Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irák - ekonomická obnova bude stejně náročná jako vojenské operace

Irák - ekonomická obnova bude stejně náročná jako vojenské operace

08.04.2003 14:29
Autor: 

Vojenské operace ještě probíhají, přesto je čas na otázky týkající se ekonomiky Iráku a světa poté, co "odzbrojení" Iráku vejde do své poslední fáze. S odchodem vojenských jednotek starosti spojenců rozhodně neskončí, "dát iráckou ekonomiku dohromady" nebude vůbec jednoduché, píše The Economist.

O způsobu obnovy a rekonstrukce Iráku se zatím vedou spory dokonce uvnitř Bushovy administrativy. Otázka zní, jak oživit těžce zkoušené hospodářství, které je mimo to neobyčejné tím, že disponuje obrovskými zásobami ropy (druhé největší naleziště na světě).

Po desetiletí válečných a ekonomických sankcí proti Iráku je ekonomika země silně narušená, infrastrukturou počínaje a makroekonomikou konče. Zatímco opravit nebo vybudovat dálnice je problém spíše technický, zavést funkční měnovou a fiskální politiku je, jak to ukazuje případ Afgánistánu, neuvěřitelně obtížné. Před útokem spojenců byly v Iráku de facto dvě měny - tzv. švýcarský dinár, platilo se s ním v kurdské oblasti a byl silný a pevný, neboť zásoba bankovek a mincí byla omezená, a Saddámův dinár, měna slabá, tištěná ve větším množství podle požadavků režimu. Švýcarský dinár po vypuknutí války zhodnocuje proti dolaru díky spekulacím o pádu režimu, Saddámův dinár se naopak propadl ještě než válka začala. Obtížným úkolem bude založení měnové autority a samostatné měnové politiky, stejně tak zavedení jednotné měny. Podobnou prioritou bude tvorba rozpočtového a daňového systému, jenž by financoval rekonstrukci země.

Ruku v ruce s těmito strategickými rozhodnutími půjdou taktické "otázky", žádající urgentní řešení a rozhodnutí. Příkladem je problematika zahraničního zadlužení (jeho výše je odhadována na 130 mld. USD, komentář ZDE) Iráku. Váže se dluh k zemi, teritoriu, nebo k režimu? Interpretace mezinárodního práva je v této oblasti nejednoznačná. Budou irácké dluhy prohlášené za "odpudivé" a budou odmítnuty podobně, jako tomu bylo v případě Kuby po americko-španělské válce v 19. století? Odmítnutí závazků by přitom mělo velký vliv na důvěru věřitelů vůči ostatním "pochybným" režimům.

Asi všichni si klademe otázku, co bude s iráckou ropu? Rezervy jsou obrovské, nicméně 12 let sankcí se významně projevilo ve snížení produkčních kapacit. Podle expertů to může trvat roky než se obnoví produkce na úroveň před válkou v Zálivu v roce 1991. Čím rychleji se přitom těžba ropy zvýší, tím rychleji bude mít Irák prostředky na obnovu ekonomiky. Na druhou stranu cena ropy od začátku letošní války klesá a organizace OPEC se možná mimořádně sejde ještě v dubnu, aby nastalou situaci řešila omezením těžby. OPEC tvrdí, že ropy je nyní na trhu přebytek.

Ropa je přitom klíčovou komoditou pro celý svět a na její ceně závisí ekonomický růst nejen v USA. Co se týká globální ekonomiky, konec války by měl přispět ke zklidnění narušené geopolitické situace a zlepšení podnikatelské a spotřebitelské důvěry. Alan Greenspan, šéf amerického FEDu, již několikrát označil nejistotu na trzích za příčinu křehkého ekonomického růstu ve Spojených státech. Úspěch ve válce však nemusí přinést žádaný klid, na pořadu dne se dostanou teroristické útoky, resp. jejich hrozba. A na závěr, konec nejistoty může jen odhalit fundamentální ekonomické problémy, jejichž příkladem je německá nezaměstnanost a strnulý trh práce nebo japonská několikaletá deflace spojená se stagnací ek. růstu.

Pád Saddáma Husajna tak může být katalyzátorem globálního oživení, nelze se však na něj spoléhat.

(zdroj: The Economist, Patria Online)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2024
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba