Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v únoru: po loňském přebytku opět schodek

Zahraniční obchod v únoru: po loňském přebytku opět schodek

24.3.2003 9:17
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance v únoru dosáhla schodku 4,3 mld. Kč (Patria očekávala 3,0 mld. Kč). Loni v únoru dosáhl zahraniční obchod přebytku 2,8 mld. Kč. Vývoz se oproti loňskému únoru zvýšil pouze o 25 mil. Kč, což prakticky představuje nulovou procentní změnu. Dovoz se meziročně zvýšil o 7,0%.

K prohloubení salda obchodní bilance přispěl zejména zvýšený dovoz strojů, automobilů a telekomunikačních zařízení, kde byly zaznamenány dvouciferné přírůstky dovozu. Poněkud překvapivě se i přes předchozí vzestup cen ropy a zemního plynu na světových trzích nezvýšily schodky v obchodu s nerostnými palivy ani v obchodu s chemikáliemi.

Podle našich předběžných propočtů klesl vliv směnných relací na výši schodku obchodní bilance na minimální úroveň. Mírné reálné zhoršení obchodní bilance v prvních dvou měsících letošního roku odpovídá stagnaci hospodářského růstu v EU, díky které stagnoval také český vývoz do EU, a pokračujícímu růstu domácí poptávky. Kromě spotřebitelské poptávky však saldo zahraničního dovozu zatížily také zvýšené dovozy investičního zboží (viz zmíněný růst dovozu strojů). To jsou základní faktory, jež budou ovlivňovat vývoz a dovoz i v následujících měsících. Pro letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance na úrovni 90 mld. Kč. Po prvních dvou měsících letošního roku se nám začíná rýsovat dopad zahraničního obchodu na HDP v. 1 čtvrtletí. I přes relativně nízká salda není moc důvodu k optimismu. Loni v 1. čtvrtletí zvýšil zahraniční obchod se zbožím tempo růstu HDP o 2,0 procentní body, v průběhu roku se příspěvky snižovaly, a v posledním kvartálu obchodní bilance dokonce snížila růst HDP o 0,3 procentního bodu. V 1. čtvrtletí letošního roku by však obchod se zbožím mohl ekonomiku zpomalit až o 2 procentní body. Proto náš odhad růstu HDP činí pouze 1,5% (ČSÚ dokonce tipuje pouze 1,3%).

David Marek


Váš názor
  • koruna
    24.3.2003 9:55

    Jak velký vliv má na zvyšování schodku silná koruna? Mě se zdá, že zcela zásadní...
    Milan Novotný
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university