Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

25 nebo 50 ? Záleží na tom vůbec ?

24.6.2003 14:11
Autor: 

Snad všichni investoři a ekonomové nyní velmi pozorně sledují debatu, která se rozhořela kolem očekávaného snižování sazeb ve Spojených státech. Jenom pro připomenutí - americký FED dnes začíná dvoudenní zasedání, jehož výsledkem bude zítra ve 20:15 CET oznámení o nové výši úrokových sazeb. Podle informační agentury Bloomberg je konsensus nastaven na snížení o 25 bps, čímž se "Fed funds" dostanou na hranici 1%. Nechybí však ani hlasy které se domnívají, že FED sazby nebude snižovat vůbec, nebo provede razantní řez a "půjde" až o 50 bps na 0.75%.

Každý takovýto názor má mnoho zastánců a odpůrců. Společným argumentem pro snižování je fakt, že FED se nyní primárně zaměřil na potírání deflace a jeho zájmem je dodat ekonomice tak mnoho likvidity, jak je to jenom možné. Na druhé straně jsou hlasy, že ani snižování sazeb za poslední dva roky (z 6.5% na nynějších 1.25%) ekonomice příliš nepomohlo a neodvrátilo ekonomickou stagnaci. Současně je slyšet argument, že ani volně přístupný kredit nevede nezbytně k jeho efektivnímu užití v situaci, kdy se výrobní kapacita pohybuje pod 75% a firmy ji nemají potřebu zvyšovat - naopak, zbavují se nadbytečných zaměstnanců kde můžou.

Jaké jsou tedy možné (záměrně neříkám pravděpodobné) scénáře vývoje?

* FED nesníží sazbu vůbec - potenciálně nejškodlivější scénář pro akcie. Trhy do značné míry anticipují minimálně 25 bps, a pokud FED "nedodá" toto očekávání, může dojít k poklesu trhů. Na druhé straně, FED může být názoru, že ekonomika je v lepším stavu, než se obecně předpokládá, a dopad tohoto snižování by stejně nebyl nijak signifikantní. Pokud tento krok bude ještě podpořen např. nákupem "dlouhých" dluhopisů, účelu bude v podstatě dosaženo.

* FED sníží o 25 bps - přesně podle očekávání trhu, který s tímto odhadem nyní pracuje. Je velmi pravděpodobné, že akcie by FED v tomto případě odměnily růstem.

* FED sníží o 50bps - krok, preferovaný především dealery dluhopisů. Pro akciové trhy by se pravděpodobně jednalo o překvapení, není jasné jestli o pozitivní nebo negativní. Každopádně by FED vyslal signál, že a) stav americké ekonomiky je horší, než se obecně předpokládá, b) to myslí velmi vážně s bojem proti deflaci. Pokud si trh vezme jako dominantní první faktor, dá se čekat poměrně široký výprodej. Pokud se trh upne k druhé variantě, nedá se přesně kvantifikovat chování indexů, moje sázka je na pokles.

Jedno je však velmi reálné - FED se blíží ke konci s municí. Argument je, že sazby klidně můžou být rovny nule, ale nečekám že by to Alan Greenspan nechal dojít takhle daleko. Pozitivní vliv volně přístupného kreditu, nízkých sazeb, daňových odpisů a slabého dolaru se zákonitě musí projevit.

Petr Žabža


Váš názor
 • Sázím na max 25 bp
  24.6.2003 15:51

  Úroky 0,75% jsou totiž vzhledem k poplatkům limitem pro neztrátovost money market fondů, které jsou považovány za bezpečné. Pak by již Fed neměl kam snižovat. I když na příkladu Japonska visíme, že nulové úroky nejsou samospasitelné.
  Honzajs
 • Sázím na 25 bodů
  24.6.2003 14:34

  Myslím, že FED si potřebuje nějakou "munici" nechat a na 50 bodů nepůjde. Nicméně nesdílím názor, že by to akciovým trhům nějak výrazně pomohlo, podle mne dojde k poklesu tak jako tak, jako korekce růstu posledních 3 měsíců.
  Investor
  • re
   24.6.2003 14:48

   Souhlas. 25 bp je očekávání a pokud se tak stane, akciové trhy dostanou co chtěly a klesnou.
   invst
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y
  11:00EMU - CPI, y/y