Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební výroba v ČR: postpovodňový efekt vyprchává

Stavební výroba v ČR: postpovodňový efekt vyprchává

12.2.2003 9:13
Autor: 

komentář doplněn
Stavební výroba se v prosinci loňského roku meziročně zvýšila o 4,8%, což jen mírně zaostalo za naší predikcí. Příznivému výsledku nicméně napomohla skutečnost, že loňský prosinec měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc roku 2001 a velmi nízká srovnávací základna (v prosinci 2001 se stavební produkce snížila o 6,8%). Meziměsíční změna sezónně očištěných údajů ukazuje na prosincový pokles stavební výroby o 3,0%. Nejnutnější opravy a rekonstrukce objektů poškozených povodněmi byly provedeny v předchozích měsících a s příchodem zimy příznivý efekt popovodňové poptávky po stavebních pracích začal vyprchávat.

Po dnešku máme již k dispozici také celoroční údaje ze stavebního sektoru. Objem stavební výroby loni reálně vzrostl o 2,5% (v běžných cenách o 5,2%) po zvýšení o 9,6% v roce 2001. K alespoň mírnému růstu přispěly zejména opravy a údržba stavebních objektů (+14,1%), kam se promítl vzestup poptávky ve 4. čtvrtletí, tj. po srpnových povodních. Podobně jako v předchozích letech se na vývoji stavebního sektoru podílely veřejné zakázky ve výstavbě dopravní infrastruktury (železniční koridory, městské silniční obchvaty). Stavebnictví pomohlo také pokračování výstavby obchodních a administrativních center a v neposlední řadě také zlepšení situace v oblasti bytové výstavby, kde se projevil rozmach hypotečního financování umožněný poklesem úrokových sazeb. Ve zkratce bychom tedy mohli říci, že stavebnictví udržely v loňském roce „nad vodou“ poněkud paradoxně povodně za asistence veřejných zakázek a nízkých úrokových sazeb.

Nepříznivý výsledek přináší porovnání produktivity práce a mzdového vývoje ve stavebním sektoru. Produktivita práce se v loňském roce zvýšila pouze o 0,7%, zatímco průměrná mzda narostla o 6,4% na 15 843 Kč. Reálné zvýšení průměrné mzdy dosáhlo 4,5%. Vzhledem k tomu, že k výpočtu reálné změny mezd používá ČSÚ index spotřebitelských cen, vypovídá takto spočítaný výsledek o změně „životní situace zaměstnanců stavebních firem a nikoli o „změně životní situace stavebních firem“. Proto je relevantní porovnat také vývoje jednotkových mzdových nákladů a cen stavebních prací. Jednotkové mzdové náklady ve stavebnictví v loňském roce vzrostly o 5,6%. V předchozích dvou letech jednotkové mzdové náklady klesaly. Ceny stavebních prací se v loňském roce v průměru meziročně zvýšily o 2,7%. Vývoj mezd ve stavebním sektoru v loňském roce tedy neodpovídal reálné ekonomické situaci tohoto sektoru.

Pro letošní rok prozatím předpokládáme zvýšení stavební výroby zhruba o 5%. Podmínkou je ovšem opětovné oživení investiční aktivity v české ekonomice.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data