziková sazba rf + riziková prémie rp). Nejčastější odhady této rizikové prémie se pohybují od 3% - 6%, předpokládá se, že v dobách ekonomického zpomalení rizikové prémie rostou a naopak v dobách ekonomického boomu klesají (to neplatí pouze o prémii na akcii, ale v podstatě na všechny investiční instrumenty, včetně reálných investic). Pohyb rizikové prémie tak samozřejmě inverzně kopíruje rostoucí, či klesající averzi vůči riziku (ta je zřejmě do určité míry určena např. objemem bohatství jedinců/společnosti, což vysvětluje její pohyb v rámci ekonomického cyklu).

Výše uvedené tak ukazuje, proč valuace společností rostou během periody růstu ekonomiky a naopak – v době růstu často rostou očekávání týkající se budoucího růstu zisků, a to je kombinováno s klesající averzí vůči riziku. Oby tyto faktory pak způsobí, že investoři jsou ochotni platit více za současné zisky firem – roste P/E poměr. A v době růstu pak samozřejmě rostou i současné zisky E, což spolu s růstem P/E vyvolá znatelné pohyby na akciových trzích. Opačný mechanismus pak může probíhat v době ekonomické stagnace, či útlumu.

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník

První část série s názvem P/E poměr – je akcie, či trh správně oceněn? naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.02.2021
9:17Víkendář: Jak se americké univerzity dostaly na světovou špičku
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data