komentář doplněn
Obchodní bilance v únoru dosáhla schodku 4,3 mld. Kč (Patria očekávala 3,0 mld. Kč). Loni v únoru dosáhl zahraniční obchod přebytku 2,8 mld. Kč. Vývoz se oproti loňskému únoru zvýšil pouze o 25 mil. Kč, což prakticky představuje nulovou procentní změnu. Dovoz se meziročně zvýšil o 7,0%.
K prohloubení salda obchodní bilance přispěl zejména zvýšený dovoz strojů, automobilů a telekomunikačních zařízení, kde byly zaznamenány dvouciferné přírůstky dovozu. Poněkud překvapivě se i přes předchozí vzestup cen ropy a zemního plynu na světových trzích nezvýšily schodky v obchodu s nerostnými palivy ani v obchodu s chemikáliemi.
Podle našich předběžných propočtů klesl vliv směnných relací na výši schodku obchodní bilance na minimální úroveň. Mírné reálné zhoršení obchodní bilance v prvních dvou měsících letošního roku odpovídá stagnaci hospodářského růstu v EU, díky které stagnoval také český vývoz do EU, a pokračujícímu růstu domácí poptávky. Kromě spotřebitelské poptávky však saldo zahraničního dovozu zatížily také zvýšené dovozy investičního zboží (viz zmíněný růst dovozu strojů). To jsou základní faktory, jež budou ovlivňovat vývoz a dovoz i v následujících měsících. Pro letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance na úrovni 90 mld. Kč. Po prvních dvou měsících letošního roku se nám začíná rýsovat dopad zahraničního obchodu na HDP v. 1 čtvrtletí. I přes relativně nízká salda není moc důvodu k optimismu. Loni v 1. čtvrtletí zvýšil zahraniční obchod se zbožím tempo růstu HDP o 2,0 procentní body, v průběhu roku se příspěvky snižovaly, a v posledním kvartálu obchodní bilance dokonce snížila růst HDP o 0,3 procentního bodu. V 1. čtvrtletí letošního roku by však obchod se zbožím mohl ekonomiku zpomalit až o 2 procentní body. Proto náš odhad růstu HDP činí pouze 1,5% (ČSÚ dokonce tipuje pouze 1,3%).
David Marek