Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky Komerční banky – odhad Patrie

Výsledky Komerční banky – odhad Patrie

29.4.2003 16:54
Autor: 

Zítra v 10:00 by měla zveřejnit čtvrtletní výsledky Komerční banka. Výrazný meziroční pokles čistých úrokových výnosů Komerční banky by měl být částečně vykompenzován růstem výnosů z poplatků a provizí díky únorovému zvýšení poplatků za některé základní bankovní operace. Provozní náklady banky by v 1. čtvrtletí roku měly dále klesnout kvůli redukci počtu zaměstnanců banky a snižování ostatních administrativních nákladů. KB navíc indikovala, že má dostatečnou restrukturalizační rezervu z minulého roku, a proto očekáváme meziroční pokles restrukturalizačních nákladů o 83 %. Výše uvedené faktory by měly vést k poklesu poměru nákladů a výnosů na 56,1 % z 64,1 % v prvním čtvrtletí 2002.

Rozpouštění opravných položek předčilo v roce 2002 jejich tvorbu kvůli faktickému přeoprávkování banky. To pramení z (i) relativně vysokého krytí celkové úvěrové expozice opravnými položkami, (ii) státní garance poskytnuté na vybraná nekvalitní aktiva před privatizaci banky na konci roku 2000 a (iii) regulatorního požadavku rozpustit veškeré všeobecné rezervy k úvěrům do konce roku 2005 minimálním tempem 25 % ročně. První dva faktory by měl vést k nižší tvorbě opravných položek i v Q1 2003 (stále by ale měla být vyšší než v předchozím 4. čtvrtletí, kdy KB rozpustila 1 167 mil. Kč opravných položek). Očekáváme ale, že KB vytvoří dalších 150 mil. Kč opravných položek ke svému portfoliu CDO (426 mil. USD ) a expozici CLN (100 mil. EUR).


Zdroj: KB, Patria Finance

K akciím KB ponecháváme naše doporučení akumulovat. Obtížná predikovatelnost tvorby opravných položek a jejich nesystematičnost vede ke špatné odhadnutelnosti zisku banky a jeho vyšší volatilitě. Viditelný růst provozních výnosů, úvěrů klientům a depozit budou podle nás v nadcházejících čtvrtletích nejvíce ovlivňovat atraktivnost titulu v očích investorů.

Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data