Koruna dnes otevírala na pátečních úrovních kolem 31,43 Kč za euro, ranní překvapení v podobě revize zahraničního obchodu se však na kurzu české měny projevilo růstem na aktuální úroveň 31,37 Kč za euro. K americkému dolaru je koruna pouze pod vlivem pohybů Kč/EUR, je tedy bez výraznějších výkyvů okolo 26,57 Kč/USD.
Dubnový schodek obchodní bilance (-8,8 mld. Kč) byl v souladu s naším očekáváním, ani devizový trh na něj pravděpodobně nereagoval, i když v průměru očekával deficit nižší než my (-5,3 mld.). Podstatný vliv na korunu měla ale revize Českého statistické úřadu, který administrativně snížil celkový schodek obchodní bilance za první čtvrtletí na polovinu původní hodnoty. To je z fundamentálního pohledu na devizový kurz výrazná změna, která bude na korunu působit pozitivně. Omezená reakce koruny je dána částečně absencí londýnských bank (ve Velké Británii je dnes svátek), částečně menší citlivostí devizového trhu na makroekonomické zprávy v posledních měsících. Dnes a zítra by mohla koruna zásluhou revize zahraničního obchodu mírně posiloval, vývoj však bude rovněž závislý na sentimentu v regionu a eurodolarovém trhu.
Dolar se dnes usídlil nad 1,1800 USD za euro, na trhu je patrný výpadek likvidity z Londýna, takže nelze očekávat výraznou fluktuaci od aktuální úrovně 1,1815 USD za euro. Událostí dne byl v 10:00 hodin publikovaný index německého podnikatelského sentimentu Ifo, který se však na eurodolarovém trhu nepodepsal. Z pohledu dalšího vývoje dolaru, lze očekávat v dalších dnech oslabování, přestože je trh stále eurem překoupený. Psychologická úroveň nebezpečí propadu eura je na 1,1747 USD/EUR (jeho startovací úroveň), kolem které je rovněž nastavena většina stop-loss příkazů. Na druhé straně je technická úroveň rezistence 1,1886 USD/EUR. Trhy se budou v nejbližších dnech soustředit na červnové zasedání bankovní rady ECB, očekává se snížení úrokových sazeb.
Ostatní středoevropské měny jsou téměř bez pohybu, stagnuje polský zlotý, maďarský forint i slovenská koruna (41,15 SKK/EUR).
Radim Krejčí