Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
P/E – několik příkladů jeho užití a interpretace

P/E – několik příkladů jeho užití a interpretace

26.06.2003 12:16
Autor: 

V minulém článku zaměřeném na ukazatel P/E jsme demonstrovali, že hodnotit to, zda je poměr tržní ceny akcie a zisku na akcii (P/E) příliš velký, či malý, musíme z pohledu toho (i) jaký výplatní poměr POR (dividenda/zisk na akcii) se u dané společnosti dá očekávat, (ii) jaký růst zisků se u ní dá očekávat a (iii) jaká je požadovaná míra návratnosti r (tj. riziko) dané akcie. Minule jsme také uvedli, že z fundamentálního hlediska by mělo platit:

P/E = výplatní poměr/(r – g)

Tato rovnice pak může sloužit k odvození jednotlivých v ní obsažených proměnných – např. projektujeme-li tři proměnné na pravé straně rovnice, a zisk daného roku, můžeme toto použít pro odhad férové ceny akcie P, lépe řečeno její vnitřní hodnoty V. Toto v podstatě znamená, že si spočítáme vlastní P/E (respektive V/E, kde V je odhadovaná vnitřní hodnota akcie) na základě uvedených proměnných (V = výplatní poměr/(r – g) *E).

V jiném případě analytici tuto rovnici používají pro odhad toho, jaký růst (g) zisků je nyní zabudován v cenách akcie, či akcií na trhu (z rovnice je vyjádřeno g při současných cenách akcií). Tento postup např. obvykle implicitně stojí za komentáři které upozorňují na příliš vysoké ceny akcií před prasknutím akciových bublin. Např. je-li P/E trhu 20 a předpokládáme-li, že POR je 20% a r je 10% (investoři požadují návratnost trhu 10% p.a.), je implikovaný růst zisků společností listovaných na daném trhu 9%. Pokud toto číslo rozložíme na inflaci (dejme tomu 3%), zbývá nám 6% na průměrný reálný dlouhodobý růst (což není zrovna málo).

A poslední často užívaný způsob interpretace P/E je odvození toho, jaká požadovaná míra návratnosti je nyní zabudována v cenách akcií na trhu – tj. jaká je tzv. riziková prémie akciového trhu nad bezrizikovou sazbou V tomto případě je z rovnice P/E vyjádřeno r a z něho při dané bezrizikové sazbě rp riziková prémie (r = bezriziková sazba rf + riziková prémie rp). Nejčastější odhady této rizikové prémie se pohybují od 3% - 6%, předpokládá se, že v dobách ekonomického zpomalení rizikové prémie rostou a naopak v dobách ekonomického boomu klesají (to neplatí pouze o prémii na akcii, ale v podstatě na všechny investiční instrumenty, včetně reálných investic). Pohyb rizikové prémie tak samozřejmě inverzně kopíruje rostoucí, či klesající averzi vůči riziku (ta je zřejmě do určité míry určena např. objemem bohatství jedinců/společnosti, což vysvětluje její pohyb v rámci ekonomického cyklu).

Výše uvedené tak ukazuje, proč valuace společností rostou během periody růstu ekonomiky a naopak – v době růstu často rostou očekávání týkající se budoucího růstu zisků, a to je kombinováno s klesající averzí vůči riziku. Oby tyto faktory pak způsobí, že investoři jsou ochotni platit více za současné zisky firem – roste P/E poměr. A v době růstu pak samozřejmě rostou i současné zisky E, což spolu s růstem P/E vyvolá znatelné pohyby na akciových trzích. Opačný mechanismus pak může probíhat v době ekonomické stagnace, či útlumu.

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník

První část série s názvem P/E poměr – je akcie, či trh správně oceněn? naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data